Keď získal prvého Picassa, druhého chcel mať za každú cenu
Snaha pomôcť tomu, kto to potrebuje a záujem o umenie, môžu spolu úzko súvisieť. Dôkazom je 3. benefičná aukcia výtvarného umenia Lions Art, ktorú minulý týždeň zorganizoval 1.Lion klub Košice v spolupráci s Progress Promotion a ďalšími partnermi. Akcia sa uskutočnila v Tabačke, ktorú v piatok podvečer zaplnili vari dve stovky záujemcov o 49 ponúkaných obrazov alebo plastík. Takmer všetky si odniesli noví majitelia.
Spočiatku nič nenasvedčovalo tomu, že priebeh aukcie bude dvíhať divákov zo stoličiek. Nie že by boli prvé dražené diela nezaujímavé. No ich "odklepávanie" víťazom minisúbojov malo pomerne pokojný priebeh. Išlo väčšinou o obrazy alebo plastiky, ktoré do aukcie venovali samotní autori alebo galérie. Hoci sa diela Vladimíra Kaderu, Ladislava Staňa, Dušana Baláža či Daniela Tatarku predali za vyššiu, než vyvolávaciu cenu, boli to väčšinou sumy od 10 do 20 tisíc korún.
Ako prvý vyvolal vzrušenie v sále olej "Prvá veža" od speváka Paľa Hammela. Z vyvolávacích tisíc korún ho licitátorka odklepla novému majiteľovi za 30-ťnásobok. Týmto dielom sa aukcia prehupla do časti, ktorej ponuku tvorili samé zvučné mená. Samozrejme, týmto menám zodpovedali aj ceny. Litografia od Marca Chagalla sa z vyvolávacích 38 tisíc vyšplhala na 59 tisíc a dve diela podobnou technikou od Salvadora Dalího sa predali za 28, rsp. 85 tisíc.
Čo sa však vzápätí dialo v súvislosti s dvoma obrazmi Pabla Picassa, to nečakal nikto. O litografiu pod názvom "Erotický motív" s vyvolávacou cenou 18 tisíc korún zviedlo súboj niekoľko záujemcov súčasne. Placky s číslami dvíhali tak rýchlo, že licitátorka chvíľami nestíhala prihadzovať k cene ďalšie tisíce. Menej solventní po chvíli "odpadli" a vo finále sa ocitli poslední dvaja. Kladivko napokon odkleplo definitívnu sumu 120 tisíc. Kto po takomto súboji očakával podobný aj o druhú litografiu "Jacqueline", nemýlil sa. Hoci jej vyvolávacia cena bola "iba" 38 tisíc, konečná sa vyšplhala na 145 tisíc. Zrejme, aby mal na stene párik, oboch Picassov získal ten istý majiteľ.
Z dvoch posledných diel sa predalo iba jedno. Bol ním olej "Môj lesík" od Antona Jasuscha za vyvolávacích 200 tisíc. O litografiu Andyho Warhola "Speedkaster" za 450 tisíc neprejavil záujem nikto.
Ako sme už v úvode spomenuli, aukcia mala okrem umeleckého zážitku aj benefičný rozmer. Časť zo sumy, získanej predajom obrazov, dostanú zrakovo postihnutí rodičia štvorročného Matúša Búrika. Peniaze pomôžu rozvíjať jeho talent v špeciálnej materskej škôlke, ktorú by si inak jeho rodičia nemohli dovoliť. Druhým príjemcom finančnej pomoci je rodina Kovaľova. V júni 2006 sa rozrástla o trojičky, no radosť z nich skalil rodičom zdravotný hendikep dcéry Viktórie. Okrem zrakového postihnutia ju trápi spastická gaudruperéza. Získané prostriedky budú použité na liečbu vo Vysokých Tatrách. Tretia čas výťažku z aukcie pomôže rozbehnúť Leo klub Košice. Svoju históriu začal písať práve v Tabačke a jeho poslaním je podporovať 20 nadaných študentov, pre ktorých by inak bolo univerzitné vzdelanie finančne nedostupné.
Samozrejme, po skončení aukcie sa všetci zástupcovia médií zhŕkli okolo nového majiteľa dvoch Picassov. "Som rád, že kúpou zaujímavých diel som zároveň mohol pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú," povedal nám Michalovčan Peter Maščeník. "Nie sú to len frázy a viem, čo hovorím. Pred 23 rokmi som mal vážne chorú manželku a na lieky pre ňu som potreboval peniaze. Vtedy však neboli žiadne aukcie, nadácie a zbierky, ako dnes."
Pôvodným povolaním učiteľ, teraz podnikteľ, sa výtvarnému umeniu venuje 20 rokov. Špecializuje sa na slovenskú modernu, no nepohŕdne ani inými velikánmi. Vlastní množstvo obrazov, no ako tvrdí, kvantitu sa snaží premeniť na kvalitu. V domácej zbierke má diela takých zvučných autorov, ako je Anton Jasusch, Ľudovít Čordák či Štefan Roskoványi, ale aj obľúbeného Teodora Moussona. Hoci ho niektoré obrazy stoja nemalé peniaze, neľutuje a svoju záľubu považuje za určitú formu pozitívnej závislosti.
"Na túto benefičnú aukciu som prišiel so záujmom o štyri vytipované diela a všetky sa mi podarilo získať. Prvým bol Ľudovít Križan, druhým Mikuláš Rogovský. Picassa som ešte nevlastnil, preto som mal o neho taký záujem. Finančný strop som nemal, ale keď som získal prvý jeho obraz, chcel som aj ten druhý. Bol som rozhodnutý ísť s cenou aj vyššie..." P. Maščeník priznal, že určitý vplyv na konečných cenách za diela mala aj licitátorka. Nielen pri Picassovi totiž nerozhodovalo iba finančné zabezpečenie dražiteľov, ale i jej prirodzené "hecovanie", ktoré prispelo k adrenalínovému záveru aukcie.
Okrem nových majiteľov obrazov bol s priebehom aukcie spokojný aj Dr. Jaroslav Krajňák z Aukčného domu Darte, ktorý dražbu realizoval. "Záujem o niektoré mená svetových autorov ma príjemne prekvapil. Takmer mi to pripomínalo aukcie v londýnskej Sotheby´s," priznal sa nám s úsmevom. "Je vidieť, že tu boli solventní podnikatelia a znalci, ktorí vedia zaplatiť diela s cenami aj cez 100 tisíc korún."
Za 42 diel zaplatili noví majitelia spolu jeden milión 25 tisíc korún. Od Ing. Branislava Koniara, autora a koordinátora projektu, sme sa dozvedeli, charitatívny výnos z predaja obrazov a plastík po odrátaní všetkých nákladov dosiahol sumu 100 tisíc korún. Ešte nie je presne rozhodnuté, akým pomerom budú rozdelené, no s najväčšou pravdepodobnosťou približne na tretiny. Úspech aukcie potvrdil, že ide o dobrú myšlienku a preto ju chcú organizátori zopakovať o rok zas.
Róbert BEJDA
Autor: Obvinený: Nie som potkan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári