Korzár logo Korzár Košice

EXTRA - Armáda ovláda Vihorlatské vrchy

Domáci, no i turisti považujú zákazy vstupu do pohoria Vihorlatské vrchy za pritvrdé. Najmä ak vidia, že rovnaký meter pri zákaze vstupu do

Vojenského obvodu (VO) Valaškovce neplatí pre všetkých. Do gigantického štátneho poľovného revíru, v ktorom sú obory pre zver za milióny, smie len hŕstka vybraných poľovníkov.

ZEMPLÍN. Vo Vihorlatských vrchoch má armáda VO Valaškovce. Miestni obyvatelia a turisti upozorňujú, že po rokoch zosilneli jej snahy o úplné uzatvorenie tisícok hektárov lesa pred verejnosťou. Nové opatrenia a aktivity Ministerstva obrany (MO SR) vnímajú ako diskrimináciu a snahu o bezdôvodné ovládnutie aj toho územia, ktoré armáda na obranné účely v podstate nevyužíva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ťažké srdce rodáka

Za humnami, iba pár metrov od domu nášho čitateľa je krásny les. Za normálnych okolností by sa, tak ako občania inde, do neho mohol kedykoľvek vybrať. Les, ale patrí do VO Valaškovce. "Nesmiem do lesa, vedľa ktorého som vyrástol. Kam ma vodieval ešte môj dedo, a v ktorom som opekal s rodičmi ešte za čias totality. Samozrejme do priestoru samotnej strelnice nikto nechodil. Každý to rešpektoval, objekt je strážený a tak je tomu aj teraz," píše. Myslí si, že "kompetentní nemôžu zatvoriť tisícky hektárov lesa, kvôli strelnici, ktorá leží možno na tisícke. Veď tam nikto nechce chodiť." Domnieva sa, že na tomto území sa "diskriminujú skupiny ľudí celých desiatok obcí, ktorých starostovia márne bojujú o triviálnu vec a to právo každého slobodného človeka oddýchnuť si v lese." Pýta sa: "Čo má z toho obyčajný človek, že môže vycestovať a poznávať Európu, keď nemôže zobrať vnúčika do lesa za humnami a zaspomínať na mladosť?" Má za to, že sa "novodobé vlády pýšia ako zbúrali hranice, ale zabúdajú na to, že robia nové."

SkryťVypnúť reklamu

Skúsenosť turistov

"Výstup na Vihorlat sme si pripravili podľa dostupných turistických máp. Hore sme chceli vystúpiť z jeho južnej strany od obce Jovsa, po modrej turistickej značke," hovorí náš čitateľ Samuel B. z Prešova. Trojčlenná skupina stúpala popri Jovsianskom potoku a neodklonila sa z vyznačenej trasy. Po pár kilometroch boli značky na stromoch pozatierané a cestu im skrížil plot obory. O tom, že je tam kvôli chovu diviačej zveri sa dozvedeli od členov Lesnej stráže, ktorí ich zastavili. Žiadali od nich, aby sa preukázali "vstupkami" do VO. Tie nemali, pretože trasa, ktorou šli, nemala prechádzať cez vnútro územia VO.

Dvojnásobná ochrana

"Povedali nám, že turistická značka po ktorej ideme je zrušená. Vraj sa pohybujeme vo VO," hovorí Samuel. Tvrdí, že nikto zo skupiny v teréne informačnú tabuľu o území VO, ktorá by zakazovala vstup, nevidel. Podľa mapy kráčali len po hranici VO. "Upozornili nás, že ak pôjdeme k vrcholu, narazí na nás ďalšia hliadka. Tá vraj bude prísnejšia," spomína turista. Skupina argumentovala, že v lese nie je územie VO jasne označené. Bránili sa, že o oficiálnom zrušení turistickej trasy na Vihorlat doteraz nikde nepočuli. Myslí si, že na takéto obštrukcie na miestach s vysokým turistickým ruchom nad Zemplínskou šíravou počas tejto sezóny narazia ďalší turisti.

SkryťVypnúť reklamu

Zmeny v značení

Ľubomír Bobík, riaditeľ Regionálnej rady Klubu slovenských turistov v Michalovciach potvrdil, že táto trasa bola asi pred 10 rokmi na mapách ako jediná prístupová cesta pre turistov na Vihorlat. "Na nových už nie je. Nové trasy vedú z Remetských Hámrov, alebo z Poruby pod Vihorlatom," povedal. Turisti sa nimi však aj tak až na vrchol Vihorlatu nedostanú: "Patrí do VO. Oficiálna cesta k nemu vedie len po Poľanu. Ďalej nesmiete."

Blízke, no nedostupné lesy

Zo severnej strany Vihorlatu, z obce Kamienka v Humenskom okrese sa k nám, skoro v rovnakom čase, doniesli ponosy od ďalšieho čitateľa. VO Valaškovce tu siaha tak blízko k obci, že na východnej strane dediny susedí so záhradami Kamienčanov. Špecifická poloha má nevýhodu. Zatiaľ, čo si ľudia z iných dedín môžu vybehnúť za vzduchom a pohybom do blízkych lesov len tak, pre nich už desaťročia platí zákaz vstupu do týchto lesov vo Vihorlate. V prípade potreby si pred rokmi vybavovali povolenia k vstupu na obvodnom úrade VO Valaškovce v Kamenici nad Cirochou. Mnohí sa zvykli aspoň poprechádzať na krátkom úseku cesty v lese nad dedinou pri hranici VO. Situácia sa vraj zmenila pred dvomi rokmi. Povolenia k vstupu, tzv. "vstupky", ktoré sa snažili vybaviť si aspoň na krátku turistiku, im vydať odmietli. "Civilné osoby tam vraj nemajú, čo hľadať," uviedol čitateľ. Rešpektovali to. Pocit krivdy úmerne narastal s pozorovaním okázalých návštev, ktoré tam videli ísť na poľovačky: "Chodia tam kvôli svojmu hobby. Nie na vojenské cvičenia. Voči nám to spravodlivé nie je. My sa na lesy smieme len pozerať?"

Realita vzbudila záujem a otázky

Nad Kamienkou vybudovali Vojenské lesy a majetky (VLM SR) vstupnú bránu a novú budovu. Od minulého leta vraj miestnych z ich prechádzok okrem Lesnej stráže razantne vracia aj súkromná bezpečnostná služba. "Ak prevádzka vo výcvikovom priestore a vo VO ohrozuje nás, alebo my ju, tak prečo tam bez problémov zriadili akúsi rekreačnú oblasť pre vyvolených? Má to ešte niečo spoločné s obranou? Všetko je už iné ako za socializmu, ale armádny priestor je tu rovnaký", pýta sa čitateľ. V okolí je vraj "verejným tajomstvom", že pred očami zvedavcov by mala byť chránená aj luxusná poľovnícka chata: "Nie je súkromná. Nóbl budova je za štátne peniaze." Hovorca vysvetlil, že predchádzajúce vedenie VLM SR ju v časti Zbuchov nechalo v roku 2004 rozostavanú. "Jediným zmysluplným rozhodnutím bola jej dostavba," uvádza Gemela. Podľa jeho slov ju VLM SR zaplatili z vlastných nákladov. Prevádzkových. Koncom decembra 2004 bola hotová. Stála viac ako 11 miliónov 800 tisíc korún. O novej budove pri bráne nad Kamienkou sme sa nedozvedeli nič.

Kamienčania do lesa len "pracovne"

Formulár žiadosti o povolenie na vstup do VO je na ObÚ VO v Kamenici nad Cirochou. Žiadosť stojí občana 150 korún. Organizáciu dve tisícky. Žiadosť o povolenie na turistické akcie neprejde. "Územie VO vzhľadom k svojmu účelu a zameraniu nie je určené na turistické využívanie širokou verejnosťou", povedal hovorca Ministerstva obrany Vladimír Gemela. Uvádza, že za posledné dva roky vydal ObÚ VO Valaškovce celkom 2 367 povolení na vstup. Z toho vyhoveli len 131 obyvateľom Kamienky. K 31.marcu tohto roku evidujú od Kamienčanov 85 žiadostí. Tvrdí, že boli "kladne vybavené". Žiadosti o povolenie zdôvodnili účelom samo prípravy dreva po zakúpení prípravného lístka, výkonom činností pre VLM SR a vojenský útvar dislokovaný na území VO. Vyhoveli aj urbárnikom, ktorí využili cestu v lese a Obecnému úradu na plnenie úloh obce.

"Pozichrovaná" stráž až spod Tatier

Ministerstvo zdôvodnilo prítomnosť civilnej strážnej firmy potrebou ochrany lesa a majetku VLM SR aj mimo hraníc VO. Takýto spôsob ochrany považuje za "slobodné a vnútorné rozhodnutie" VLM SR. Vladimír Gemela argumentuje, že ich k tomu donútili prípady z minulosti: vypálenie dvoch prevádzkových zariadení, neoprávnené vstupy do lesa, ktoré mali za následok vážny úraz a vymáhanie odškodného, svojvoľný pohyb áut, krádeže, či surové pytliactvo. Názov firmy je SLS - servis, lesy, stráž s.r.o. V obchodnom registri figuruje od konca júla minulého roku. Nadviazala na činnosť Tradeimpexu reality, s.r.o a Tradeimpexu Les s.r.o. Sídli v Kravanoch v Popradskom okrese. Má dvoch konateľov. Podľa adries Tatrancov. Na to odkedy a za akých podmienok zákazku získali, ministerstvo neodpovedalo.

Diskusia s ministrom nevyšla

Pred Vianocami sa do Kamienky a aj do Kamenice nad Cirochou chystal aj vtedajší minister obrany František Kašický. Mal sa tu stretnúť s občanmi. Podľa našich informácií s ním chceli hovoriť aj o svojom spolužití s armádou v tomto priestore. V deň návštevy stretnutie zrušil. Ministerstvo to odôvodnilo zlou poveternostnou situáciou a ťažko zjazdnými cestami.

ANNA KORNAJOVÁ

anna.kornajovakorzar.sk

Obrana chráni jeleňov

Vladimír Gemela uviedol, že tunajší poľovný revír VLM SR š. p., o.z. Kamenica nad Cirochou bol uznaný v roku 1994. O dva roky neskôr im bol vyhradený výkon práva poľovníctva. V roku 2002 tu oplotili viac ako 908 hektárov a vybudovali Rezerváciu jelenej zveri Kamienka. Jej hodnotu Gemela vyčíslil na skoro 14 miliónov korún. Účelom je "zachovanie kvalitného genofondu východokarpatského jeleňa." Ďalšiu oboru, na ktorú podľa všetkého narazila skupina turistov, vybudovali v tom istom roku. Volá sa Rezervácia diviačej zveri Jovsa. Zaberá viac ako 168 hektárov. Gemela uvádza, že za posledné dva roky vydalo MO SR 46 povolení na vstup do VO Valaškovce na poľovačku. Na rybolov len 7. Za účelom krátkodobej turistiky ani jedno. Dôvody? "Vojenské lesy sú na území určenom na plnenie úloh obrany štátu."

"Špecializovaná" firma = špeciálna cena

Ministerstvo považuje SLS za "špecializovanú" firmu. V širokej škále predmetov činností sme však žiadnu bezpečnostnú, strážnu a ani ochranársku nenašli. Jediné, čo by sa hodilo úsudku ministerstva je práca s drevom, či údržba zelene a sadovnícke práce. Možno ešte uvádzaný "prieskum trhu a verejnej mienky". Jej 2 až 4 členné hliadky územie nonstop monitorujú. "Náklady na túto činnosť znášajú VLM SR s priemerným mesačným nákladom 750- tisíc korún," uviedol Gemela. Podľa našich výpočtov teda VLM SR tejto firme ročne vyplatia zhruba 9 miliónov korún.

Poľovníctvo nevynáša, v obore je asi diera

VLM SR majú výrobno-finančný plán, ktorého súčasťou je výkon práva poľovníctva. Po investíciách na reprezentáciu, chov a ochranu je však podľa nášho názoru zisk prinajmenšom skromný. Podľa poskytnutých údajov od roku 2005 do konca minulého roku vynaložili na poľovníctvo zhruba 2 milióny 245 tisíc korún. V uvedenom období bola výška ich príjmov z tejto oblasti približne 2 milióny 483 tisíc. Čistý zisk len z tejto činnosti je tak za tri roky podľa našich prepočtov zhruba 238 tisíc korún! Gemela argumentuje, že ziskovosť, alebo stratovosť ovplyvňujú tuhé zimy, vysoké náklady na krmivo ale aj "nezáujem poplatkových lovcov o lov trofejnej zveri". Za stratovosť podľa ministerstva môže aj zimná migrácia zveri. Podľa Gemelových slov: do "iných lokalít."

Autor: Baran

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  2. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  3. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  5. Na Marka oharka do jarka
  6. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 027
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 893
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 088
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 369
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 853
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 145
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 755
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 479
  1. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  2. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  3. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  4. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  5. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  6. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  7. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 755
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 325
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 495
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 678
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 069
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 094
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 582
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  2. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  3. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  4. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  5. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  6. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  7. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 755
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 325
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 495
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 678
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 069
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 094
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 582
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu