platnosti OP. Vyhotovený preukaz môže prevziať aj iná osoba po predložení splnomocnenia s osvedčeným podpisom.
KOŠICE. Podávanie žiadostí bude prebiehať podobne ako pri cestovných dokladoch alebo vodičských preukazoch. Výlučne osobne a ústne.
"Občan musí prísť osobne, lebo je povinný podrobiť sa nasnímaniu podoby tváre a podpisu. Fotografie sa už nepredkladajú. Predpokladáme, že záujem o vydanie nového OP bude vyšší oproti bežným stránkovým dňom. Občanov preto upozorňujem, aby nečakali, v súčasnosti vydávané občianske preukazy budú platné až do skončenia ich doby platnosti. Neprichádza do úvahy žiadna povinná výmena. Každý je povinný mať platný OP a preto musí požiadať o jeho vydanie v zákonnej lehote, inak sa dopúšťa priestupku, a môže mu byť uložená bloková pokuta do výšky 1000 Sk," vysvetľuje vedúca Oddelenia dokladov OR PZ v Košiciach Ildiko Jacková.
Urobia aj staré
Občiansky preukaz bude menšieho formátu a s vylepšenými bezpečnostnými prvkami. Doteraz vydávané OP sa vydávajú na počkanie a polícia ich bude vydávať do konca roka.
"Mnohí cestujú na dovolenky do krajín, kde nie je potrebný cestovný pas a končí im platnosť OP. Potrebujú ho rýchlo, nový občiansky preukaz európskeho formátu sa totiž nevydáva na počkanie."
Nové OP sa budú vyrábať v Bratislave, to znamená, že pri ich vydávaní nedostane človek preukaz ihneď do ruky, ale v termíne do 30 dní. Je predpoklad, že bude zvýšený záujem o vydanie nových občianskych preukazov, preto polícia operatívne rozšíri stránkové hodiny.
"Budeme sa snažiť vyjsť ľuďom maximálne v ústrety."
Zneužitie potrestajú
Mobilné zariadenie, ktoré má slúžiť na príjem žiadostí pre imobilných ľudí bude v Košiciach, pričom má slúžiť pre celý Košický kraj. Pracovníčky z oddelenia dokladov sa teda nacestujú.
"Zatiaľ áno, neskôr by mali pribudnúť takéto zariadenia aj v iných okresoch." Prenosné mobilné pracovisko bude slúžiť pre ľudí, ktorí sú dlhodobo pripútaní na lôžko, teda ťažko chorí, ktorí nedokážu urobiť ani pár krokov. K vybaveniu OP v takýchto prípadoch sú dve možnosti. Prvou je nasnímanie podoby chorého v mieste, kde sa zdržuje. Druhou možnosťou je, že splnomocnená osoba predloží ostrú neretušovanú fotografiu s rozmermi 3,5 x 4,5 centimetra, ktorá sa naskenuje."
Napriek tomu však bude musieť polícia vycestovať k imobilnému človeku, keďže ho musí aspoň raz vidieť a tento človek si OP musí prevziať. Navyše v týchto prípadoch môže nastať problém. Polícia bude veľmi prísne posudzovať tieto žiadosti, aby nedochádzalo k zneužívaniu. Ak sa preukáže, že žiadateľ predložil od lekára potvrdenie s uvedením, že je osoba dlhodobo pripútaná na lôžko a nebude to tak, má problém.
"Ak sa preukáže, že mobilné pracovisko bolo zneužité, žiadateľ bude riešený v priestupkovom konaní a na lekára podáme oznámenie na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou," hovorí I. Jacková.
Polícia nebude s mobilným pracoviskom chodiť k ľuďom pripútaným k invalidnému vozíku. V Košiciach však na Moyzesovej ulici pribudne bezbariérový prístup, aby sa dostali do budovy bez problémov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári