teréne a na mapách.
MORSKÉ OKO. Zástupcovia Ministerstva životného prostredia SR prevzali včera v Národnej prírodnej rezervácii Morské oko certifikát o zápise bukových pralesov Východných Karpát do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. O zaradení medzi najvýznamnejšie lokality na zemeguli jednohlasne rozhodol Výbor svetového dedičstva na 31. zasadnutí v júni minulého roku na Novom Zélande.
Ťažba pokračuje
Karpatské pralesy sa ocitli v spoločnosti takých významných lokalít, ako sú Mount Everest, Kilimandžáro, Grand Canyon. Zaradenie do zoznamu by malo garantovať zachovanie výnimočnej flóry a fauny pre budúce generácie.
Ani rok po rozhodnutí nie sú pralesy vyznačené v teréne a na mapách. Včera na problém upozornil Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK. "Cestou sem som stretol niekoľko nákladných áut naložených osemdesiat až storočnými bukmi. Naďalej sa rúbe v ochrannej a dokonca aj jadrovej zóne lokalít zaradených do zoznamu," tvrdí Lukáč. Ťažbu majú ochranári zdokumentovanú.
Podľa jeho názoru treba urýchlene vyznačiť hranice jednotlivých lokalít. "Štátnej ochrane prírody chceme ponúknuť pomoc. Personálne i materiálne sme schopní to zabezpečiť."
Prípad preveria
Ťažbu v oblastiach zapísaných do zoznamu nevylúčil ani riaditeľ Lesného závodu Štátnych lesov v Sobranciach Jozef Hrenko. Ako uviedol, keďže nie sú vymedzené hranice, lesníci sa nemajú podľa čoho orientovať.
Štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Viliam Turský pochybuje, že by Štátne lesy ťažili drevo na chránených územiach: "Som presvedčený, že keď naši ľudia vedia o hraniciach, stopercentne tam nezasahovali." Turský vidí problém v komunikácií medzi rezortmi. Prípad nechá preveriť.
Podľa generálneho riaditeľa Štátnej ochrany prírody Jána Mizeráka ochranári mali dať podnet, na základe ktorého by mohli konať. "Zatiaľ takýto podnet neregistrujeme."
Mizerák priznal, že hranice územia nie sú dodnes vyznačené a nevedel určiť ani bližší termín. Ako uviedol, je to náročný proces, ktorý môže stáť niekoľko stotisíc korún. "Problémy môžu vznikať tam, kde hranice územia nekopírujú hranice porastov. Budeme musieť ísť priamo do terénu a rokovať s vlastníkmi, správcami a nájomcami."
Bukové pralesy
Do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva bolo zapísaných desať lokalít bukových pralesov štyri na Slovensku a šesť na Ukrajine. Za ich zaradenie hlasovali všetci členovia výboru.
Špičkoví odborníci z celého sveta, ktorí nomináciu posudzovali, oceňujú ich jedinečnosť. Bol medzi nimi aj riaditeľ Yellowstonského národného parku v USA.
"Ľudia zo zámoria si mysleli, že divočina sa zachovala len v Novom svete, na kontinentoch, ktoré boli intenzívne civilizačne ovplyvnené až v posledných storočiach. Boli prekvapení, že na Slovensku a Ukrajine jestvujú ešte stále zbytky pôvodnej prírody," povedal gestor projektu Viliam Pichler z Lesníckej fakulty vo Zvolene.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári