Nové občianske preukazy majú vysoký bezpečnostný štandard a akceptuje ich Európa
Od prvého júla budú policajti vydávať nové občianske preukazy. Sú veľké ako nové vodičské preukazy a dá sa do nich vložiť elektronický čip. Zabezpečuje ich trojlíniová ochrana, pričom posledná je utajená.
BRATISLAVA. Bude taký malý, že sa zmestí ku kreditným kartám do peňaženky a mal by aj viac vydržať ako preukazy, ktoré na Slovensku používame od začiatku deväťdesiatych rokov. Je dostatočne prehľadný, aby mu rozumeli aj v zahraničí a brali tento dokument zhotovený podľa formátu Európskej únie vážne. Ak spadne na zem, vydá zvláštny plechový zvuk, ktorý by mal upozorniť, že vypadol. A polícia tvrdí, že je nesfalšovateľný. Taký má byť nový občiansky preukaz, ktorý polícia začne vydávať začiatkom júla, dodávať ich na Slovensko bude nemecká firma BIS Bundesdruckerei International. K zákazke sa dostala až po troch zrušených tendroch. Po technologickej stránke je to typ dokumentu pre 21. storočie, do preukazu veľkého ako platobná karta sa dá zabudovať elektronický čip, ktorého súčasťou môže byť elektronický podpis alebo biometrické údaje. To je však zatiaľ len možnosť pre budúce roky, to čo minister vnútra Robert Kaliňák sľuboval už včera, bolo, že občania dostanú po vyhotovení preukazu SMS, že si môžu po nový dokumentprísťnapolíciu.
Vraj sa nedajú sfalšovať
"Tieto občianske preukazy sú nesfalšovateľné," hovorí sebavedome Peter Kukučka, riaditeľ odboru dokladov a evidencií policajného riaditeľstva. Bezpečnosť je jedným z hlavných dôvodov, prečo Slovensko prechádza na nový typ občianskych preukazov. Najväčšou slabinou tých súčasných je podľa Kukučku to, že majú lepenú fotografiu, ktorá sa dá vymeniť, a sú len z papiera, ktorý je zaliaty vo fólii. Preto sa dali falšovať, čo mohli v zahraničí zneužívať nelegálni utečenci. Po našom vstupe do Schengenu hodnota takýchto preukazovnačiernomtrhu stúpla. Nové zobrazujú tvár digitálne a sú vyrobené z viacvrstvového polykarbonátu. V ňom sú uložené tri línie ochrany. Tá tretia je tajná. "Prvá línia je viditeľná voľným okom," vysvetľuje Kukučka. Ide napríklad o irisovú, dúhovú tlač. Druhá sa dá dešifrovať iba technickými pomôckami, lupou alebo UV svetlom. S jeho pomocou sa dá napríklad vidieť priehľadný opticky variabilný prvok, ktorý čiastočne prekrýva podobu držiteľa preukazu.
Nevymeníte ho len tak
Starý typ preukazov sa bude používať až do skončenia ich platnosti, čo znamená, že posledné staré kusy by mali občania vracaťv roku 2018. Na výmenu preukazu musí byť dôvod. Ten nastáva pri skončení platnosti predchádzajúceho preukazu. Vtedy držiteľ dostane doklad zadarmo. Pri zmene údajov, napríklad pri sťahovaní alebo svadbe sa platí 150 korún. Ak niekto stratí občiansky preukaz alebo homápoškodený, zaplatí zanový500 korún.
Čakajú nával
Nové doklady totožnosti vydávajú okresné policajné riaditeľstvá. Pre ľudí trvalo pripútaných na lôžko zriadili osem mobilných pracovísk. Lehota na vybavenie občianskeho preukazu je 30 dní. Po očakávanom počiatočnom návale Kaliňák odhaduje, že by preukazy mohli byť hotové do siedmich dní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári