Spôsob schvaľovanie rozpočtu na Jazere je zavedená ceremónia, ktorá v košickej samospráve s abnormálnym počtom mestských častí nie je ničím výnimočná. Aj závery, ktorá z toho vyplývajú nie sú nové a plne zasadajú do obrazu, ktorý o sebe dlhodobo vytvára košická komunálna sféra.
Po prvé: Potvrdzuje sa, že slobodné voľby jednoducho nestačia aby bol systém samosprávy funkčný. Je treba oveľa viac faktorov, medzi nimi aj zmysel pre verejný (spoločný) záujem, ktorý by mali miestni politici mať. Nič tak otvorene nepopiera tento predpoklad, ako spor na Jazere o to, kto bude rozhodovať o väčšom balíku dotácií, či poslanci alebo starostka. Nejde o nič iné, len o snahu rozdeľovať verejné peniaze "svojim".
Po druhé: Pomery na Jazere dávajú poznať, že pojem partokracie (vláda strán) má svoje opodstatnenie aj v komunálnom prostredí. Pridáva mu význam, že pri výkone verejnej moci v samospráve o priechodnosti navrhovaného riešenia rozhoduje stranícke tričko toho, kto s ním prichádza, a nie jeho obsah, vecná správnosť a dôsledky pre verejnosť.
Nekritizujú sa návrhy, ale ich nositelia. Taká kritika je nanič, lebo stráca schopnosť odkrývať chyby v zlých riešeniach. Len preto potom môže vzniknúť taká komická situácia ako tá, pri ktorej sa poslanci so starostkou hádajú, či sú pri vodnej ploche lepšie murované toalety a alebo suché a prenosné.
Po tretie: Aj v samospráve, tak ako veľkej politike, vôbec nechápu, že rozpočtové provizórium je mimoriadny inštitút pri mimoriadnych stavoch a nie nástroj straníckeho súperenia. Má zmysel po voľbách, keď na prelome rokov odchádzajú jední volení predstavitelia a prichádzajú noví, alebo sa aspoň obmieňa časť zastupiteľstva.
V situácii, keď obe strany majú dostatok času sa dohodnúť, je provizórium len prejavom nezodpovednosti voči voličom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári