Doteraz najprísnejšie opatrenia pri zavádzaní eura uplatnila Malta, ktorá má euro od začiatku roka.
BRATISLAVA. Maltský zákon o prijatí eura patril doteraz medzi najtvrdšie v Európe. Cena sa mohla zmeniť, len ak bola v eurách nižšia v porovnaní s cenou maltských lír pred prijatím eura. Iná zmena ceny bola možná len so súhlasom úradu takzvaného europozorovateľa. Každé zaokrúhlenie cien pre euro, či podozrenie občanov zo zvýšenia ceny sa okamžite vyšetrovalo. Ani na Malte ale zmena ceny nemôže byť za žiadnych okolností trestný čin.
V jednom z najmenších európskych štátov zriadili aj telefónnu linku na na hlasovanie sťažností a podozrení na zvýšenie cien. Tie vyšetrovali takmer okamžite bez ohľadu na mieru zvýšenia.
„Dokonca vyšetrovali zvýšenie o jeden cent," povedal Benjamin Angel z Európskej komisie. Ak maltský „europozorovateľ" zaregistroval zvýšenie ceny, vyzval obchodníka, aby sa do týždňa vrátila na pôvodnú cenu. Ak tak nespravil, dostal pokutu.
Až 95 percent prešetrených prípadov sa skončilo podľa Angela zmenou na pôvodnú, nižšiu cenu. „Počas prvých siedmich týždňov okolo 107 obchodníkov a podnikateľov, dokonca doktorov či majiteľov parkovísk, zrazilo ceny dole po varovaní, že zvýšili ceny neférovo pre euro," povedala Sonia Plecita Ridzikova z Európskej komisie. Pokuty udelili len v troch prípadoch.
Cieľom opatrení bolo zabrániť inflácii. Tá však po skončení obmedzení v apríli tohto roka výrazne nabrala na obrátkach. Podľa Ridzikovej je ťažké povedať, či je za tým ukončenie zákazu prispôsobovať ceny.
Autor: zz
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári