ZDENKA ZAJÍČKOVÁ, VERONIKA ŠUTKOVÁ
Ministerstvo spravodlivosti navrhlo, ako trestať obchodníkov, ktorí pred prechodom na euro neúmerne zdražia tovar. Podnikatelia nesúhlasia, právnici sa zhodujú, že návrh je nevykonateľný.
BRATISLAVA. Obchodníci, ktorí chcú zvyšovať ceny a zároveň sa vyhnúť podozreniu, že zneužívajú zavedenia eura na vlastné obohatenie, by sa mali ponáhľať. Od septembra má platiť novela Trestného zákona, ktorámá zakročiť proti neúmernému zdražovaniu.
Do 1. septembra je zdražovanie nepostihnuteľné, odvtedy už môže hroziť trestné oznámenie, ktoré sa len ťažko môže skončiť trestom pre podnikateľa. Analytici varujú, že takéto regulačné aktivity vlády môžu viesť k predčasnému zvyšovaniu cien ešte pred prijatím eura.
Premiérova predzvesť
O trestoch pre obchodníkov začal koncom minulého roku hovoriť premiér Robert Fico. „Ak bude treba, budeme aj regulovať ceny, urobíme zo špekulatívneho zvyšovania cien trestný čin a budeme prísne takýchto ľudí postihovať," povedal pred piatimi týždňami. Zakrátko ministerstvo spravodlivosti pripravilo konkrétny návrh.
Trojročné väzenie má hroziť tomu, kto poruší cenovú disciplínu. Obchodníkom za tento prehrešok dosiaľ hrozili len pokuty a išlo o regulované ceny. Ich dodržiavanie kontrolovala obchodná inšpekcia. Regulované sú napríklad ceny plynu a elektriny pre domácnosti,liekov na predpis či niektoré ceny služieb notárov. Konečná cena žiadnej potraviny na Slovensku nieje regulovaná.
Od septembra môže podľa navrhovanej novely dávať podnety na obchodníkov každý občan. „Ďalej to bude práca pre políciu a prokuratúru," povedal hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči. Ako bude polícia dokazovať, že obchodník zdražoval neúmerne, nie je jasné. Policajný hovorca Martin Korch novelu nekomentoval. Povedal, že polícia sa vyjadrí, až keď zmenu schvália aj poslanci.
Odborné pochybnosti
Právnici aj analytici sa zhodujú, že zákon bude v praxi nevykonateľný. Ceny okrem túžby obchodníka po zisku ovplyvňujú aj iné faktory, napríklad ponuka a dopyt. „Z rastu cien nevieme vyčítať motív, či ide o premietnutie zvýšených nákladov do ceny, alebo ide o podnikateľskú stratégiu obchodníka, či o snahu zneužiť neznalosť eurových cien," hovorí Richard Ďurana z inštitútu INESS.
Podnikatelia budú môcť vysvetliť zdražovanie inými faktormi, myslí si advokát Radovan Pala. Dokázať im vinu bude preto mimoriadne ťažké. Iné by to bolo v komplexne regulovanom prostredí a nie v trhovej ekonomike. „Je povážlivé, že niekto ide prijímať zákon o trestnoprávnej zodpovednosti pri cenách. Toto nemá miesto v trhovom mechanizme, ceny sú upravované konkurenciou, ak nejde o prirodzené monopoly," hovorí prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavol Konštiak. Na Slovensku vidí dostatočnú konkurenciu, aby si spotrebiteľ mohol nakúpiť za ceny, ktoré mu vyhovujú. „Keď sme sa raz rozhodli, že vstúpime do únie, ktorá ide kapitalistickou cestou, nemôžeme do nej pliesť socialistické prvky. Veď vyzeráme smiešne,"povedal.
Nedôvera k trhu
Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina považuje novelu ministerstva spravodlivosti za nepochopenie základných princípov trhovej ekonomiky. „Slobodná tvorba ceny je základným právom podnikateľov v konkurenčnom prostredí a zmeny cien nie sú dôvodom na vyvodzovanie trestnoprávnych dôsledkov."
Trestná zodpovednosť je najtvrdším nástrojom, ktorý mohol štát na obchodníkov pripraviť. Pala tvrdí, že v tomto prípade je absolútne neprimeraný. „Lepšie by bolo, ak by sa štát sústredil na to, aby občania vedeli, aký vplyv má prechod na euro na zdražovanie a aby mali jednoduchý prehľad o cenách." Potom si ľahšie vyberú, kam pôjdu nakupovať a problém so zdražovaním vyrieši samotný trh.
Autor: Jagger vzdal hold legende
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári