nechce informovať rodinu. Nezvestnosť je údajne výrazne spojená so situáciou v rodinách, ale súvisí aj s trestnou činnosťou.
KOŠICE. V rámci Košického kraja polícia evidovala v posledných rokoch 152 nezvestných osôb, pričom 89 z nich vypátrala. Od začiatku roka pribudlo do štatistík 82 nezvestných ľudí a 66 z nich sa už objavilo. Vekové rozhranie nezvestných je rôznorodé. Od januára zaznamenala polícia v kraji 16 maloletých nezvestných osôb, ten istý počet mladistvých, tri staršie osoby a zvyšok tvoria ľudia v produktívnom veku. Vypátrať a stotožniť sa podarilo všetky maloleté deti, v prípade mladistvých však ešte "visia" traja. Hľadá sa dvojica starších ľudí v dôchodkovom veku. A čo je dôvodom nezvestnosti? Veľa sa hovorí o únosoch detí, tie však policajti nezaznamenávajú.
Deti neunášajú
"Neevidujeme nič také, čo by sa dalo charakterizovať ako únos. Sú však prípady, keď sú rodičia v rozvodovom konaní, dieťa pridelia jednému z rodičov a druhý dieťa zoberie. Stretávame sa aj s prípadmi útekov z domu. Väčšinou je však za tým problém v rodine, medzi kamarátmi alebo v škole. Veľkú úlohu zohráva aj alkohol," dozvedáme sa na Oddelení pátrania, informácií a analýz ÚJ a KP KR PZ v Košiciach.
V minulosti boli v súvislosti s útekom detí a ich následnou nezvestnosťou výrazným spúšťačom udalostí vysvedčenia.
"Je to pravda, stretávali sme sa s tým, v poslednej dobe však nárast už nie je taký extrémny."
Sú prípady, kedy je potrebný okamžitý zásah polície pri záchrane ľudského života, keď je človek v nebezpečenstve a nevie si sám pomôcť. Stáva sa ale, že sa človek vyberie za prácou do zahraničia a rodine to nedá vedieť. Takíto ľudia nechcú udržiavať kontakty s rodinou, ktorá však alarmuje políciu a spoločne ich hľadajú.
Nechcú aby ich našli
"Takýto človek je plnoletý a nepovažuje za potrebné oznámiť najbližším, že žije, a niekde sa zdržiava. Neraz sa stane, že niekoho vypátrame, no dotyčný človek si neželá, aby sme o jeho pobyte rodinu informovali. Vtedy nám nezostáva nič iné, iba rodine oznámiť, že ich príbuzný je v poriadku."
Len mizivé percento nezvestných ľudí sa nájde po smrti. Sú prípady, kedy polícia dostane informáciu zo zahraničia, že objavili mŕtvolu a zistí sa, že ide o hľadanú alebo nezvestnú osobu. Väčšinou ide o rodinné záležitosti, ľudia chodia za prácou. Sú prípady, aj spojené s trestnou činnosťou, či už konkrétnej osoby, ktorá je nezvestná alebo bola na nej spáchaná trestná činnosť.
Dezorientovaní
Nezvestnosť starších ľudí často súvisí so zdravotným stavom, nevedia sa zorientovať.
"Mali sme prípad v rožňavskom okrese, kedy sa starší, chorý muž vybral do lesa pozrieť, kde pôjdu zbierať drevo. Už sa však nevrátil. Bola vykonaná pátracia akcia, zapojili sme psovodov, letku Ministerstva vnútra, no nenašli sme ho. Následne ho po troch týždňoch objavil mŕtveho poľovník. Bol vzdialený od dediny šesť kilometrov, na to aký mal vek a zdravotný stav prešiel veľkú vzdialenosť."
Nenašla ho stovka policajtov
Polícia pátranie po nezvestnom človeku nepodceňuje. Pátranie prebieha rýchlo, okruh sa určuje špecificky, podľa dostupných informácií, kde sa nezvestný vybral a kde ho naposledy videli. Minulý rok sa stratil v Jasove päťročný Kristián. Bol nezvestný štyri dni, kedy sa našiel bez známok akéhokoľvek vyčerpania a nedostatku potravy či tekutín. Nezvestnosť chlapca rodičia oznámili s tým, že odišiel k železničnej trati a odtiaľ do lesa. Hľadalo sa všade, pri trati, v okolí rieky a rybníka, v lese a aj pri bývalej chate VSŽ, kde podľa príbuzných mohol byť. Pátralo po ňom 96 policajtov, mestskí policajti, dobrovoľní strážcovia poriadku a viac ako 60 občanov z Jasova. Napriek tomu, že sa hľadania zúčastnilo aj dvadsať policajných psovodov, nedarilo sa ho nájsť.
"Boli tam psovodi, veľký počet policajtov. Miesto, kde sa nakoniec našiel sme prepátrali a dodnes je záhadou, ako prežil, bol vonku tri dni a pršalo."
Ak sa niekto stratí, rodina by mala urobiť prvé kroky. Kontaktovať, príbuzných, známych, navštíviť obľúbené miesta. Následne informovať políciu. Tá následne spustí pátranie, fotku zverejní v médiách. Aj to nie vždy. Sú rodiny, ktoré odmietajú medializáciu.
Idú proti sebe
"V takýchto prípadoch neraz idú proti vlastnému záujmu. My musíme mať súhlas oznamovateľa nezvestnosti, aby sme mohli zverejniť aj fotku nezvestného. V takýchto prípadoch sa pátra iným spôsobom, je to však pre nás obmedzenie."
Na polícii sa potom objavujú rodinní príslušníci, chodia sa informovať , po čase sa však zmierujú s danou situáciou. Stále nezvestný je bývalý košický vekslák. Z mesta sa naraz vytratil, prepadla sa pod ním zem.
"Stratil sa v apríli 2003, doteraz však žiadne info k tomu nemáme. Tu sa predpokladá, že to môže mať súvis s trestnou činnosťou."
V ďalšom prípade zmizol mladý muž, rodina ho hľadala a objavil sa po troch dňoch. Precestoval cez viaceré krajiny a prihlásil sa na polícii v Bratislave, no nevedel povedať kde bol.
Fotky v celom svete
Polícia spolupracuje s obchodnými domami Tesco, ktoré vo svojich obchodoch zverejňuje portréty nezvestných detí. To znamená, že aj dieťa, ktoré sa stratí na Slovensku má fotku s popisom vo všetkých krajinách, kde má Tesco svoje zastúpenie.
"Je to výrazná pomoc. Spolupracujeme s Interpolom, no pomôžu aj ľudia zo zahraničia," vysvetľuje vedúci oddelenia pátrania a na otázku, či po počiatočnom intenzívnom pátraní nenastane moment, kedy sa polícia spolieha na náhodu odvetí: "Pátranie trvá stále, neodvoláva sa, kým sa nezvestná osoba nevypátra."
MARHEVKA Milan (1): Milan Marhevka
Narodený 11.5.1975, naposledy bytom Košice, Študentská č. 11. Bol bezdomovec a je nezvestný od 11. hodiny dňa 10.8.2007, kedy bol naposledy videný svojim bratom pri ceste pri Vrabčích skalách v Košiciach, kde stanovali.
OLEXÁK Marcel, 21.6.1974, NO (1): Marcel Olexák
Narodil sa 21.6.1974, trvalé bydlisko mal na Triede SNP č. 70 v Košiciach. Z miesta bydliska dňa 24.4.2008, udajne do obchodného domu na nákup, ale domov už nevrátil. Ide o chorého človeka, ktorý musí požívať predpísané lieky a tieto nemá so sebou. Popis: výška 178 cm, štíhla postava, krátke svetlo hnedé vlasy, modré oči. Na sebe mal vetrovku čiernej farby v kombinácii látky s kožou, károvanú pestrofarebnú košeľu, tmavo šedé nohavice a šedé botasky.
RUSNÁKOVÁ Anna (1): Anna Rusnáková
Narodila sa 22.4.1953, žila na Varšavskej ulici č.. 23. Nezvestná je od 15.11.2006, kedy odišla z miesta trvalého bydliska a odvtedy sa domov nevrátila a nepodala o sebe žiadnu správu
SPIŠÁKOVÁ Jana: Jana Spišáková
Narodená 24.6.1971 žila na Berlínskej ulici č. 14. Nezvestná je od 26.7.2000, kedy odišla z bytu svojich rodičov na Čiernomorskej č. 1 a odvtedy sa domov nevrátila a nepodala o sebe žiadnu správu.
VOLOŠINOVÁ Terézia: Terézia Vološinová
Narodená 28.11.1952 s trvalým bydliskom ulica B. Nemcovej č. 16. Žena je nezvestná od 15.11.2000, kedy odišla z miesta trvalého bydliska a odvtedy sa domov nevrátila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári