ROMAN ROKYTKA, roman.royktkakorzar.sk
Podľa súdu niet dôkazov o tom, že si vyšetrovatelia polície v Trebišove zarábali predajom zasitených cigariet. Rozsudok tvrdí, že ich nespálili len z nedbanlivosti.
KOŠICE/TREBIŠOV. Dvaja trebišovskí vyšetrovatelia nepredávali pašovaní ukrajinské cigarety, aj keď príkaz na ich spálenie nesplnili a nikdy sa nezistilo, kde väčšia časť kontrabandu po zaistení políciou skončila. S takýmto záverom včera Okresný súd Košice I uzavrel trojročný proces s kapitánom Jaroslavom Kucharčíkom (36) a majorom Milanom Kvakom (49).
Kauza začala záťahom colníkov v roku 2004. Na družstve v Sečovciach objavili vyše 8-tisíc kartónov ukrajinských cigariet. Ako sa tam dostali, mali vyšetriť Kucharčík a Kvak. Podľa obžaloby namiesto toho päť mesiacov s kontrabandom obchodovali a nakoniec nezabezpečili jeho likvidáciu, hoci o tom vystavili doklady. Inšpekcia ministerstva vnútra našla len necelú polovicu cigariet v sklade v Zemplínskom Jastrabí a na základnej škole v Cejkove, kde sa mali v kotolni spáliť.
Len nedbanlivosť
Podľa senátu sudcu Jána Poprockého sú len dôkazy o tom, že cigarety zničené neboli. Ich prevoz do Cejkova v septembri 2004 zabezpečoval Kucharčík a mal dozrieť na ich spálenie. Kvak s ním nebol, lebo práve riešil iný prípad. Kucharčík tak dostal rok podmienečne za marenie úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti, Kvaka súd oslobodil.
Nevinní sú podľa rozsudku aj ďalší dvaja obžalovaní, ktorí mali cigarety od policajtov prevziať a ukryť. S trestom pol roka podmienečne obišiel školník školy v Cejkove, ktorý doplatil na to, že si niekoľko vriec cigariet nechal.
Súd: Chýba počet
Hlavný dôkaz, o ktorý súd oprel oslobodzujúci rozsudok, nakoniec poskytli sami vyšetrovatelia tým, že pri obhliadke družstva v Sečovciach nezaznamenali presné číslo o počte zaistených cigariet. "Výška škody, ktorá je potrebná ku kvalifikácii skutku, nebola ustálená a vznikli o nej pochybnosti," zdôvodnil Poprocký.
Prokuratúra tiež tvrdila, že mladší z vyšetrovateľov so zaistenými cigaretami obchodoval už skôr. Za cigarety z troch prípadov pašovania, ktoré v rokoch 2003 a 2004 vyšetroval, mu malo prísť na účet vyše tristo tisíc korún. Podľa súdu o tom niet dôkazov.
Späť k polícii?
Rovnako sa senát vysporiadal aj s ďalšími obvineniami Kucharčíka, podľa ktorých v roku 2003 kryl pašerákov. Hoci ich hliadka prichytila s cigaretami, rozhodol o prerušení trestného stíhania. Kucharčíkov advokát Tibor Pelegrín prišiel s verziou, že takýto postup bol súčasťou policajnej taktiky a súhlasil s ním aj dozorujúci prokurátor. Súd sa s tým stotožnil.
Kvak po rozsudku povedal, že je spokojný a chce sa vrátiť k polícií. Spolu s Kucharčíkom boli prepustení ministrom vnútra v novembri 2004. "Vediem civilný spor o neplatnosť skončenia pracovného pomeru. Súd v Bratislave čakal práve na rozsudok v trestnej veci," povedal.
Bez pravidiel
Trebišovský prípad odhalil, že neexistovali takmer žiadne pravidlá o tom, ako má polícia nakladať so zhabanými cigaretami. Bolo na každom policajnom riaditeľovi, ako vyrieši ich likvidáciu, lebo polícia nemala vyčlenené peniaze na platby súkromným spaľovniam.
Počas procesu vysvitlo, že 5 mesiacov v Trebišove s kontrabandom manipulovalo množstvo ľudí. Časť cigariet tak zostala na obvodnom policajnom oddelení, ďalšie vydal vodič policajného riaditeľstva a pri ich prevoze pomáhali dokonca aj nezamestnaní v rámci aktivačných prác.
Podľa terajšieho predpisu už cigarety, ktoré polícia zaistí na východe ako dôkaz, musí odovzdať Colnej správe v Čiernej nad Tisou. Tá ich má spáliť v niektorej zo zmluvných firiem.
Autor: pan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári