miest, starostovia obcí, predseda KSK Zdenko Trebuľa a solnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Anina Botošová.
Pomocná ruka
V dvadsiatich mestách a obciach Košického samosprávneho kraja (KSK) vzniknú do troch rokov centrá komunitných služieb. Zriadenie centier je prvou etapou jedinečného projektu, ktorým chcú samosprávy v Košickom kraji prispieť k zmene kvality života Rómov.
V Košickom kraji žije viac ako 130-tisíc Rómov, čo predstavuje približne 17 percent z celkového počtu obyvateľov. Väčšina z nich je sústredených do 541 segregovaných komunít, ktoré nie sú integrované medzi ostatné obyvateľstvo. Vývinové tendencie potvrdzujú hrozivo prehlbujúce sa rozdiely medzi jednotlivými skupinami obyvateľov.
"Žijeme v 21. storočí, ale na území kraja sa stretnete aj s ľuďmi, ktorí žijú v 18. storočí. Nemôžeme sa ďalej na to nečinne prizerať. Je zrejmé, že samotné rómske komunity nie sú schopné zvrátiť negatívny vývoj. Potrebujú pomocnú ruku," povedal spoluautor projektu Dušan Šlosár z Úradu KSK.
Cesta
Projekt Cesta, ku ktorému sa hlásia aj Prešovský a Banskobystrický kraj, vznikol z iniciatívy Košického samosprávneho kraja. Je zameraný na vytvorenie systematického nástroja komunitnej práce v mestách a obciach.
Jeho cieľom je komplexné riešenie problematiky rómskych komunít a v konečnom dôsledku zlepšenie životnej situáciu Rómov. Spolupracovať by na ňom mali miestne samosprávy, mimovládne organizácie a jednotlivé ministerstvá. Predpokladané náklady.
Projekt je rozložený na roky 2008 až 2013. Predpokladané náklady na jeden kraj predstavujú 50 miliónov korún. Krajská samospráva spolu s mestami a obcami sa bude na financovaní podieľať piatimi percentami.
Vďaka za odvahu
"Je to problém, ktorý za nás nikto nevyrieši. A keď ho teraz nebudeme riešiť, o pár rokov môže byť neskoro. Už teraz sme na hrane," zdôraznil župan Zdenko Trebuľa.
Splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Anina Botošová ocenila iniciatívu krajskej a miestnych samospráv: "Kto rieši rómsku problematiku, stráca voličov. Vďaka za odvahu."
Ako uviedla, problémy obyvateľov môžu najefektívnejšie riešiť miestne samosprávy. "V minulosti nám ponúkali rôzne riešenia zahraniční experti. Tento projekt spracovali ľudia, ktorí sa bytostne, dlhodobo, so znalosťou veci zaoberajú problematikou v konkrétnej obci či meste a majú aj konkrétne predstavy aj o výstupoch. Bodaj by bolo na Slovensku čím viac takýchto projektov."
Botošová vyjadrila presvedčenie, že projekt Cesta nájde podporu aj vo vláde.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári