--- Film podľa jeho knihy dostal tento rok Oscara ---
Účastník najväčšej falšovateľskej akcie všetkých čias navštívil Košice. Ako väzeň koncentračného tábora vyrobil 132 miliónov falošných libier. Film o tom získal tento rok Oscara.
KOŠICE. V sobotu popoludní sa v Košiciach uskutočnila výnimočná akcia. Na stretnutie so svojimi priaznivcami prišiel z Prahy Adolf Burger.
Na začiatku 2. svetovej vojny zachránil stovky židovských životov. Potom ho zatklo gestapo. Prežil štyri koncentračné tábory. Dnes je posledným pamätníkom najväčšieho štátneho tajomstva nacistickej ríše, operácie Bernhard. V koncentračnom tábore Sachsenhausen falšoval spolu s ďalšími 143 židovskými väzňami libry a doláre.
Program 91-ročného Burgera sa začal v sobotu popoludní autogramiádou v kníhkupectve Artforum. Po nej sa zúčastnil na premietaní Oscarom ovenčeného filmu Ďáblova dílna, ktorému napísal predlohu. "Je to film o koncentračnom tábore, ale aj nie, preto získal Oscara," objasňuje úspech filmu.
Potom ešte diskutoval s Košičanmi a odpovedal im na mnoho otázok o svojom mimoriadne zaujímavom osude.
Nemá čas byť unavený
Je rodákom zo Slovenska, no nie je na to hrdý. Na svoje rodisko zanevrel po skonční 2. svetovej vojny. Odišiel do Prahy, kde dodnes žije. Jeho úspešná kniha Ďáblova dílna však pravdepodobne u nás nevyjde. "V Žiline mi ju mali vydať v slovenčine. No musel by som vynechať fotky, na ktorých Tiso hajluje. Povedal som nie. Ani náhodou," hovorí Burger.
Ďáblova dílna získala v tomto roku Oscara za najlepší zahraničný film. Nakrútilo ho Nemecko v koprodukcii s Rakúskom. Burger vysvetľuje, ako film vznikol: "Prišli za mnou z filmovej spoločnosti, že chcú sfilmovať moju knihu. Hneď som to podpísal, za nulový honorár. Ale vydobyl som si, že na konečnej verzii scénara musí byť môj podpis. Vyhodil som scénaristovi veci, ktoré neboli pravdivé, a podpísal som až 4. verziu. A nakoniec mi povedal, že práve vďaka tomu sa dostal na festival v Berlíne a nakoniec vyhral aj Oscara."
Ale pripomína, že to nie je dokument, ale hraný film.
Narodil sa ešte v čase habsburskej monarchie, no napriek pokročilému veku je vo výbornej forme. Po všetkých strastiach, ktorými prešiel, chodí po celom svete a prednáša.
"Chodím a hovorím pravdu, ktorú som zažil. Aby ľudia nezabudli, že nacisti neboli len zločincami a vrahmi, ale aj falšovateľmi peňazí," dodáva. Verí totiž, že pripomínanie vojnových zločinov zabráni ich opakovaniu.
* * * PROFIL * * *
Adolf Burger
- narodil sa 12. 8. 1917 vo Veľkej Lomnici v židovskej rodine
- vyučený typograf, pracoval v tlačiarni
- na začiatku vojny pomohol falšovaním dokumentov zachrániť stovky Židov
- prešiel koncentračnými tábormi Birkenau, Osvienčim, Sachsenhausen, Ebensee
- bol zaradený do falšovateľského komanda, operácia Bernhard
- autor predlohy k oscarovému filmu Ďáblova dílna (2008)
FAKTY
(og)
Operácia Bernhard
- označovaná ako najväčšie štátne tajomstvo nacistickej ríše
- nemecký projekt falšovania platidiel spojencov počas 2. svetovej vojny
- vyrobila libry a doláre za miliardy korún
- mala rozvrátiť britskú ekonomiku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári