Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky

EXTRA - Armáda ovláda Vihorlatské vrchy

Domáci, no i turisti považujú zákazy vstupu do pohoria Vihorlatské vrchy za pritvrdé. Najmä ak vidia, že rovnaký meter pri zákaze vstupu do

Vojenského obvodu (VO) Valaškovce neplatí pre všetkých. Do gigantického štátneho poľovného revíru, v ktorom sú obory pre zver za milióny, smie len hŕstka vybraných poľovníkov.

ZEMPLÍN. Vo Vihorlatských vrchoch má armáda VO Valaškovce. Miestni obyvatelia a turisti upozorňujú, že po rokoch zosilneli jej snahy o úplné uzatvorenie tisícok hektárov lesa pred verejnosťou. Nové opatrenia a aktivity Ministerstva obrany (MO SR) vnímajú ako diskrimináciu a snahu o bezdôvodné ovládnutie aj toho územia, ktoré armáda na obranné účely v podstate nevyužíva.

Skryť Vypnúť reklamu

Ťažké srdce rodáka

Za humnami, iba pár metrov od domu nášho čitateľa je krásny les. Za normálnych okolností by sa, tak ako občania inde, do neho mohol kedykoľvek vybrať. Les, ale patrí do VO Valaškovce. "Nesmiem do lesa, vedľa ktorého som vyrástol. Kam ma vodieval ešte môj dedo, a v ktorom som opekal s rodičmi ešte za čias totality. Samozrejme do priestoru samotnej strelnice nikto nechodil. Každý to rešpektoval, objekt je strážený a tak je tomu aj teraz," píše. Myslí si, že "kompetentní nemôžu zatvoriť tisícky hektárov lesa, kvôli strelnici, ktorá leží možno na tisícke. Veď tam nikto nechce chodiť." Domnieva sa, že na tomto území sa "diskriminujú skupiny ľudí celých desiatok obcí, ktorých starostovia márne bojujú o triviálnu vec a to právo každého slobodného človeka oddýchnuť si v lese." Pýta sa: "Čo má z toho obyčajný človek, že môže vycestovať a poznávať Európu, keď nemôže zobrať vnúčika do lesa za humnami a zaspomínať na mladosť?" Má za to, že sa "novodobé vlády pýšia ako zbúrali hranice, ale zabúdajú na to, že robia nové."

Skryť Vypnúť reklamu

Skúsenosť turistov

"Výstup na Vihorlat sme si pripravili podľa dostupných turistických máp. Hore sme chceli vystúpiť z jeho južnej strany od obce Jovsa, po modrej turistickej značke," hovorí náš čitateľ Samuel B. z Prešova. Trojčlenná skupina stúpala popri Jovsianskom potoku a neodklonila sa z vyznačenej trasy. Po pár kilometroch boli značky na stromoch pozatierané a cestu im skrížil plot obory. O tom, že je tam kvôli chovu diviačej zveri sa dozvedeli od členov Lesnej stráže, ktorí ich zastavili. Žiadali od nich, aby sa preukázali "vstupkami" do VO. Tie nemali, pretože trasa, ktorou šli, nemala prechádzať cez vnútro územia VO.

Dvojnásobná ochrana

"Povedali nám, že turistická značka po ktorej ideme je zrušená. Vraj sa pohybujeme vo VO," hovorí Samuel. Tvrdí, že nikto zo skupiny v teréne informačnú tabuľu o území VO, ktorá by zakazovala vstup, nevidel. Podľa mapy kráčali len po hranici VO. "Upozornili nás, že ak pôjdeme k vrcholu, narazí na nás ďalšia hliadka. Tá vraj bude prísnejšia," spomína turista. Skupina argumentovala, že v lese nie je územie VO jasne označené. Bránili sa, že o oficiálnom zrušení turistickej trasy na Vihorlat doteraz nikde nepočuli. Myslí si, že na takéto obštrukcie na miestach s vysokým turistickým ruchom nad Zemplínskou šíravou počas tejto sezóny narazia ďalší turisti.

Skryť Vypnúť reklamu

Zmeny v značení

Ľubomír Bobík, riaditeľ Regionálnej rady Klubu slovenských turistov v Michalovciach potvrdil, že táto trasa bola asi pred 10 rokmi na mapách ako jediná prístupová cesta pre turistov na Vihorlat. "Na nových už nie je. Nové trasy vedú z Remetských Hámrov, alebo z Poruby pod Vihorlatom," povedal. Turisti sa nimi však aj tak až na vrchol Vihorlatu nedostanú: "Patrí do VO. Oficiálna cesta k nemu vedie len po Poľanu. Ďalej nesmiete."

Blízke, no nedostupné lesy

Zo severnej strany Vihorlatu, z obce Kamienka v Humenskom okrese sa k nám, skoro v rovnakom čase, doniesli ponosy od ďalšieho čitateľa. VO Valaškovce tu siaha tak blízko k obci, že na východnej strane dediny susedí so záhradami Kamienčanov. Špecifická poloha má nevýhodu. Zatiaľ, čo si ľudia z iných dedín môžu vybehnúť za vzduchom a pohybom do blízkych lesov len tak, pre nich už desaťročia platí zákaz vstupu do týchto lesov vo Vihorlate. V prípade potreby si pred rokmi vybavovali povolenia k vstupu na obvodnom úrade VO Valaškovce v Kamenici nad Cirochou. Mnohí sa zvykli aspoň poprechádzať na krátkom úseku cesty v lese nad dedinou pri hranici VO. Situácia sa vraj zmenila pred dvomi rokmi. Povolenia k vstupu, tzv. "vstupky", ktoré sa snažili vybaviť si aspoň na krátku turistiku, im vydať odmietli. "Civilné osoby tam vraj nemajú, čo hľadať," uviedol čitateľ. Rešpektovali to. Pocit krivdy úmerne narastal s pozorovaním okázalých návštev, ktoré tam videli ísť na poľovačky: "Chodia tam kvôli svojmu hobby. Nie na vojenské cvičenia. Voči nám to spravodlivé nie je. My sa na lesy smieme len pozerať?"

Realita vzbudila záujem a otázky

Nad Kamienkou vybudovali Vojenské lesy a majetky (VLM SR) vstupnú bránu a novú budovu. Od minulého leta vraj miestnych z ich prechádzok okrem Lesnej stráže razantne vracia aj súkromná bezpečnostná služba. "Ak prevádzka vo výcvikovom priestore a vo VO ohrozuje nás, alebo my ju, tak prečo tam bez problémov zriadili akúsi rekreačnú oblasť pre vyvolených? Má to ešte niečo spoločné s obranou? Všetko je už iné ako za socializmu, ale armádny priestor je tu rovnaký", pýta sa čitateľ. V okolí je vraj "verejným tajomstvom", že pred očami zvedavcov by mala byť chránená aj luxusná poľovnícka chata: "Nie je súkromná. Nóbl budova je za štátne peniaze." Hovorca vysvetlil, že predchádzajúce vedenie VLM SR ju v časti Zbuchov nechalo v roku 2004 rozostavanú. "Jediným zmysluplným rozhodnutím bola jej dostavba," uvádza Gemela. Podľa jeho slov ju VLM SR zaplatili z vlastných nákladov. Prevádzkových. Koncom decembra 2004 bola hotová. Stála viac ako 11 miliónov 800 tisíc korún. O novej budove pri bráne nad Kamienkou sme sa nedozvedeli nič.

Kamienčania do lesa len "pracovne"

Formulár žiadosti o povolenie na vstup do VO je na ObÚ VO v Kamenici nad Cirochou. Žiadosť stojí občana 150 korún. Organizáciu dve tisícky. Žiadosť o povolenie na turistické akcie neprejde. "Územie VO vzhľadom k svojmu účelu a zameraniu nie je určené na turistické využívanie širokou verejnosťou", povedal hovorca Ministerstva obrany Vladimír Gemela. Uvádza, že za posledné dva roky vydal ObÚ VO Valaškovce celkom 2 367 povolení na vstup. Z toho vyhoveli len 131 obyvateľom Kamienky. K 31.marcu tohto roku evidujú od Kamienčanov 85 žiadostí. Tvrdí, že boli "kladne vybavené". Žiadosti o povolenie zdôvodnili účelom samo prípravy dreva po zakúpení prípravného lístka, výkonom činností pre VLM SR a vojenský útvar dislokovaný na území VO. Vyhoveli aj urbárnikom, ktorí využili cestu v lese a Obecnému úradu na plnenie úloh obce.

"Pozichrovaná" stráž až spod Tatier

Ministerstvo zdôvodnilo prítomnosť civilnej strážnej firmy potrebou ochrany lesa a majetku VLM SR aj mimo hraníc VO. Takýto spôsob ochrany považuje za "slobodné a vnútorné rozhodnutie" VLM SR. Vladimír Gemela argumentuje, že ich k tomu donútili prípady z minulosti: vypálenie dvoch prevádzkových zariadení, neoprávnené vstupy do lesa, ktoré mali za následok vážny úraz a vymáhanie odškodného, svojvoľný pohyb áut, krádeže, či surové pytliactvo. Názov firmy je SLS - servis, lesy, stráž s.r.o. V obchodnom registri figuruje od konca júla minulého roku. Nadviazala na činnosť Tradeimpexu reality, s.r.o a Tradeimpexu Les s.r.o. Sídli v Kravanoch v Popradskom okrese. Má dvoch konateľov. Podľa adries Tatrancov. Na to odkedy a za akých podmienok zákazku získali, ministerstvo neodpovedalo.

Diskusia s ministrom nevyšla

Pred Vianocami sa do Kamienky a aj do Kamenice nad Cirochou chystal aj vtedajší minister obrany František Kašický. Mal sa tu stretnúť s občanmi. Podľa našich informácií s ním chceli hovoriť aj o svojom spolužití s armádou v tomto priestore. V deň návštevy stretnutie zrušil. Ministerstvo to odôvodnilo zlou poveternostnou situáciou a ťažko zjazdnými cestami.

ANNA KORNAJOVÁ

anna.kornajovakorzar.sk

Obrana chráni jeleňov

Vladimír Gemela uviedol, že tunajší poľovný revír VLM SR š. p., o.z. Kamenica nad Cirochou bol uznaný v roku 1994. O dva roky neskôr im bol vyhradený výkon práva poľovníctva. V roku 2002 tu oplotili viac ako 908 hektárov a vybudovali Rezerváciu jelenej zveri Kamienka. Jej hodnotu Gemela vyčíslil na skoro 14 miliónov korún. Účelom je "zachovanie kvalitného genofondu východokarpatského jeleňa." Ďalšiu oboru, na ktorú podľa všetkého narazila skupina turistov, vybudovali v tom istom roku. Volá sa Rezervácia diviačej zveri Jovsa. Zaberá viac ako 168 hektárov. Gemela uvádza, že za posledné dva roky vydalo MO SR 46 povolení na vstup do VO Valaškovce na poľovačku. Na rybolov len 7. Za účelom krátkodobej turistiky ani jedno. Dôvody? "Vojenské lesy sú na území určenom na plnenie úloh obrany štátu."

"Špecializovaná" firma = špeciálna cena

Ministerstvo považuje SLS za "špecializovanú" firmu. V širokej škále predmetov činností sme však žiadnu bezpečnostnú, strážnu a ani ochranársku nenašli. Jediné, čo by sa hodilo úsudku ministerstva je práca s drevom, či údržba zelene a sadovnícke práce. Možno ešte uvádzaný "prieskum trhu a verejnej mienky". Jej 2 až 4 členné hliadky územie nonstop monitorujú. "Náklady na túto činnosť znášajú VLM SR s priemerným mesačným nákladom 750- tisíc korún," uviedol Gemela. Podľa našich výpočtov teda VLM SR tejto firme ročne vyplatia zhruba 9 miliónov korún.

Poľovníctvo nevynáša, v obore je asi diera

VLM SR majú výrobno-finančný plán, ktorého súčasťou je výkon práva poľovníctva. Po investíciách na reprezentáciu, chov a ochranu je však podľa nášho názoru zisk prinajmenšom skromný. Podľa poskytnutých údajov od roku 2005 do konca minulého roku vynaložili na poľovníctvo zhruba 2 milióny 245 tisíc korún. V uvedenom období bola výška ich príjmov z tejto oblasti približne 2 milióny 483 tisíc. Čistý zisk len z tejto činnosti je tak za tri roky podľa našich prepočtov zhruba 238 tisíc korún! Gemela argumentuje, že ziskovosť, alebo stratovosť ovplyvňujú tuhé zimy, vysoké náklady na krmivo ale aj "nezáujem poplatkových lovcov o lov trofejnej zveri". Za stratovosť podľa ministerstva môže aj zimná migrácia zveri. Podľa Gemelových slov: do "iných lokalít."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 2. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 3. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 4. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 5. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 6. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 7. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 8. Vážení poslanci, to naozaj?
 9. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 10. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 1. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 2. Vážení poslanci, to naozaj?
 3. Koniec čakania na kuriéra
 4. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 5. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 6. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 7. Václav Vydra: Ako nedostať pokutu v úseku kde je meraná rýchlosť
 8. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 9. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 10. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 11 512
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 642
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 916
 4. Stiahnite si stovky e-kníh 5 862
 5. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 5 166
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 698
 7. Crème de la crème po slovensky 3 214
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 965
 9. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 2 869
 10. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 2 629
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kľúčovou zbraňou proti delta variantu koronavírusu je zaočkovanie obidvoma dávkami vakcíny.

Aktuálne je na Slovensku zaočkovaných 26 percent obyvateľstva.


7 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Ako sa bude vyvíjať pandémia.


a 2 ďalší 5 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop