pretlaku informácií a dezinformácií sa už teraz krútia hlava i črevá, keďže veľa aj z toho, čo sa tvári akože nezávislo, je čistá propaganda. Tento text nemá ambíciu stanoviť konverzný kurz ani mieru zdražovania, len poukázať na kľúčovú vec: Na prognózy rastu cien by bol rok 2009 najmenej vhodný ešte i vtedy, keby sa neprijímala európska mena.
S eurom rastie inflácia
Jediná istota, ktorá sa v máji 2008 povedať dá, znie, že miera zdražovania bude nepriamo úmerná sile kurzu, v akom sa koruna na euro prevedie. Je svätá pravda, že v rovnakom pomere čo mzdy sa budú prepočítavať aj ceny, ako hlásajú zasvätenci na špagátoch loby exportérov. Avšak čím menej korún nás jedno euro bude stáť, tým pomalšie sa následne bude celkový spotrebiteľský index zvyšovať. Posledný posun centrálnej parity na 30,162, ku ktorému došlo minulý týždeň, je preto významný moment.
Kým ale nepadne definitívne rozhodnutie o kurze začiatkom júla, dovtedy sa dá podpísať jedine pranostika, že inflácia s eurom bude vyššia ako by bola bez neho. To je kľúčová formula, všetko ostatné je vata. (Pokiaľ sa teda nenaplní "informácia" bulváru, že kurz môže byť aj 27,50 za euro. Taký by na prvé dva roky infláciu azda aj zrušil.... ) Pričom zdražovací efekt zániku koruny potrvá dovtedy, kým Slovensko bude dobiehať v životnej úrovni a HDP priemer e-zóny. Tým nie je povedané, že euro nemá aj výhody a pozitívne účinky, iba toľko, že musia byť veľmi veľké, aby "kurzový kanál bohatnutia" vyvážili.
Ropa a potraviny
Prijatie eura na Slovensku bude historický experiment z troch dôvodov. Prvý už bol viackrát spomenutý krajina s takou priepastnou vzdialenosťou od mzdovej i cenovej úrovne eurozóny bude úplné nóvum. Je fajn, že štyri roky po rozhodnutí o vstupe sa s nedostatkom tzv. reálnej konvergencie začalo kalkulovať, čoho najlepším dôkazom je práve druhý posun centrálnej parity. Problém je, že faktor to bol predvídateľný, a kto ho nepredvídal, mal by byť zbavený svojprávnosti. Čím neskorší termín vstupu by sa stanovil, tým slabší by bol náraz na peňaženky (resp. mešce, ktoré budeme potrebovať). Jediný utišujúci liek je čím silnejší kurz premeny.
Ďalšie nástrahy roka 2009 sa predvídať nedali. Predovšetkým fakt, že nastala doba globálneho zdražovania. A to až dvoch strategických tovarov potravín a ropy. Táto neblahá realita, na jednej strane, nahráva propagande typu "práve najsilnejšia mena na svete nám pomôže túto situáciu zvládnuť" (Šmál, hovorca financií). Na jedlo a energie sa totiž dajú našiť aj i také zvýšenia, ktoré už s nimi súvisieť nemusia...
Na strane druhej, potraviny a ropa reálne zvyšujú pravdepodobnosť ozajstného cenového šoku. Takpovediac pobaltského typu. Ak totiž dnes pozrieme na Litvu, Lotyšsko a Estónsko, tak vidíme krásne dvojciferné inflačné skóre (17 percent napr. Estónsko, apríl 2008). Pričom ústrednou príčinou, že sa takto rozbehli, je, že ich domáce meny majú pevný kurz k euru. Nevedia teda "plávať" ako slovenská koruna, ktorej posilňovanie predsa len cenové nárasty tlmilo.
Vo svete, odkiaľ hlásia hladomory či hladové pochody, základné potraviny zdraželi, podľa niektorých odhadov, až o 40 percent. A hoci vyložene kalamitné správy prichádzajú iba z chudobnejších regiónov, predvídanie vplyvov, hoci aj na Európu a rok dopredu, a teda i pre Slovensko, je lotéria. To platí plošne pre všetky inflačné odhady, nielen slovenské. "Potravinová kríza sa premietne do cien pôdy, poľnohospodárskych surovín, ale aj uzatvárania sa štátov a zoskupení do seba", varuje agroanalytik Matoušek. Áno, vo vzduchu už visia rôzne regulačné a protekcionistické kroky, na európskej i národnej úrovni. V kombinácii s rôznymi inými nerovnováhami môžu spôsobiť veľkú neplechu. Prípadná panika dá zabrať aj európskym dohodám o voľnom obchode a zrejme úplne rozbije i reformu poľnohospodárskych dotácií, ktorú práve ohlásila komisárka Fischer-Boelová. Neprekvapilo by veľmi, keby jedného pekného rána zmizlo z pultov, aspoň v regionálnych rozmeroch, napr. maslo... Naposledy sa stalo v r. 1987...
Adrenalínová kombinácia
Nie je isté, či sa ropa bude šplhať až do neba. Goldman Sachs, investičná banka, tipuje 150 až 200 dolárov za barel do dvoch rokov. Sú však aj opačné odhady, napr. Wall Street Journal si myslí, že čierna droga (áno, presne) sa môže vrátiť aj niekam na 100 USD. Môžeme si staviť, kto má pravdu. Poučnejšie je ale všimnúť si nezhodu, resp. váhanie najväčších expertov. A spätne sa pýtať: Je možné pri takomto rozptyle predvídať mieru zdražovania na tom Slovensku, ktoré mení jednu menu za inú?
K prognóze cien pohonných látok treba pribaliť názory, ktoré hovoria, že historické maximá eura k doláru sa končia a trend sa bude otáčať. I ekonomický laik musí uznať, že rast cien ropy a spevňovanie dolára vyzerá ako adrenalínová kombinácia. Fico môže ešte horko zaplakať, že neskočil Miklošovi na zníženie spotrebnej dane.... Obrovský dopyt v Číne a Indii ženie ceny energií i potravín hore a bod obratu nevidieť, hoci strednodobé prognózy môžu byť (viď vyššie) aj opačné...
Tretí dôvod, prečo je zvlášť rok 2009 veľký experiment, sú prípadné európske dozvuky americkej krízy hypoték a nehnuteľností. Ony ležia ukryté vo veľkých objemoch aj v portfóliách tunajších bánk. Len nevieme, že ktorých. Isté je, že ak to praskne aj v Európe, cenové hladiny, a nielen na Slovensku, sa pohnú skôr hore ako dole. Povedzme to tak, že za "ďalší z dôvodov, prečo má Slovensko prijať euro", môže medzinárodnú finančnú krízu označiť iba Fico. Základný princíp totiž je, že citlivé na špekulácie nie sú meny "malé", ale nezdravé (viď britská libra 1992), čo sa o slovenskej korune teda nedá povedať. V štátoch, kde sa práve neprijíma euro, je inak medzi analytikmi veľmi rozšírený názor, že zraniteľnosť krajiny pri globálnych krízach je nepriamo úmerná sile a zdraviu domácej meny.
Držte palce špekulantom!
Čím bližšie k 1.januáru 2009 budeme, tým väčšmi sa politici napnú k populistickým rečiam i zákonom, aby predišli pochodom na Bastillu. Už dnes sú v polohe viac ako hrozby tri hlúposti, ktoré, ak sa prijmú, Slovensko zle poškodia.
Zákon o trestnom čine "špekulatívneho zdražovania" je klinická ficovina. Niet čo dodať, len sa prežehnať. Po druhé, sociálne najcitlivejší politik eurozóny, majiteľ Elektry, navrhuje zase kompenzácie sociálne slabším vrstvám, čo je, takpovediac, "populistický štandard". Prvá opcia HZDS bola 22 miliárd z rozpočtu len tak od oka (to je zvýšenie deficitu o viac ako 1 percento HDP. ) Druhá verzia HZDS je trinásty dôchodok. "Všetko je ešte len na úrovni nápadov", upokojuje hovorca Tomanovej. Časť opozície SMK s kompenzáciami už sympatizuje. A ako poznáme KDH, sociálne cítenie sa tiež ozve. Je sa na čo tešiť. Zásadná a posledná informácia, ktorá k zdražovaniu patrí ako náramky Mečiarovi, totiž je, že neexistuje lepší motor inflácie, ako pustiť do spotreby ďalšie peniaze. To je, takpovediac, turbomotorAvšak Fico ubezpečil, že "sa diskutuje o vytvorení rezervy, z ktorej by sa tieto kompenzácie mali pokryť."
Po tretie, hrozí aj štátna regulácia cien, konkrétne v prípade "mimoriadnej situácie" (Fico). Ešteže máme prognózy EK, NBS i MF, ktoré hovoria, že inflácia o rok bude nižšia ako dnes. Ak chcete vedieť, že čo dokazujú, tak najskôr lásku, akou Pánboh miluje Slovensko. I napriek posunu parity neprestáva byť dôvodná domnienka, že zásah nadpozemských autorít budeme potrebovať.
To, čo môžu všetci Slováci urobiť vo vlastnej veci, je držať mocne palce londýnskym špekulantom, aby masívnymi nákupmi koruny potiahli kurz ešte pod 30 Sk/euro. Niežeby bol aktuálny stav na trhu nejako záväzný pre EK, ECB a Ecofin (ministri financií), čo je širšie grémium, ktoré vynesie konečný verdikt, avšak inak zostáva už len dobre sa držať za klobúky. Pri jazde z tohto svahu môže poriadne fúkať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári