Pozostalí sú "radi", že môžu aspoň vystrojiť pohreb
S nezvestnými osobami súvisia aj nálezy mŕtvol nezistenej totožnosti. Mnohé sú v pokročilom štádiu rozkladu alebo zohavené. Košická kriminálka eviduje niekoľko prípadov, kedy k zisteniu totožnosti nepomohlo ani expertízne skúmanie či identifikácia blízkymi osobami. Tieto prípady má na starosti, rovnako ako prípady hľadaných a nezvestných osôb, Oddelenia pátrania, informácií a analýz UJKP KR PZ Košice.
Za neidentifikovanú mŕtvolu sa pokladajú nájdené ľudské pozostatky, ktorých totožnosť nebola v priebehu obhliadky a prvotných úkonov na mieste nálezu zistená. "Momentálne máme v evidencii 15 takýchto prípadov. Všetky sú staršieho dáta, najmä z 90. rokov minulého storočia," vraví vedúci spomínaného oddelenia.
Po nájdení mŕtvoly nezistenej totožnosti robí polícia všetky možné kroky, slúžiace k jej odhlaniu. Niekedy sa totožnosť zistí podľa vecí, ktoré boli nájdené spolu s pozostatkami obete pomerne skoro, inokedy ide o dlhý proces rôznych kriminalisticko - expertízných skúmaní. "Polícia sa v týchto prípadoch môže pýšiť vysokou mierou úspešnosti. Tento rok sme zistili totožnosti všetkých štyroch mŕtvol, ktoré boli objavené od januára do apríla.
Konkrétne kroky polície sú vo všetkých prípadoch rovnaké. "Po nájdení mŕtvoly nezistenej totožnosti nasleduje obhliadka miesta činu. Zabezpečí sa okolie, kde sa mŕtvola našla, všetky veci, ktoré boli v jej blízkosti. Zisťuje sa, či ide alebo nejde o cudzie zavinenie. Ak nie je zistená totožnosť okamžite, vyhlási sa pátranie po mŕtvole nezistenej totožnosti." Identifikačné znaky nájdenej mŕtvoly nezistenej totožnosti (NMNT) sa po vyhlásení pátrania porovnávajú s databázou nezvestných a hľadaných osôb.
"Ku každému nálezu neznámej mŕtvoly sa vytvorí pátrací zväzok, v ktorom sú všetky informácie. Od miesta, kde sa našla, cez veci, ktoré boli spolu s ňou nájdené, odhadovaný čas smrti, anatomické poznatky získané pitvou, špeciálne znaky, zranenia, až po výsledky analýzy DNA." Pátranie však nie je, ako tomu býva u nezvestných osôb, trvalé. Po 20 rokoch sa prípad uzavrie ako nevyriešený.
Neidentifikované mŕtvoly sa po šetrení často spájajú s nezvestnými osobami. Ak je niekto v databáze nezvestných dlhý čas, stáva sa "horúcim adeptom" na stotožnenie s NMNT. Často ide o veľký časový sklz. Záleží od toho, kde osoba zahynula. "Stalo sa nám, že sme pátrali po nezvestnej osobe. Po roku vyplavil Hornád neznáme neidentifikované telo, v ktorom sme na základe nezvratných znakov stotožnili nezvestného."
V prípadoch, že telo nie je masívne poškodené, dochádza po získaní určitých indícií k identifikovaniu prostredníctvom známych, či blízkych. "Ľudia sú po oslovení so žiadosťou k identifikácií ochotní pomôcť," vraví vedúci Oddelenia pátrania, informácií a analýz UJKP KR PZ Košice. "Nestalo sa nám ešte, aby niekto odmietol prísť pokúsiť sa identifikovať mŕtveho." Mnohým ľuďom, ktorí dlhší čas pátrajú po niekom blízkom, totiž po zistení, že konečne môžu jeho telo pochovať, trochu odľahne. Reakcie sú však aj v takých prípadoch rôzne. Niektorí sú šťastní, že našli aspoň pozostatky blízkej osoby, iní sa nervovo zrútia.
Tomáš LEMEŠANI
Autor: Chcel znásilniť sesternicu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári