Počas horúčav lákajú Košičanov okrem kúpalísk aj blízke vodné nádrže či jazerá uprostred prírody. Pozreli sme sa, v akom sú stave.
KOŠICE. Aj keď sú nájazdy na tieto vodné plochy intenzívne, len málokde je kúpanie dovolené. Tabule s označením "Kúpanie na vlastnú zodpovednosť" však ľudí neodrádzajú.
Čanianske jazerá iba pre ryby
Bývalé i súčasné štrkoviská v okolí Čane už roky neslúžia na čľapkanie sa. Nie je vhodné ani jedno zo štyroch jazier. Tzv. Tajvan síce neponúka osvieženie, ale je tam vybudovaná infraštruktúra, k dispozícii sú pláže, možnosti občerstvenia i zábavy.
"Voda je stále nevyhovujúca. Máme vypracovaný projekt revitalizácie dvoch jazier a požiadali sme o dotácie z európskych fondov. Treba ich vyčistiť od bahna a zabezpečiť cirkuláciu vody. Predpokladané náklady sú okolo 70 miliónov korún," uviedol zástupca starostu Štefan Szilágyi.
Pláže sú pokosené, odstránili kríky, upravili chodníky. Autocamping s bufetom, sprchami a WC sú už v prevádzke, zaparkovať je kde a najesť sa rekreanti môžu v hoteli Pláž či v reštaurácii Ražeň Čajka. Parkovanie je bez poplatkov. Pred sezónou bolo veľké upratovanie od odpadkov. Aj počas tohtoročného leta budú diskotéky a kultúrny program a rybári tam majú svoj raj.
Geča je vraj bez "nudy"
Obľúbenú Geču spájali donedávna s nudistami, ale vraj je to už minulosťou. "Nie sú to jazerá na kúpanie, sú to banské vody, kde sa ťaží štrk. Nikto nerešpektuje výstrahy, kúpu sa tam, aj keď riskujú svoje životy. Voda je zradná, vedú tam elektrické káble. Pláže neupravujeme a ani neplánujeme s nimi nič urobiť. Nepovoľujeme žiadne občerstvovacie stánky, nie je to rekreačná oblasť. V prevádzke je jediný bufet, ale ten bol zriadený pre zahradkárov," povedala starostka Monika Bérešová.
Aj prístupová cesta do tejto lokality je len provizórna, bez asfaltu. Rybári, ktorí majú na Geči svoj revír, sa z vlastnej iniciatívy pustili do odpratania odpadkov po rekreantoch. Obec im vyšla v ústrety a za 7-tisíc korún im poskytla aspoň plastové vrecia a zabezpečila kontajner.
Vodu v Izre testujú raky
V malebnom objatí Slanských vrchov poskytuje relax jazero Izra, ktoré vytvorili zosuvy pôdy zahradením potoka. Okrem kúpania poskytuje aj člnkovanie. Pribudnúť by mali vodné bicykle. Nový prevádzkovateľ zariadení so službami chce vytvoriť príjemné prostredie pre rekreantov. Z niekdajšieho bufetu plánuje vytvoriť reštauráciu s vareným jedlom a otvoriť ďalší stánok na parkovisku.
"Dokončujeme nový tenisový kurt, k dispozícii bude futbalové a volejbalové ihrisko. Ľudia sa už kúpu. Ešte nemáme laboratórne výsledky rozboru vody, ale musí byť čistá, pretože sú tam raky. V špine by nežili. Kosíme, chystáme ohniská na opekanie a pripravujeme všetko tak, aby sa o dva týždne mohla začať nová sezóna. Poskytujeme aj ubytovanie," prezradil prevádzkovateľ Jaroslav Bošnovič.
Okrem pobytu pri vode okolité lesy ponúkajú turistiku po označených turistických trasách do pohoria Milič, hubárčenie, ale aj bicyklovanie.
Bukovec láka, kúpanie na vlastnú päsť
Vodná nádrž Bukovec je vzdialená od Košíc iba štyri kilometre. Je to síce rekreačná oblasť, ale s výraznými výstražnými tabuľami, že kúpanie je na vlastnú zodpovednosť. Teraz ešte vodná plocha nekvitne a tráva nerastie. Vodná plocha slúži ako zásobáreň úžitkovej vody pre spoločnosť U.S. Steel.
Plocha okolo nádrže je rozkúskovaná, vlastnícke vzťahy nevysporiadané, o niektoré úseky za hrádzou sa stará obec Bukovec, ktorá tam kosí, ale nič viac. Občerstviť sa môžu rekreanti v jednom prenajatom bufete.
"Ešte je všetko pozatvárané, jediný stánok máme zatiaľ otvorený my," povedala nám majiteľka Renáta Nečasová.
Ružín
Rozsiahla vodná plocha výletníkov láka, potvrdzuje to aj anketa medzi ľuďmi. Opaľovanie a plávanie si pochvaľujú na vybraných miestach, kde sú upravené brehy a fungujú bufety s občerstvením. Najznámejšie sú Bradan s ubytovacími možnosťami, hotel Sivec, alebo takzvaná lodenica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári