VERONIKA ŠUTKOVÁ & TOM NICHOLSON
Róbert Okoličány, ktorý podľa obžaloby šéfoval jednej z košických mafiánskych skupín, je odvčera na slobode. Z väzby sa dostal na príkaz Najvyššieho súdu. Pomohla mu procesná chyba špeciálneho súdu a špeciálnej prokuratúry, na ktorú upozornil ešte v apríli Ústavný súd. Najvyšší súd musel jeho názor rešpektovať. Prokurátor sa obáva, že bude ovplyvňovať svedkov.
KOŠICE, BRATISLAVA. R. Okoličány po troch rokoch vo väzbe opustil včera s igelitkami v ruke bratislavský Justičný palác. Jeho prvé kroky smerovali do kaviarne oproti väznici. Odtiaľ pokračoval až pred hlavný vchod Justičného paláca, kde ho o niekoľko minút vyzdvihol jeho obhajca Ladislav Kuruc. Na otázky novinárov spočiatku odpovedal stručne, povedal, že sa radšej ozve neskôr sám. Uviedol však, že sa stále cíti nevinný. Odškodné za čas strávený za mrežami však bude žiadať až po tom, ako preukáže svoju nevinu pred Špeciálnym súdom.
Na pojednávania chce chodiť
Na pojednávania podľa jeho slov nielenže bude, ale chce chodiť. Na otázku agentúry SITA, či už vie, akú sumu
bude žiadať ako odškodné za tri roky a 15 dní strávených vo väzbe, reagoval slovami: "Na svete nie sú peniaze, ktoré by mi vrátili tri roky života. Nejde ani tak o peniaze, ale o to, aby som dokázal niečo niektorým ľuďom, ktorí čo spáchali."
Okoličány povedal, že roky strávené za mrežami berie ako krivdu a keby bol na slobode, venoval by sa podnikaniu. K nemu sa určite vráti aj teraz. Oblasť, v ktorej chce pôsobiť, nedefinoval: "Mám rozum na to, aby som vedel podnikať," konštatoval.
Obhajca L. Kuruc je rád, že v tomto prípade takto rozhodol Najvyšší súd SR. Podľa neho už neexistujú dôvody na kolúznu väzbu jeho klienta, pretože už v prípravnom konaní a hlavnom pojednávaní boli vypočutí všetci hlavní svedkovia. "Utajený svedok je mimo, k nemu sa nikto nemôže dostať," dodal Kuruc. Ako ďalej uviedol, nie sú konkrétne skutočnosti, ktoré by vytvárali obavu, že by ponechaním na slobode mal jeho klient pokračovať v trestnej činnosti. Aj on potvrdil, že okoličány nebude mariť ďalšie pojednávania. "Bude chodiť na pojednávania, pokiaľ nepríde, tak to určite bude z jeho súhlasom, že by sa malo pojednávať bez jeho prítomnosti na súde," povedal Kuruc.
Prokuratúra sa obáva ovplyvňovania svedkov
O Okoličányho nevine nie je presvedčená polícia. Práve on sa po vražde jeho bratranca Karola Kolárika a uväznení Dušana Borženského v rokoch 2004 a 2005 stal šéfom košického podsvetia, tvrdí policajný vyšetrovateľ, ktorý pracoval na jeho prípade. Členovia Okoličányho skupiny údajne predávali drogy, vyberali výpalné, ozbrojovali sa, obchodovali so zbraňami a vraždili. Ich územie zahŕňalo Košice, Trebišov a Michalovce. Spolupracovali tiež s Branislavom Adamčom z Veľkých Kapušian, ktorý bol v roku 2006 zatknutý za vraždu deväťročného chlapca a jeho matky v Moste pri Bratislave.
Po prepustení Okoličányho môžu byť podľa prokuratúry ohrození svedkovia v procese. Obávajú sa, že ich bude ovplyvňovať. „Keby tam tie obavy neboli, tak by sme o väzbu nežiadali," povedal šéf špeciálnych prokurátorov Dušan Kováčik, ktorý odmietol, že by v prípade Okoličányho väzby pochybili.
Policajný hovorca Martin Korch otázky, či polícia posilnila ochranu svedkov, nekomentoval. „Bez komentára," bola odpoveď aj na otázku, ako zabezpečí to, aby neovplyvňoval svedkov. Toho sa obáva prokuratúra.
Ak by sa preukázalo, že Okoličány svedkov ovplyvňuje, bol by to dôvod na jeho návrat do väzby.
Prepustením Okoličányho môžu byť ohrození aj sudcovia, ktorí majú zo zákona ochranu, ale môžu požiadať o jej sprísnenie. Hovorkyňa Špeciálneho súdu Katarína Kudjaková nepotvrdila, či to urobili.
Sekery, tyče a samopaly
Okoličány je jedným zo šestnástich obžalovaných, ktorí pred špeciálnym súdom čelia devätnástim obvineniam, vrátane šiestich vrážd, niekoľkých pokusov o vraždu a napadnutí, pri ktorých používali aj zbrane ako sekery a železné tyče. Údajných mafiánov usvedčuje pred súdom utajený aj chránený svedok. V procese má vypovedať až 212 svedkov.
Zabíjanie údajne začalo v apríli 2001 vraždou Jozefa Ferenca v obci Veľká Bara, po ktorom nasledovalo zavraždenie Mareka Adama pred barom Twister v Moldave nad Bodvou. Albánec Ganija Selmani zomrel v júni 2004 na následky trinástich bodných rán po tom, čo sa vrahom zasekol samopal. Ten im fungoval v novembri toho istého roku, vtedy zabili Zdenka Lehotského a odniesli si 1,4 milióna korún v hotovosti.
Koniec na pohrebe
Okoličány sa väzbe priblížil po vražde Jozefa Eštoka v apríli 2005. Polícia zabránila viac ako päťstočlennému smútočnému sprievodu z veľkej časti zloženému z členov košického podstvetia, aby sa zúčastnili na Eštokovom pohrebe, a zatkla 21 jeho účastníkov. Medzi nimi bol aj Okoličány, ktorého polícia obvinila z vraždy, pokusu o vraždu a založenia zločineckej skupiny.
Smrť pre drogy
Vtedajší líder opozície Robert Fico v tom čase podľa agentúry SITA povedal, že policajná akcia bola súčasťou divadla Dzurindovej vlády a zdalo sa mu „veľmi veľmi nevhodné takto vstupovať do pohrebu".
Eštok podľa polície nebol veľká ryba, ale zavraždili ho, lebo odmietol Okoličánymu zaplatiť časť tržieb z predaja drog. Spolu s Eštokom zomrel aj náhodný okoloidúci Roman Straka.
Zbraň podľa polície držal Robert Nigut, jeden z členov Okoličányho gangu, ktorého policajný zdroj charakterizoval ako „totálneho blázna".
Ćo čaká Košice?
Počas troch rokov a pätnástich dní, ktoré Okoličány strávil vo väzbe pred svojím včerajším prepustením, prevzal vedenie nad košickým podsvetím Ladislav P.. Ten sa podľa policajných zdrojov viac sústreďuje na ekonomickú trestnú činnosť a údajne pod sebou zhromaždil pešiakov predtým pôsobiacich v Boržovej, Kolárikovej a Okoličányho skupine.
„Potrebuje týchto somárov, aby zabezpečil pokoj pre svoje ekonomické aktivity," povedal zdroj.
Polícia sa obáva, že po Okoličányho prepustení z väzby môže v Košiciach nastať obdobie nového nepokoja.
* * *
Prečo sa dostal na slobodu
(šut)
n Najvyšší súd včera rozhodol o prepustení Róberta Okoličányho na slobodu. Z väzby sa dostal vďaka procesnej chybe. Najvyšší súd sa riadil rozhodnutím Ústavného súdu, ktorý ešte v apríli povedal, že Okoličány je vo väzbe protiprávne.
n Ústavní sudcovia, viazaní rozhodnutiami Európskeho súdu pre ľudské práva, narušili doterajšiu prax prokurátorov a sudcov pri rozhodovaní o väzbách. Trestný poriadok určuje pri závažných trestných činoch štvorročnú väzbu. Dva roky počas prípravného konania a dva roky, kým rozhodne súd. Okoličánymu vypršala prvá lehota 28. apríla 2007. Deň predtým prokurátor na obávanú postavu východoslovenského podsvetia podal obžalobu. Špeciálny súd postupoval ako v iných prípadoch a Okoličánymu potvrdil väzbu 12. júna 2007. Ústavný súd však hovorí, že Okoličány strávil vo väzbe obdobie medzi aprílom a júnom protiprávne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári