rozhodnúť rodič sám. Zmenu priniesol nový školský zákon.
KOŠICE. O odklade školskej dochádzky rozhodne riaditeľ školy na základe návrhu zákonného zástupcu, ktorý však musí predložiť potvrdenie, nález detského lekára a taktiež vyjadrenie psychológa. Doteraz riaditelia škôl rozhodovali o odklade väčšinou na základe návrhu pedagogicko-psychologickej poradne, ale pokiaľ rodič nesúhlasil so záverom psychológa, riaditeľ mohol vydať rozhodnutie o odklade školskej dochádzky aj tak. Teraz je to jednoznačne určené, že návrh na odklad podáva rodič, ktorý ho musí doložiť . Riaditeľ môže rozhodnúť o odklade aj na návrh materskej školy s tým, že opäť musí byť dieťa vyšetrené na zrelosť. Psychologické poradne budú mať viac práce, lebo škola bude musieť k svojmu rozhodnutiu žiadať stanovisko odborníka, čo doteraz potrebné nebolo. Rodičia si teda nebudú môcť nechať dieťa svojvoľne doma.
Pohodlní rodičia
"Neraz sa to zneužívalo. Pre rodiča bolo pohodlnejšie ešte rok nedať dieťa do školy, napriek tomu, že je na školu zrelé. Teraz rodič bude musieť návrh podložiť posudkami. Môže to vyzerať ako šikana rodičov, ale ja si myslím, že rodič síce pozná svoje dieťa, ale odborník sa vyjadruje k vyzretosti. To rodič odborne posúdiť nedokáže. Môže teda chcieť, ale odborné stanovisko jeho prianie zmení," hovorí riaditeľka pedagogicko-psychologickej poradne Eva Fazekašová.
Na otázku, čo to bude z psychologického hľadiska znamenať pre deti, vysvetľuje: "Je to individuálne. Pre dieťa nezrelé je odklad, alebo zaradenie do nultého ročníka výhodou. Pre nadané dieťa by bolo škoda ho nedať do školy, stratí zbytočne rok. Talentované dieťa sa dá síce rozvíjať aj v škôlke, no tam už nenachádza nové motívy."
Korupcia?
Tu však vyvstáva pôda pre korupciu. Veď aký je už problém vybaviť si dva posudky, ak má niekto peniaze a prípadne aj známosti?
"Je to etická otázka a každý odborník by si mal vážiť svoju prácu. Jeho cieľom by nemalo byť vyhovieť rodičovi či škole, ale posúdiť stav pripravenosti dieťaťa tak, aby malo šancu čo najlepšie zvládnuť prvý ročník."
Problémom však iste budú nulté ročníky či pobyt v prípravných triedach materských škôl. Tie sú preplnené, navyše mnohé obce škôlky vôbec nemajú. Ak škola nezareaguje, dieťa zostane doma a aj prípadný odklad nebude znakom prípravného obdobia. Hlavne, ak ide o deti zo sociálne nepodnecujúceho prostredia. "Školy by si mali ale uvedomiť, že dieťa môžu pripraviť, veď bude ich žiakom."
(krs)
Autor: 22. TÝŽDEŇ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári