skládku odpadov.
KOŠICE. Akcia sa uskutočnila v rámci projektu "Vyčistime si Slovensko", ktorý vyhlásilo Ministerstvo životného prostredia SR a Greenpeace.
Bol aj nebezpečný odpad
Asi 21 ton odpadu, vrátane starého nábytku, plastov, stavebných sutín, ale aj nebezpečného azbestu, chladničiek či televízorov už dlhé roky hyzdilo okraj lesa pri cestnom odpočívadle.
"Táto nelegálna skládka nás trápi už 15 či 20 rokov," povedal nám Slavomír Horváth, starosta obce Košické Olšany. "Nie je to výsledok činnosti našich občanov, obec je odtiaľto vzdialená asi dva kilometre. Je tu záchytné parkovisko, preto tu zastavujú rôzne autá vrátane nákladných, vysypú odpad a zmiznú. Doposiaľ sme tu ani v spolupráci s políciou nikdy nikoho nechytili. Obec je však povinná spratať tento bordel na vlastné náklady."
Tisíce čiernych skládok
Starosta kvôli obave, že po vyčistení priestoru by sa tam opäť mohla vytvoriť čierna skládka, napísal list na správu ciest, aby záchytné parkovisko zrušila, alebo namontovala rampy, ktoré by sypačom smetí znemožnili vstup do lokality.
"Nevieme, čo všetko sa ešte nachádza v tráve či hline," uviedol Róbert György, vedúci obchodného úseku AVE V.O.D.S. "Náklady na zber, odvoz a ikvidáciu odpadu z tejto skládky odhadujem na minimálne 50- až 60-tisíc korún. Žiaľ, iba na východmo Slovensku máme tisíce takýchto skládok."
Podľa Juraja Rizmana z Greenpeace, čiernu skládku predtým zlikvidovali v Tornali, dnes idú do Krompách. Na akciu "Vyčistime si Slovensko" bolo vyčlenených okolo 1,7 milióna korún. Časť pochádza z Environmentálneho fondu, zvyšok je sponzoring firiem, ktoré sa zaoberajú odpadovým hospodárstvom.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári