bytových domov má byť súvislá na území od Krásnej až po Heringeš. Útvar hlavného architekta (ÚHA) už pripravuje urbanistickú štúdiu 860-hektárového územia v mestskej časti Krásna, ktoré bolo v minulosti vytypované ako rozvojová plocha pre Košice pod názvom Východné mesto.
Myšlienka postaviť na spomínanej ploche sídlisko pochádza ešte z čias komunizmu. Sídlisko vraj vtedy malo poskytnúť bývanie pre 100-tisíc obyvateľov. V priebehu niekoľkých rokov by na tomto území mohlo bývať 40 až 60 - tisíc obyvateľov. Zastavané územie by sa malo postupne tiahnuť od Krásnej až po Heringeš.
"Do 13. mája mohli občania podať pripomienky k zmene územného plánu," povedal starosta Krásnej JUDr. Marek Kažimír. "Na najbližšom zasadnutí by malo schváliť zmenu v územnom pláne mestské zastupiteľstvo. Pokiaľ sa tak stane, investor deklaruje, že do konca roka pripraví inžinierske siete, komunikácie, osvetlenie a infraštruktúru pre prvých 150 rodinných domov z celkových 350 stavebných parciel, ktoré by mali byť pripravené pre individuálnu výstavbu."
Pozemky sú pripravené, už sú podpísané zmluvy o budúcich kúpnych zmluvách. Minulý rok pripravil investor na výstavbu 95 parciel. Celkovo by územie s rozlohou 80 hektárov malo byť zastavené v priebehu dvoch - troch rokov. "Je to však časovo napäté, lebo niektoré veci sa oneskorili. Bolo treba ešte urobiť urbanistickú štúdiu celého Východného mesta. Architekti ÚHA museli posúdiť celé územie, nielen tú časť - zhruba 80 hektárov, kde má investor záujem stavať. Do úvahy brali celé územie s rozlohou vyše 800 hektárov."
Podľa M. Kažimíra však môže byť rozvoj výstavby Východného mesta intenzívnejší až po vyriešení dopravných problémov. "Najprv sa musia postaviť rýchlostné komunikácie R2 a R4, obchvat Krásnej ako aj rekonštrukcie a rozšírenia Slaneckej cesty. Bez toho je vlastne ďalšia výstavba nemysliteľná," vysvetlil starosta. "Navyše aj obyvatelia nových domov by sa vlastne nemali ako dopraviť do mesta. Druhá vec je, že bez zodpovedajúcej dopravnej infraštruktúry nebudú mať investori záujem o ďalší výkup pozemkov a výstavbu. Veď na Slaneckej ceste je situácia vážna už teraz."
Zatiaľ hľadá mestská časť s mestom riešenie, ktoré by zlepšilo plynulosť dopravy na Slaneckej ceste. "V utorok som sa kvôli tomu stretol s primátorom. Magistrát navrhuje zatiaľ ako riešenie rozšírenie Slaneckej cesty o jeden jazdný pruh. Otázka je, či sa cesta rozšíri smerom do centra alebo opačne. Ja sa prikláňam k tomu, aby sa rozšíril pruh do mesta, lebo najväčší nápor je práve v ranných špičkách. Bolo by to dočasné riešenie, ktoré by určite pomohlo zlepšiť situáciu. Je to vždy lepšie, ako doterajší stav," vysvetlil M. Kažimír.
Aby sa Slanecká cesta stala "štvorprúdovkou", treba veľa financií. Tie však mesto nemá. "Len výkup pozemkov by podľa odhadov stál niekoľko desiatok miliónov korún, nehovoriac už o obchvate Krásnej. Mesto vo svojom rozpočte len ťažko nájde prostriedky na túto stavbu. Iba ak by bola možnosť čerpania z iných zdrojov, alebo by prispel štát."
Môžu však mesto i mestská časť zmeniť situáciu? "Riešenie vidím v zmene legislatívy. Pokiaľ neprejdú cesty II. a III. triedy pod štát, alebo vyššie územné celky, ťažko sa dá rátať s výstavbou a úplným rozšírením Slaneckej cesty. Predložíme prostredníctvom poslancov do Národnej rady SR návrh na zmenu zákona, aby správa ciest II. a III. triedy v Košiciach a Bratislave prešli pod správu štátu alebo vyšších územných celkov. To je jediná cesta." Bokom by však nemala ostať ani Krásna. Veď na mieste terajšej cesty sa perspektívne počíta s električkovou traťou. "Treba vyriešiť aj obchvat Krásnej, aby sa tu nevytváral ´lievik´. Lebo záťaž cez Ukrajinskú ulicu je tiež neúnosná. Tu by výrazne pomohla výstavba rýchlostných ciest R2 a R4. Podľa stanoviska Národnej diaľničnej spoločnosti je reálny predpoklad výstavby je rok 2013."
Boris Macko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári