doplnenú krásnym spevom a šikovným krepčením zaujal každého. V poradí už 13. Zemplínsky majáles priniesol Košičanom to najlepšie z folklórneho umenia Zemplínčanov.
KOŠICE. V programe "Zemplinčanom na dzeku" vystúpilo 320 folkloristov z 15 kolektívov. Masový presun spievajúcich od Námestia maratónu mieru po Dolnú bránu zaujal znalcov tradičného umenia i úplných laikov. Najväčší úžas sa však zračil v očiach detí.
Súbory sa o možnosť vystúpiť bijú
"Mami prečo ten ujo tak nahlas spieva? Keď budem veľký aj ja budem nosiť také farebné šaty," zastrájal sa štvorročný Jožko, ktorý sa v centre mesta ocitol s ockom úplnou náhodou. Sprievod ich však zaujal natoľko, že si pár následných vystúpení nenechali ujsť. Malý šibal samozrejme najviac pokukoval po členoch detského folklórneho súboru Vánok z Kapušian. Dospelí však ocenili kompletnú ponuku, ktorá rozjasnila metropolu východu. O vystúpenie na majálese je vraj každoročne taký veľký záujem, že prezident Klubu Zemplínčanov v Košiciach Ján Poprenda musí súborom často povedať i nie. "Vždy sa prihlasuje oveľa viac kolektívov, ako je tu možné pojať. Najväčší problém máme s dopravou, komunikujeme síce s primátormi a starostami, lenže každé mesto a obec si robí vlastnú kultúru a chráni to svoje, takže to nie je také ľahké."
Zemplínčanov je potrebné rešpektovať
Priaznivcom folklóru sa predviedli i súbory Zemplín či Stropkovčan, zo Zamutova prišli Košičanov pozdraviť skôr staršie generácie folkloristov. "Osobne mám z celej parády najradšej samotný začiatok, keď mladé dievčatá ani na chvíľu nepostoja, každý si veselo pospevuje a je to veľmi spontánne. Predsa len na pódiu už musí všetko klapať a je to akési hrané divadlo," vysvetlil J. Poprenda a dodal, že Zemplínčania sú veľmi zvláštnou skupinou ľudí. "Ich naturu nepochopiš, ale muśiš ju rešpektovac, tak še povi," dodal na záver a večer zábava pokračovala na Zemplínskom bále v Dome umenia.
Autor: nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári