zrušilo veľkú časť odmien pre manažment v košickej Teplárni. Nepríjemný fakt, že kúpyschopnosť občanov Košíc klesne o celých 10 miliónov, má údajne sa svedomí samotný premiér Fico, ktorý intervenoval u nominantov Smeru vo FNM, aby krátili prémie 6,2 milióna pre šiestich členov predstavenstva a 3,6 milióna pre deviatich členov dozornej rady Teplárne.
Zníženie manažérskych prémií na necelý polmilión je veľká nespravodlivosť, keďže firma vyprodukovala prevádzkový zisk 123 miliónov, na čom nesie nemalú zásluhu i skvelé vedenie podniku tým, že účtovalo primerané ceny za kúrenie. Keby boli stanovené nižšie, zisk by v Teplárni nebol... Alebo áno? Najkrajšie na štátnych monopoloch je, keď si ich šéfovia rozdeľujú peniaze, ktoré by ľudia ušetrili, keby pustili konkurenciu na trh. Rozdelenie zisku medzi manažérov aj v podstatne vyššej miere, ako tých 10 miliónov, by napĺňalo podmienku spoločenskej spravodlivosti aj preto, lebo takto by vlastne peniaze z účtov jedných Košičanov, ktorí platili Teplárni za teplo, prešli na účty iných Košičanov, konkrétne pánov Greguša (okresný predseda Smeru Košice I) z predstavenstva a Mitterpáka (krajský predseda Smeru) z dozornej rady. Zostali by teda doma, v Košiciach. Namiesto spravodlivého ocenenia však hrozí našim funkcionárom "vyvodzovanie politickej zodpovednosti za neetické správanie". Tak veru. Mediálny obraz predsedu vlády musí zostať bez poškvrny. Aj tu je však vidieť, ako sme v Košiciach regionálne diskriminovaní. Byť na mieste Greguša a Mitterpáka, zaujímalo by nás, prečo Fico "nevyvodil zodpovednosť" voči Tomanovej, keď navrhla trištvrtemiliónovú odmenu šéfovi SP Bernátkovi, ktorý vo voľnom čase navštevuje jej dcéru....
Koho by zaujímalo, do čoho sa investujú na našich "smerákoch" ušetrené peniaze, mal by čítať Európsky vestník verejného obstarávania. V Košiciach sa bude stavať nová elektráreň. Tepláreň plánuje paroplynový cyklus, hodnota investície má byť 90 miliónov eur (v korunách temer tri miliardy). No. Pri všetkej ľútosti nad klesajúcou životnou úrovňou Mitterpáka a Greguša, tu vidíme názorný príklad, aký výhodný je štátny monopol. V situácii, keď stále viac obyvateľov, obytných domov a celých sídlisk (teda s výnimkou Luníka IX, kde je to jedno) hľadá spôsoby a možnosti, ako sa odpojiť od monopolných dodávateľov, ktorí vykrmujú predstavenstvá a dozorné rady plné odborníkov zo Smeru (a spol.), Tepláreň Košice ide postaviť ešte paroplyn. Majú pravdu, veď Košičania investíciu v cenách radi zaplatia. Teda tí, čo sa rýchlo neodpoja a zostanú verní Teplárni... Aby ste vedeli, ceny pre veľko- i maloodberateľov sa počítajú podľa svetových cien ropy, ktorá práve prerazila hranicu 120 USD za barel a Goldman Sachs (to je investičná banka a najväčší ekonomickí experti na svete) už hovoria čosi o 150-200 USD do dvoch rokov. A keďže nešťastie nechodí po horách, ale po eurozóne, slovenská koruna, ktorá bola určujúcim faktorom pri tlmení cien energií, sa lúči 1.januára 2009. Už je to skoro definitívne. Už rozumiete, načo treba novú elektráreň? Zachráň sa, kto môžeš.
Peter SCHUTZ
Autor: Odmeny, paroplyn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári