Zachovali slovenské, nemecké, maďarské, rusínske i rómske príbehy
Karpatská nadácia a Literárna spoločnosť Pravé orechové vydali pred pár dňami knihu s názvom Východné Slovensko: Päť v jednom. Kniha je výsledkom projeku - Zachráňme staré príbehy, aby sme nestratili svoju identitu.
Úlohou spisovateľov literárnej spoločnosti bolo zozbierať od najstarších obyvateľov desiatich vytipovaných obcí východoslovenského regiónu 50 povestí i historických príbehov, ktoré potom spracovali do poviedok. "Základným kritériom bolo, aby zbierka poviedok zohľadnila národné, národnostné i etnické zloženie mapovanej oblasti," vyvetlil Slavomír Szabó zo spoločnosti Pravé orechové (na snímke s predsedkyňou Karpatskej nadácie Laurou Dittel). Znamená to, že autori literárne spracovali po desať príbehov z obcí rýdzo slovenských, ale tiež z obcí s početnou maďarskou, rusínskou a nemeckou menšinou i rómskym etnikom.
Kniha obsahuje výber z poviedok vytvorených v rámci projektu - pätnásť najkrajších povestí i historických príbehov. Splnenou úlohou projektu sa stala i záchrana historického fotografického fondu. Celkovo sa podarilo v jednotlivých obciach zachrániť 80 historických fotografií, digitalizovať ich a doplniť o články z miestnej histórie a etnológie.
"Veľmi si cením, že sa nám podarilo vypočuť a literárne spracovať povesť o zázraku kráľa svätého Ladislava. Príbeh siaha do 11. storočia, kedy bojoval s Kumánmi. Možno pritom predpokladať, že si celú udalosť niekto v 18. či 19. storočí iba nevymyslel, pretože na mieste údajného zázraku bol uprostred lesov postavený kostol, v ktorom sa konali bohoslužby až do 15. storočia. Zo skutočných príbehov ma pravdepodobne najviac zaujal osud jedného Róma z Ladomírovej, do života ktorého neuveriteľným spôsobom zasiahli boje o Duklu. Výpoveď svedka týchto bojov je stále plná emócií až reálneho desu."
Ďalšími zaujímavými príbehmi je napríklad poviedka Ako divé husi z obci Miková. Je to skutočný príbeh o stave po II. svetovej vojne, keď pre veľkú chudobu dávali Rusíni vlastné deti na adopciu do Čiech. "Z Medzeva pochádza poviedka Panské klamstvá - skutočný a archívne dokladovaný príbeh z roku 1728, kedy dali mnísi z Jasova palicovať ženy z Medzeva za ženskú vzburu. Z obce Rovné zas pochádza poviedka Cigánska rada - príbeh o Rómke, ktorá sa vydávala za vešticu, nakoniec sa jej naozaj podarilo odohnať mátajúci prízrak."
Poviedka z obce Drienovec s názvom Nedotknutá prináša príbeh z tridsiatych rokov minulého storočia o veľkej výnimke - cirkevnom rozvode dvoch obyčajných ľudí, ktorých rozpad manželstva umožnil priamo Vatikán. "Príbeh z Herlian Špehúň v bielom zas prináša skutočný príbeh z rokov 1941 46, v ktorom je vykreslená niekdajšia morálka a vzťahy medzi návštevníkmi vtedajších kúpeľov. Vnímanie kúpeľného prostredia ako príležitosti na neveru sa od súčasného stavu veľmi nelíši," dodal.
Ponúkame možnosť súťažiť o jeden výtlačok knihy. Na lístky s kupónom čakáme do štvrtka do 10. hodiny. Na druhý deň sa dozviete meno výhercu.
kid
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári