polovica národa utopí v nevedomosti. Jediné, čo si bude vedieť skontrolovať, je kolónka preplatku či nedoplatku.
Tentoraz by však mohla potešiť správa, že teplo je oproti pôvodnému plánu lacnejšie. Tepláreň i Tepelné hospodárstvo vrátia ľuďom milióny korún. Tie by sa mali objaviť aj v peňaženkách majiteľov bytov, veľa však závisí aj na správcoch. Od ich spôsobu vyúčtovania a hospodárenia s peniazmi ľudí. Darmo je, práve správcovia, či družstvá si neraz robia s majiteľmi bytov, čo chcú. Tí sa boja ozvať, hoci by mali, veď ich platia za to, že sa starajú o správu ich súkromného majetku.
Svoje spôsobia aj koeficienty. Pri studenej vode by sa nemali objaviť vôbec, veď ak sa v dome voda nekradne, tak súčet bytových vodomerov by mal súhlasiť s hodnotou fakturačného na päte domu. To si však treba ustrážiť, poznám totiž dvojicu ľudí v produktívnom veku, ktorí spotrebujú ročne desať kubíkov vody. Podotýkam studenej, lebo na jej ohrev majú bojler. V bloku bývajú 365 dní do roka, bielizeň stále visí na balkóne. Napriek tomu nikomu ich nízka spotreba nekole oči. Veď len pri spláchnutí záchoda spotrebujú desať litrov vody. Ak tak urobia minimálne štyrikrát denne (čo je málo) tak mesačne minú vyše kubíka vody. Kde je hygiena, pranie, umývanie riadu a ostatné? To si musia ustrážiť susedia, ktorí pri každom vyúčtovaní platia vysoký koeficient, teda aj vodu za susedov, ktorú nikdy nevideli.
V prípade teplej vody sa koeficient zvyšuje práve šetrením. Teda šetrím a ešte prerobím. Táto paralela neplatí úplne, ale je takmer pravdivá. Lebo ak sa teplá voda neodoberá, neustále cirkuluje a v často neizolovaných stupačkách chladne. Musí sa opäť ohrievať. Nenadarmo sa hovorí, že keď sa ochladí a ešte nie je vykurovacia sezóna, najteplejšie je na záchode. Zo šachty a stupačiek totiž sála do mini miestnosti teplo.
(krs)
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári