priestupok zaplatíte viac v zahraničí. Minimálne už len vďaka jazykovej bariére je vyjednávacia schopnosť previnilca oveľa horšia. Navyše sa v Európskej únii prijímajú stále nové legislatívne a technické opatrenia, ktoré sťažujú život uponáhľaným motoristom.
BRATISLAVA. Na obnovených diaľniciach vo Francúzsku je inštalovaných približne stotridsať radarov. Novým fenoménom sa stalo meranie priemernej rýchlosti na dlhom úseku, ktoré funguje už aj na obchvate Bratislavy. To znamená, že systém zaznamená evidenčné číslo na rôznych miestach a vypočíta vašu priemernú rýchlosť. Pribrzdiť v mieste merania už teda nestačí. Po prekročení rýchlosti vyhotoví radar okamžite fotografiu, ktorá je cez mobilnú sieť GPRS prenesená do centrálnej databázy, do ktorej majú prístup všetky policajné hliadky a dokonca aj pohraničné hliadky Schengenu.
Prísna legislatíva
Netreba zabúdať, že pokuta je najnižšou formou trestu, za ktorou nasledujú oveľa tvrdšie opatrenia, ako napríklad väzba. Vo Francúzsku má polícia oprávnenie riešiť súdnou cestou dokonca už aj priestupky, pri ktorých vodič prekročí povolenú rýchlosť len o viac ako desať kilometrov za hodinu. Navyše má polícia právo siahnuť na váš majetok. Priama exekúcia sa uplatňuje v čoraz väčšom počte krajín, napríklad aj v Rakúsku, Španielsku a Nemecku.
Netreba sa báť
Sadzobníky pokút v zahraničí sa tiež stále menia a bolo by zbytočné spoliehať sa na konkrétne čísla. Lepšie bude jazdiť podľa predpisov a hlavne nie agresívne, pretože na agresívnu jazdu sú alergickí aj samotní vodiči. Reči o horkokrvných vodičoch v Španielsku sú absolútnym nezmyslom, pretože Španieli jazdia dosť pomaly aj na diaľniciach a na predbiehanie si nechávajú až nenormálne veľa miesta. To, že vo veľkom meste jazdia pomerne svižne a zovšadiaľ sa tlačia, je vec boja o prežitie v hustej premávke.
V Luxembursku prísnejšie
Luxembursko je jednou z krajín, kde sa od poslednej dovolenkovej sezóny sprísnili pravidlá jazdenia. Od októbra 2007 sa zvýšili pokuty za jazdu pod vplyvom alkoholu a omamných látok. Bola znížená aj hranica pokuty za alkohol v krvi z terajších 0,8 promile na 0,5 promile. Za jazdu pod vplyvom drog a omamných látok hrozí pokuta od päťsto do desaťtisíc eur a odňatie slobody až na tri roky. Sprísnil sa aj postih za prekročenie povolenej rýchlosti. Pri prekročení povolenej rýchlosti o viac ako 40 kilometrov za hodinu polícia odoberá vodičský preukaz.
Zahraničná realita
V Nemecku, kde je inak rýchlosť na diaľniciach neobmedzená, často merajú na úsekoch so zníženou rýchlosťou a na vjazde do obcí, kde by ste mali mať zníženú rýchlosť už 50 metrov pred tabuľou obce. Španieli vás na otvorenej diaľnici netýrajú častým meraním, ale v tuneloch a na mestských obchvatoch áno. Vo Švédsku ani merať nepotrebujú, pretože cestného piráta vytrúbia bežní motoristi. Inak pokuty v Škandinávii patria medzi najmastnejšie.
Na francúzskom vidieku si celkom dobre a svižne zajazdíte. Meracie vozidlo pred školou sa vôbec neskrýva, pretože tu nejde o nachytanie, ale o účel, aby išli všetci pomaly. Ak už tu prestrelíte tridsiatku, treba si na pokutu vybrať stavebné sporenie.
Ako sa správať pri stretnutí s hliadkou
Buďte vždy slušní a doklady sa snažte mať na ľahko dostupnom mieste. Nepokúšajte sa vyjednávať, ak nerozumiete, z čoho ste obvinení. Nič nepodpisujte, dožadujte sa tlmočenia v jazyku, ktorý ovládate.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári