Lumtzer a Merjavý dostali po osem a pol roka, obaja sa odvolali
Špeciálny súd v Banskej Bystrici včera odsúdil bývalého starostu Furče a šéfa firmy Kame za 75-miliónový podvod na štáte.
BANSKÁ BYSTRICA. Bývalého starostu Mestskej časti Košice - Dargovských hrdinov Ladislava Lumtzera a bývalého predsedu predstavenstva firmy Kame Košice Maroša Merjavého včera odsúdil Špeciálny súd v Banskej Bystrici na osem a pol roka väzenia s najnižším stupňom stráženia. Podnikateľa aj na peňažný trest pol milióna korún. Súd konštatoval, že, došlo k podvodu, pri ktorom prišiel štát takmer o 75 miliónov korún. Obžalovaní sa odvolali. Špeciálny prokurátor je s rozsudkom spokojný.
Milióny mali ísť na úplatky
Lumtzer a Merjavý čelili obžalobe špeciálneho prokurátora, že v súvislosti s výstavbou 150 bytov na košickom sídlisku Furča nezákonne vytiahli od štátu takmer 75 miliónov korún. Najmenej 15 miliónov z peňazí Štátneho fondu rozvoja bývania a ministerstva výstavby bolo údajne použitých na úplatky, časť na financovanie kampane SDKÚ v regionálnych voľbách a časť vedeniu ministerstva vnútra, aby prípad neriešilo.
Nepodvádzali sme
Obžalovaní sú presvedčení, že dôkazy nepotvrdili úmysel podvádzať. Ich obhajcovia sú nespokojní a hovoria len o porušení finančnej disciplíny. Spoliehajú sa na to, že odvolací Najvyšší súd rozsudok zruší. „Špeciálny súd v tomto čase potrebuje ukázať svoju opodstatnenosť," povedal Merjavého obhajca Ivan Vanko po vyhlásení rozsudku.
„Táto kauza sa pojednávala dva a pol mesiaca a spojená nádoba v Pezinku (prípad úplatku, ktorý mal v súvislosti s výstavbou bytov zobrať Eugen Čuňo pozn. red.) sa pojednáva dva a pol roka a dodnes nie je skončená. Stavala sa Barca, stavala sa Furča, vieme, že z toho išli úplatky a fungovala z toho aj firma Kame, ale úmysel v tomto prípade súd nepreukázal," dodal.
Podpisovali zmenky
Firma Kame prišla v roku 2002 za vedením samosprávy košickej mestskej časti s ponukou na vybudovanie bytov na Furči. Jeden z predstaviteľov firmy vlastnil časť pozemkov. Peniaze získali od štátu.
Scenár bol jednoduchý. Podľa špeciálneho prokurátora Merjavý vystavil a podpísal faktúry aj na práce, ktoré firma neurobila. Bývalý starosta Lumtzer ich podpísal tiež a odsúhlasil platby z účtov Štátneho fondu rozvoja bývania a ministerstva výstavby Od novembra roku 2002 do polovice roku 2003 podpísali šesť faktúr, jednu dokonca v hodnote 58 miliónov korún. Firma práce na stavbe neurobila. Bez podpisov na faktúrach by sa k peniazom od štátu nedostali.
Merjavý aj Lumtzer priznali, že faktúry podpísali. Obidvaja tvrdia, že ich jediným cieľom bolo dostavať byty. Podľa podnikateľa obchod organizovali ľudia z firmy Kame s bývalým viceprimátorom Košíc Čuňom. Ten tvrdí, že iba legálne sprostredkoval právne služby pre Kame, na čo mal aj podpísanú zmluvu.
Byty na Furči nepostavili. Košická mestská časť je zadlžená a štátu spláca milióny v mesačných splátkach.
Merjavý sa zamestnal po odchode z Kame v súkromnej spoločnosti a Lumtzer pracuje na odbore logistiky v US Steel Košice. Eugen Čuňo s dvomi predstaviteľmi firmy Kame sú obžalovaní z niekoľkomiliónového úplatku. Usvedčuje ich podnikateľ Merjavý, ktorý neskôr začal spolupracovať s políciou ako agent. Bývalý viceprimátor úplatky popiera. Proces sa ešte neskončil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári