členov družstva je to v rozpore s jeho vlastnými stanovami, myslí si advokát Jaroslav Kaifer. Na neho sa s týmto problémom obrátili niektorí z nespokojných obyvateľov Sídliska Ťahanovce.
KOŠICE. V stanovách družstva sa totiž hovorí, že "ďalší členský vklad je majetková účasť člena na výstavbe družstevného bytu". Družstvo však už žiadne byty nestavia, nerobí ani výstavbu alebo nadstavbu bytových domov. "Byty sa dostavali asi v 80. rokoch. Ľudia ich odkúpili v roku 2001 a splatili pritom celý investičný úver pri prevode bytu do osobného vlastníctva. Nie je pre mňa dostatočne pochopiteľné, aby teraz členovia družstva a zároveň vlastníci bytov mali platiť ešte ďalší členský vklad, spojený s výstavbou družstevného bytu," hovorí Kaifer.
Podľa advokáta nárok družstva na vklad 24-tisíc od svojich členov, ktorí sú vlastníkmi bytov, je nepodložený. "Suma sa mi javí ako nie celkom reálna, pričom vlastníkom bytov nebol ani vysvetlený spôsob jej výpočtu. V stanovách družstva nie je ani jednoznačne uvedený spôsob výpočtu ďalšieho členského vkladu člena," povedal.
Tri možnosti riešenia
Kaifer popísal ľuďom tri možnosti riešenia ich situácie. Buď vklad nezaplatia, predstavenstvo družstva ich vylúči, oni sa však proti tomu majú možnosť odvolať na zhromaždenie delegátov a ak neuspejú, dajú rozhodnutie o vylúčení preskúmať súdu. Ak by zaplatili a preukázalo by sa, že rozhodnutie delegátov alebo predstavenstva bolo prijaté v rozpore so stanovami alebo zákonom, išlo by podľa neho o bezdôvodné obohatenie sa zo strany družstva a mohli by podať žalobu na súd. Väčšina ľudí sa však už rozhodla vklad nezaplatiť a sami podali žiadosť o vystúpenie z družstva.
Kaiferovi sa ťažko hľadá racionálny dôvod pre konanie družstva, no nevylučil, že sa môže snažiť umelo znížiť počet členov, alebo je tu nejaký iný dôvod. Podobne uvažujú diskutujúci aj na internetovom portáli www.porada.sk. "Dobre si rozmyslite, či v družstve zostanete alebo vystúpite. Možno je v družstve veľký majetok a takto vás chcú vyštvať," radia na portáli.
Slovenský zväz bytových družstiev naopak v postupe ťahanovského družstva problém nevidí. Vysvetľuje to tým, že o navýšení majetkovej účasti člena v družstve rozhodlo zhromaždenie delegátov. "Teda najvyšší orgán družstva. Treba akceptovať, že sami členovia sa rozhodli o ďalšom vklade," odpísala riaditeľka sekretariátu predsedu Vlasta Simonidesová.
Zaplatia viac za správu
Ľudia sa však o ďalšom členskom vklade dozvedeli až z upomienky družstva, delegáti ich o tom neinformovali. Niektorí z členov si boli potom v sídle družstva vypýtať zápisnicu zo schôdze delegátov a výpočet, ktorým družstvo dospelo k výške ich podielu. Nič z toho nedostali. Riaditeľ Jaroslav Jarkovský nekomunikuje ani s médiami.
Na ekonomickom úseku družstva pracovníčka vlastníkom bytov vysvetľuje, že je potrebné dorovnať ich členský podiel s podielom členov družstva, ktorí byty nevlastnia. Ak nezaplatia a z družstva vystúpia, stratia členské práva a okrem toho sa im zvýši poplatok za správu bytu. Namiesto 90 korún mesačne budú platiť 187.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári