Keď dala kraba k rakovi, skončilo sa to masakrom
Na prvý pohľad je 23 ročná študentka biológie a geografie Mária Pobehová bežnou mladou dámou. Ak ju však spoznáte lepšie, zistíte, že má nezvyčajné hobby. Zaujíma sa totiž o vodné živočíchy. Akvaristov je síce na Slovensku mnoho, no tých, ktorí majú v panelákovom byte takú pestrú škálu živočíchov ako ona, zas tak veľa nie je.
Ak si Mária pozve do bytu hosťa, stáva sa, že ho prekvapia čudesné zvuky. Vychádzajú z akvárií, v ktorých žijú nezvyčajné tvory. "Momentálne mám rôzne exotické žaby, kraba, dva raky, dva mloky, tri krevetky a niekoľko zaujímavých druhov exotických rýb," menuje Mária niekoľko unikátov zo svojej pestrej zbierky.
O akvaristiku sa zaujíma od detstva. "Prvé som mala korytnačky a žabu. Korytnačiek aj viac, no boli s nimi problémy. Nemala som na nich čas a ony si vyžadujú veľkú starostlivosť. Musela som sa ich teda zbaviť. Nebolo to však jednoduché, lebo dospelú korytnačku nikto nechce a do prírody sa vypustiť nesmú. Veľmi skoro sa totiž aklimatizujú na naše podmienky a vytláčajú naše pôvodné druhy ako napríklad korytnačklu močiarnu." Korytnačky napokon prijali v košickej zoo.
Ako ďalším sa chcela venovať krabom. "Kúpila som si vietnamské. Tie sa však v našich podmienkach nedali chovať. Prišla som na to, keď mi podochli. Mimoriadne sa neznášajú s inými druhmi a zabíjajú sa navzájom." Ako ďalšie si kúpila párik afrických žiab. Zaujali ju najmä zaujímavým výzorom. "Je to krásne zvieratko. Trošku mi však lezie na nervy, lebo strašne kŕka. Okrem toho má neuveriteľnú schopnosť množiť sa. Samička dokáže zniesť aj 100 vajíčok. Keď sa z nich vyvinú žaby, človek má doma hotový orchester."
Ďalším obyvateľom Máriinho bytu sa stali raky. "Kúpila som si len jedného, no rozmnožil sa. Všetky raky sú totiž hermafrodity. Mala som ho doma ešte len týždeň a už ma prekvapil. Čistila som mu akvárium a keď som odhrnula kameň vybehlo spod neho množstvo maličkých ráčikov. Mala som čo robiť, kým som ich všetkých rozdala kamarátom." Okrem spomínaných živočíchov si Mária zadovážila i množstvo ďalších. Napríklad rôzne druhy exotických rýb, kraba či krevety. Zoznam druhov, ktoré ubytovala, rozšírili nedávno dva mloky.
Najväčším problémom pri chove týchto živočíchov je ich vzájomná neznášanlivosť. Preto musí mať takmer každý druh svoje akvárium. "Celkovo ich mám sedem. Raky v 20-litrovom, kraba a mloky v dvoch 10 litrových, malú žabku a krevety v malej nádobke a rybičky v 60-litrovom. Jedno akvárium je vyhradené pre exotickú rybičku cichlazoma, ktorá je veľmi agresívna."
Práve neznášanlivosťou, ale aj inými znakmi, sú pre Máriu tieto druhy zaujímavé. "Napríklad spomínaná exotická závojnatka je veľmi zvláštna. Je krásna a výnimočná, ale aj taký rybý ´narcis´. Skúšala som k nej dať iné rybky, no ako keby na nich žiarlila. V krátkom čase pozabíjala všetkých svojich spoluobyvateľov. Preto musí byť ´na samotke´."
Každý druh Máriu zaujal niečim iným. Africká žabka - pazurnatka napríklad tým, že sa v minulosti využívala ako tehotenský test. "Aplikovala sa do nej krv ženy, ktorá bola testovaná. Ak zniesla vajíčka, znamenalo to, že je žena tehotná a naopak." Raky sú zase zaujímavé svojimi teritoriálnymi bojmi. Každý z nich si totiž snaží udržať alebo rozšíriť svoje územie. "Vtedy sa chytia klepetami a bojujú. Vyzerá to komicky, akoby tancovali." Raky sú známe aj ako veľkí ničitelia. Strihajú všetko, čo vidia. "Radi používajú klepetá. Rozstrihnú každú rastlinku, rozhrabú každú sklalku. Sú však i nebezpečné pre iné živočíchy. Nemôžu byť spolu s rybkami ani niečim iným. Postrihajú ich. Keď som k rakovi dala kraba vietnamského, skončilo to masakrom. Do rána bol z kraba šalát..."
Takýto chov vraj nie je taký náročný, ako si ľudia myslia. V každom akváriu sú nejaké kamienky, skalky a pár rastliniek. Akurát mloky, raky a kraby majú odlišné prostredia, lebo si potrebujú vytvoriť nejaký úkryt. Čo sa týka potravy, sú tieto živočíchy prekvapujúco vyberavé. "Okrem kreviet, ktoré zožerú čokoľvek, má každé zvieratko rado niečo iné. Žabka sušené hovedzie s karotkou, krabovi dávam špeciálne tyčinky pre korytnačky, mloky žerú napríklad svrčky, raky kŕmim špeciálnym krmivom.
Prostredia potrebujú takisto rôzne. "Mlok potrebuje chladnú vodu a kraby teplú. Raky špeciálne čistú a žabka zase bahennú. Každý má svoje prostredie." Mária sa všetko naučila rokmi, využila rôzne encyklopédie či internet. Jej rodičom toto hobby neprekáža, lebo dcéra žije v oddelenom byte. "Nepočujú teda nočné hry rakov, ktoré sa radi ohadzujú kamienkami a podobne. Tieto ich zábavky spôsobujú nespavosť iba mne."
Ďalšími plánmi je zbierku rozmnožiť, najmä o žaby a mloky a prijala by aj chameleóna. Márii sa totiž páčia farebné a zaujímavé zvieratá. "Uznávam, že je to trocha zvláštne hobby, no drží ma už odmalička. A zrejme sa ho nikdy nezbavím," dodala s úsmevom.
Stranu pripravil: Tomáš LEMEŠANI
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári