Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 20. jún, 2021 | Meniny má ValériaKrížovkyKrížovky

Najznámejšia írska tanečná šou Lord of the Dance zavítala tento týždeň po prvý krát aj do Košíc

Mužom vydržia topánky rok a pol, ženám len dva alebo tri mesiaceŠou írskych tancov Lord of the dance patrí bezpochyby medzi najznámejšie tanečné

Mužom vydržia topánky rok a pol, ženám len dva alebo tri mesiace

Šou írskych tancov Lord of the dance patrí bezpochyby medzi najznámejšie tanečné predstavenia. Za pár rokov si získala priaznivcov na celom svete a dodnes je tlieskajú tisícky fanúšikov. To šťastie mali po prvý krát aj Košičania, kedy sa hneď dvoma predstaveniami v jeden deň predstavili írski tanečníci v pondelok v Steel Aréne. Dvaja hlavní predstavitelia - Lisa Andersom a Tom Cunningham - si pred tým, ako vyšli na javisko, našli chvíľočku aj na rozhovor.

Skryť Vypnúť reklamu

L. Anderson má 26 rokov. Pred časom bola súčasťou šou Lord of the Dance, neskôr prešla do novej šou Michaela Flatleyho Keltský tiger. "Teraz som znovu asi štyri roky súčasťou Lord of the Dance," prezradila.

Tancovať začala ako štvorročná a hneď írske tance. "Moji prastarí rodičia boli Íri. Keď som bola maličká, bývali hneď oproti nám. Celé leto som trávila u nich a robila som to, čo oni. Hlavne počúvala hudbu, ktorú počúvali aj oni. No a keď šla prastará mama na írske tance, šla som s ňou. Zapáčilo sa mi to." Zčasti je teda Lisa Írka, no narodila sa v Škótsku, kde žije dodnes.

Tancovať sa učila v škole pre deti v Glasgowe. "Keď som mala štyri roky, nebolo mysliteľné, aby človek uvažoval nad tým, že urobí vďaka írskym tancom veľkú kariéru. Bolo to len hobby. Ale M. Flatley to všetko zmenil. To ma inšpirovalo, chodila som na majstrovstvá krajiny a vyhrávala rôzne súťaže. Stretávala som sa s ľuďmi, ktorí sa írskym tancom venujú profesionálne, vďaka nim som tanečne rástla. Mala som asi 10 rokov, keď začal M. Flatley chodiť po svete s prvými šou Lord of the Dance a ja som sa vtedy rozhodla, že chcem byť toho súčasťou. Našťastie sa mi sen splnil."

Skryť Vypnúť reklamu

LIsa sa dokonca presne pamätá, kedy sa rozhodla, že práve tanec je to, čo chce robiť. "Mala som 13 rokov a chystala sa na majstrovstvá Veľkej Británie v írskych tancoch. Popri tom som sa však venovala aj gymnastike či volejbalu a mama mi povedala, že ak chcem naozaj čosi robiť poriadne, musím si vybrať. Keďže som si v tom čase nevedela ani len predstaviť, že by som žila bez tanca, vybrala som si tanec... Dnes mám 26 rokov a stále tanec milujem. Od kedy si pamätám, tak som vždy tancovala - je to neoddeliteľná súčasť môjho života. Toto je cesta, ktorou chcem ďalej ísť. Som naozaj vďačná, že je to tak. Neviem si ani len predstaviť, že by som robila niečo iné. Že by som mala od rána do pol piatej večer sedieť kdesi v kancelárii? Bŕ."

Skryť Vypnúť reklamu

Uvedomuje si však, že tancovať nemôže do šesťdesiatky... "Stále mám pred očami M. Flatleyho, ktorý už nie je najmladší, no stále tancuje. Ja si myslím, že keď sa chce, tak sa môže tancovať tak dlho, ako po tom človek túži. Lenže nebojím sa toho, že by som neuplatnila inak. Môžem írske tance učiť, odovzdávať skúsenosti novej generácii tanečníkov, pripravovať choreografie. Nech už by sa to ďalej vyvíjalo akokoľvek, chcem, aby írske tance boli naďalej súčasťou môjho života."

Začínali v Košiciach

Aktuálne turné Lord of the Dance začalo práve v Košiciach. "Ešte včera som bola doma, dnes som tu... Po Slovensku nás čaká Grécko, Rumunsko, Bulharsko, Bosna a Hercegovina, Chorvátsko... Potom máme pár dní voľno a ideme do Haagu. Znovu krátke voľno a celú jeseň - štyri mesiace - budeme v Nemecku a Francúzsku. Potom budeme mať prestávku na Vianoce a znovu sa vrátime do Nemecka a Francúzska. Sme veľmi zamestnaní."

Aj keď tanečníci cestujú po celom svete, málokedy majú dostatok času na to, aby si poriadne obzreli miesta a mestá, v ktorých vystupujú. "Až sa to hanbím povedať, no zvyčajne najviac z krajiny vidíme z okna autobusu pri presunoch... To, či máme voľný čas, závisí od toho, kedy pricestujeme, koľko máme predstavení a či hneď odchádzame."

Turné, ktoré zvyčajne trvajú niekoľko mesiacov, sú pre každého tanečníka veľmi unavujúce. "Niekedy sa naozaj cítim veľmi vyčerpaná a skôr, ako šou začne, si vravím - musím ja znovu vyjsť na javisko? Ale potom tam vyjdem, počujem potlesk a to je pre mňa ten najlepší doping. Keď počujeme ľudí kričať od nadšenia, máme chuť dať zo seba to najlepšie."

So šou Lord of the Dance precestovala Lisa celý svet, najďalej od domova bola zrejme v Austrálii, na Novom Zélande a v Thajsku. "Boli sme už vari všade. Zatiaľ som nevystupovala v Juhoafrickej republike a tam ma to láka. Rada by som si pozrela Kapské mesto, Stolovú horu... Aj keď, nie celkom mi je jasné, čo ma ťahá do Afriky, lebo ako rodená Škótka nie som zvyknutá na teplo a slnko mi vyslovene nerobí dobre," prezradila so smiechom.

Keďže precestovala celý svet, vie trochu odlíšiť to, aká národnosť ich práve počas šou sleduje. "Rozdelila by som to do dvoch skupín. Prvá je tá časť sveta, ktorá írske tance veľmi dobre pozná. Francúzi a Nemci ich zbožňujú a ako diváci sú úplne pobláznení. Druhá časť - to sú tie krajiny, kde o írskych tancoch veľa nevedia. Vtedy trvá trochu dlhšie, kým diváci pochopia a reagujú pomalšie. Ale v konečnom dôsledku si vždy získame aj ich."

Na cestách trávia Lisa väčšinu roka. "Záleží to od toho, ako sú rozvrhnuté predstavenia. Vlani sme napríklad začínali turné vo Veľkej Británii, potom sme mali voľno, neskôr sme šli do Rakúska. Celé leto sme strávili na turné v Grécku, čo bolo úžasné. V septembri sme šli na mesiac a pol do Škandinávie a potom na veľké turné do Nemecka. Takže z 12 mesiacov som takých 8 strávila na cestách." Spočiatku to vraj niesla dosť ťažko. Predsa len, rodina a priatelia jej chýbali.

Čo sa týka samotných tancov, za najťažšie považuje Lisa tie, pri ktorých sa treba vyzliekať. "Máme jeden tanec, kde si dávame dole šaty a neverili by ste, aké je to náročné. Ťažký je aj tanec na začiatku šou, kde obiehame po kruhu a najnáročnejší je záverečný. Ten je totiž bez hudby, všetko je to len o rytme našich nôh. Každý úder je dôležitý, pričom nejde o jednotlivca, ale musíme bezchybne fungovať ako celá skupina. Nikto sa nesmie pomýliť. Je to ťažké, na druhej strane - ten krik a potlesk, ktorý za to dostaneme, stojí za to."

Topánky, ktoré tanečníci používajú, sú špeciálne. Vyrábajú sa na mieru a sú upravené pre step. "To, ako dlho vydržia, závisí od tanečníka. Je rozdiel v ženských a mužských topánkach. My máme mäkké topánky a tie vydržia približne dva - tri mesiace. Muži majú tvrdšie topánky, vydržia aj rok a pol."

Lisa zatiaľ nerozmýšľa nad tým, dokedy bude ochotná žiť takto kočovne. "Iste myslím na to, že by som oveľa radšej bola doma s najbližšími. Často si hovorím, keď odchádzam na turné, že na ďalšie už nepôjdem. Ale keď už som s ostatnými tanečníkmi, vravím si - ako to, že som váhala?" Každý tanečník vie, že telo mu raz všetky hodiny, strávené tancom, spočíta... "Našťastie, nemám žiadne problémy. Zatiaľ. Občas ma čosi zabolí, ale nie je to zlé," dodala Lisa s úsmevom.

Pomáha fyzioterapeutka

Tom Cunningham vraj patrí medzi šťastných mužov, lebo si doposiaľ ani raz na javisku neublížil a ani nemá žiadne problémy... "Pre každého iného sa môžu írske tance zdať veľmi náročné, ale ja ich tak nevnímam. Tancujem ich rád, preto mi pripadajú ako to najjednoduchšie na svete," prezradil. "Iste, pár krát sa mi stane, že ma čosi zabolí, ale vždy so sebou berieme na turné fyzioterapeutku, ktorá nám pomôže."

V Košiciach sa tanečníci predstavili hneď v dvoch po sebe idúcich šou. "No, to je dosť unavujúce. Musím povedať, že jedna šou je akurát. Ale robievame to už dosť dlho, aby sme vedeli, či si môžeme dovoliť odtancovať dve po sebe. Takže je to v poriadku. Sme síce potom dvojnásobne unavení, ale to nevadí." Ako potom relaxujú? "Ak máme čas a môžeme zájsť do mesta na prechádzku alebo na pohár vína, ideme. Často však ideme rovno na hotel, lebo ráno sa presúvame niekam inam... Niekedy je to tak, že každý deň cestujeme, a nemáme čas oddychovať. Ale sú aj dni, kedy máme voľno. Je to zhruba 50 na 50."

K šou Lord of the Dance sa Tom pridal pred 11 rokmi, tancuje do svojich štyroch. "Ja som Ír. Moja sestra tancovala írske tance, takže ma inšpirovala. Mama ich mala tiež rada, takže už ako dieťa ma prihlásila do kurzu. Učitelia u mňa vybadali prirodzený talent. Začínal som teda ako dieťa a keď som si po čase uvedomil, že mi to ide a že sa tomu chcem venovať, tak som hľadal cesty, ako pokračovať. Vtedy som sa dostal do Lord of the Dance."

Táton šou sa jednoznačne pričinila o to, že írska hudba a tance sa stali populárne v každom kúte sveta. "Asi je to dané spojením výbornej hudby a stepu. Vyzerá to zaujímavo, ľudí to láka. Aj tí, ktorí nikdy nepočuli írsku hudbu, keď prídu na Lord of the Dance, tak sa im zapáči. Kamkoľvek sme prišli, všade sme mali obrovský úspech. Táto šou je v posledných rokoch najlepšie zarábajúcou šou vo svete."

Najviac sú vraj tanečníci vyťažení na jar a v zime. "Trištvrte roka som na cestách. Iste, je to náročné, lenže ako inak by som mohol precestovať celý svet? Takže sa nesťažujem. Raz za čas každého pochytí smútok za rodinou a priateľmi, ale veď nie sme preč celý rok. Tých pár mesiacov, čo máme voľno, sa snažíme naše odlúčenie svojim najbližším vynahradiť. Navyše - vďaka Lord of the Dance som získal novú rodinu. Mám to šťastie, že aj moja priateľka je pri mne, je totiž jednou z huslistiek šou," prezradil Tom na záver.

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 3. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 29 882
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 395
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 028
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 7 165
 5. Po Slovensku na motorke 6 692
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 328
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 5 154
 8. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 4 708
 9. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 4 355
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 3 287
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop