Kauza vraždy košického bossa Kolárika nevychladla ani po deviatich rokoch. Definitívny verdikt stále nepozná posledný zo skupiny Boržu. KOŠICE.
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Kauza vraždy košického bossa Kolárika nevychladla ani po deviatich rokoch. Definitívny verdikt stále nepozná posledný zo skupiny Boržu.
KOŠICE. Na Krajský súd v Košiciach sa vrátil prípad zastrelenia bossa košického podsvetia Karola Kolárika, za ktorú bol v roku 2005 odsúdený šéf konkurenčného gangu Dušan Borženský a ďalší traja jeho členovia. Musí rozhodnúť, či sa spolu s nimi na vražde podieľal aj Dušan H. (47).
Polícia ho v roku 2000 obvinila, že pri vražde Kolárika v decembri 1999 bol vodičom a pomáhal v Krásnej nad Hornádom spáliť Ford Orion, ktorým sa strelec a ďalší člen skupiny odviezli z miesta činu na Talinskej ulici. Všetci sa mali potom ukryť v jeho dome v Ruskove. Na veľkom procese s gangom Boržu v rokoch 2002 a 2005 Dušan H. chýbal, lebo sa zdržiaval v zahraničí.
Krajský súd Dušana H. už oslobodil v marci 2006. Najvyšší súd mu prípad vrátil, aby doplnil dokazovanie. V novom procese má znova vypovedať chránený svedok Martin Trojan, ktorý usvedčoval aj ostatných boržovcov. Svedčiť má tiež jeden z policajtov, ktorí na prípade pracovali a súd musí urobiť vyšetrovací pokus. "Včera po dopočutí jedného svedka bolo pojednávanie odročené na neurčito," informovala hovorkyňa krajského súdu Marcela Gálová.
Tvrdí, že bol inde
Dušan H. od začiatku tvrdí, že zo zastrelením Kolárika nemá nič spoločné. Alibi na deň vraždy mu poskytoval švagor policajný vyšetrovateľ. Proti nemu vypovedal chránený svedok Trojan, s ktorým mal auto spáliť. Dušan H. tvrdil, že Trojan klame a on ho nepozná.
Definitívne tresty za vraždu Kolárika padli v novembri 2005. Borža dostal 14 rokov, Peter Kinlovič a Radko Brecko dvanásť, Jozef Stojka tri roky. Podľa rozsudku Kolárika samopalom rozstrieľal Miroslav Vančík. Ten sa trestu nedočkal, v máji 2000 ho zastrelil majiteľ baru v Lemešanoch Albánec Driton Mehmeti.