Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

HISTÓRIA

V Košiciach sa dali spočítať stavební remeselníci na prstoch jednej ruky, preto ich volali z LiptovaPrečo vláda miešala s betónom politikuOd

V Košiciach sa dali spočítať stavební remeselníci na prstoch jednej ruky, preto ich volali z Liptova

Prečo vláda miešala s betónom politiku

Od sedemdesiatych rokov 19. storočia až do začiatku dvadsiateho bol v Košiciach veľký stavebný ruch. Vyžiadal si ho nárast počtu obyvateľov, a ten bol za dve desaťročia až štrnásťtisícový. V roku 1880 malo mesto 26 097 obyvateľov, o desať rokov ich už bolo 28 880 a v roku 1900 až 40 102. Všetci potrebovali niekde bývať, vznikali rôzne inštitúcie, pre ktoré nebolo dosť miesta v existujúcich budovách, so zvyšovaním populácie súviselo vzdelávanie na rôznych typoch škôl, mesto malo veľkú vojenskú posádku a kasárne nestačili. Vznikla stavebná horúčka. V roku 1880 bolo v Košiciach šesť staviteľov, päť murárskych a traja kamenárski majstri, dvaja tesári, šesť maliarov a natieračov, čo bolo žalostne málo a pri vtedajšom systéme výchovy dorastu na stavebné povolania nebola žiadna priaznivá perspektíva. Stavalo sa však veľa a budovy, či už obytné alebo účelové, ktoré boli vtedy postavené, sú dnes pýchou mesta a spájajú sa prevažne s menami takých staviteľov, ktorí boli uznávaní počas svojho pôsobenia: bratia Jakabovci, staviteľ a architekt Michal Répászky, svetoznámy Karol Gerster, staviteľ Štefan Forgách a mnohí ďalší.

Skryť Vypnúť reklamu

Stavebný ruch v meste

Za päť rokov sa zvýšil počet spomenutých stavebných remeselníkov minimálne a pochopiteľne v roku 1895 nemohol stavebný "boom" uspokojiť požiadavky investorov s ôsmimi murárskymi, piatimi kamenárskymi, ôsmimi tesárskymi majstrami a dvanástimi maliarmi a natieračmi, ktorí boli v tom čase v Košiciach. Stavební podnikatelia hľadali remeselníkov v iných regiónoch a zamestnávali ich niekoľko desiatok, najviac z Liptova. Z tohto regiónu boli roztrúsení stavební robotníci po celom Rakúsko-Uhorsku, najviac vo veľkých mestách, kde sa najviac stavalo. Staviteľ Jakab zamestnával v 60. rokoch 19. storočia štyridsať murárov a sto robotníkov na iné stavebné práce. Tiež iní stavitelia, pretože okrem výstavby nových budov (v roku 1882 ich bolo rozostavaných 21) prebiehali aj rekonštrukcie a opravy starých (v tom istom roku 32). Stavebný ruch nestrácal toto tempo až do začiatku 20. storočia - vtedy nastal útlm, ktorý zapríčinila hospodárska kríza. V samotných Košiciach mali stavební robotníci prácu na výstavbe mestskej kanalizácie, kde ich pracovalo vyše deväťsto. Ďalšia etapa rozmachu stavebníctva v meste nastala po r. 1910, až do začiatku 2. svetovej vojny. V roku 1910 sa podľa záznamov Obchodnej a priemyselnej komory a správ v miestnej tlači začalo stavať 64 novostavieb, opravovalo sa vyše 40 budov, rekonštruovali sa obchodné miestnosti, pivnice a komory bytových domov, prebiehali nadstavby budov, napr. na Mäsiarskej ulici vedľa novostavby finančného riaditeľstva, prestavby na reštaurácie a hostince.

Skryť Vypnúť reklamu

Úpadok remesiel

Žalostný stav v počte stavebných remeselníkov bol zapríčinený aj nezáujmom vlády nielen o ich prípravu a rozvoj rovnako ako aj v iných odvetviach - ale aj o ich podporu. Táto zanedbanosť vyplývala z politických príčin: vláda nebola ochotná podporovať opozíciu, nakoľko remeselníci, živnostníci boli prívržencami opozičných politických strán. Spolky na ochranu remeselníkov kritizovali postoj vlády a poukazovali na jeho dôsledky, ktoré sa môžu prejaviť v zániku niektorých remesiel. Neboli konkurencieschopné aj preto, lebo v porovnaní s nemeckými a rakúskymi remeselníkmi, uhorskí remeselníci nevedia používať stroje. Z toho obviňujú štát a jeho slabú podporu modernizácie.

V roku 1884 vydalo Ministerstvo poľnohospodárstva, priemyslu a obchodu pre hornouhorské mestá nariadenie o vykonávaní stavebných remesiel. Ním určovalo podmienky staviteľov, murárov, kamenárov a tesárov. Ďalším nariadením v r. 1888 boli určené podmienky pre získanie živnostenského oprávnenia na výkon prác, naviazaných na stavebné povolenia. Uchádzač ho mohol získať po dvojročnej praxi v danom odbore po príslušnom vzdelaní na získanie kvalifikácie a s označením povoleného pracovného okruhu. Situácia v stavebných remeslách sa zlepšila, keď sa spamätalo ministerstvo a minister sa osobne pričinil o rozhodnutie na zriaďovanie 4-mesačných zimných kurzov pre stavebné remeslá. Ak mali ich účastníci trojročnú prax ešte pred kurzom, mohli pracovať ako samostatní murári, tesári, kamenári. Zaviedli sa aj komisionálne skúšky spôsobilosti palierov, pretože sa vyskytovalo veľa úrazov pracovníkov, vykonávajúcich túto prácu, ale nekvalifikovaných, nakoľko kvalifikovaní palieri nahrádzali stavbyvedúcich, zaneprázdnených obchodnou agendou viacerých stavieb. Spomenuté okolnosti vysvetľujú nedostatok odborných remeselníkov v Košiciach, lebo vláda miešala s betónom politiku.

Skryť Vypnúť reklamu

Košickí stavitelia

Stavby, ktorí si dnes zasluhujú našu pozornosť, majú svojich tvorcov. Mnohé budovy už neexistujú, ako napr. parné kúpele (r. 1888), na mieste ktorých je už len okrasná zelená plocha za tunajšou Zdravotnou poisťovňou. Projektoval a postavil ich Michal Répászky. Rovnako aj hotel Európa (1870), Zichyho dom na Rooseveltovej, Maléterov dom na Mlynskej, obytné domy a vily bohatých rodín, kasárne. Ako stavebný podnikateľ sa podieľal napr. na výstavbe múzea (1898 - 1901), zadnej časti župného domu podľa projektu V. Gerstera, divadla podľa projektu A. Langa (1898), Andrássyho paláca podľa projektu V. Czieglera (1897 - 98), na reštaurovaní kaštieľa na Krásnej Hôrke.

K významným staviteľom patrili Jakabovci. Priezvisko Jakab je najviac spomínané v súčasnosti denne v súvislosti s Jakabovým palácom, hoci jeho nositelia už dávno nežijú. Zakladateľ tejto rodiny staviteľov Peter Jakab (1834 - 1903) postavil v Košiciach viaceré továrne - nám je azda najviac známa bývalá tabaková, pri ktorej má konečnú zastávku električka č. 6, Franckova továreň a tiež často spomínaný hotel - predchodca Slovanu - Schalkház. V roku 1885 mal na krajinskej výstave v Budapešti vlastnú expozíciu a na nej sa predstavil ako staviteľ budov na vyše 46 tisíc štvorcových metroch zastavanej plochy. Kasárne, školy, rodinné domy tvoria dlhý zoznam. Synovia Arpád a Gejza sa stali jeho pokračovateľmi. Postavili známy Jakabov palác na konci Mlynskej, školy - vyššiu dievčenskú, vyššiu obchodnú, vodohospodársku, školu pre pôrodné asistentky (babskú školu), banky, kasárne.

Staviteľom, ktorého pečať má množstvo budov - od verejných po obytné - v Košiciach, je Štefan Forgách (1865 - 1919). V júni tohto roku uplynie od jeho úmrtia 143 rokov. Jeho vnuk Ing. Koloman Slafkovský z Košíc nám poskytol informácie o svojom starom otcovi, ako aj slovenský preklad nekrológu, uverejneného v novinách "Az Ipar" 17. augusta 1919. Z obsiahleho textu sa vtedajšia verejnosť dozvedela, aké stavby vybudoval žiak spomínaného Michala Répászkeho. Jeho prvým pracoviskom bola stavebná firma v Uhorsku uznávaného staviteľa Majunku v Spišskej Sobote. Tam sa podieľal na plánovaní tatranských kúpeľov a rekreačných zariadení aj na stavebnej činnosti. Tam získal skúsenosti pre projekty a výstavbu víl v Čermeľskom údolí v Košiciach, ktoré majú typický "Forgáchovský štýl", ako sa o nich vyjadrili súčasníci: "vzdušné, ľahké, pohodlné, s verandami". V roku 1887 sa stal spolupracovníkom hlavného inžiniera mesta Košice Adolfa Soukupa ako vedúci jeho projekčnej kancelárie. "Soukup v tom čase pripravoval projekty takmer pre všetky väčšie vojenské stavby a ubytovne v krajine. Š. Forgách mal na tejto obrovskej práci veľký podiel a ako dozor realizácie projektov bol v každom regióne" - napísali noviny Az Ipar. Tohto staviteľa pripomína okrem rodinných domov v Košiciach budova bývalej Dievčenskej hospodárskej školy s internátom pre rád Uršulínok, ktorá je známa ako Angelinum (r. 1905), niektoré budovy komplexu bývalého nápravného ústavu na konci vtedajšej Čermeľskej, dnes Komenského ulice (teraz Univerzita veterinárskeho lekárstva). Z priemyselných stavieb sú to konzervárne v Poprade a Košiciach, plynáreň a elektrárne v Košiciach. Reštauroval a prestaval staršie domy tu, v meste, projektoval a obnovoval kostoly v Zemplíne.

Štefan Forgách bol podpredsedom Kruhu remeselníkov a košickej odbočky Krajinského zväzu stavebných podnikateľov od r. 1911, zakladateľom a predsedom Spolku pre pôžičky živnostníkom a písal v maďarčine aj slovenčine príležitostné básne.

Stranu pripravila Soňa Makarová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 2. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 3. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 6. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 7. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 8. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 9. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 2. ADLO sa presťahovalo bližšie k zákazníkom
 3. Changes to the System of Remedies under the Amendment to the PPL
 4. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 5. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 6. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 7. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 8. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 9. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 10. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 32 952
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 027
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 635
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 13 496
 5. Aká je chémia vôní 9 457
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 319
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 676
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 558
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 057
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 569
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Riaditeľka s dvomi platmi brala dotácie na mŕtve duše. Polícia: Žiadny podvod

Vyšetrovateľ: Žiakmi sú aj deti, ktoré do školy nechodia.

Súkromná škola čelí podozreniu z podvodu, polícia stále koná.

Odchovanec domova: Plánoval som normálny život, ale prišiel pád

Okúsil ulicu i drogy, verí, že bude lepšie.

Adam Oračko po od odchode z detského domova zažil rôzne životné peripetie vrátane života na ulici a drog.
Nové sypače značky Tatra z flotily SÚC PSK.
Rozhovor

Vyrastal v domove: Odchod od rodičov bola cesta z pekla do neba

Do bežného života vstupoval s odchodným a jednou taškou.

Keď prišiel do domova, tešil sa z teplej vody, oblečenia, jedla a výletov.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili za nedeľu 196 prípadov, pribudlo 23 úmrtí (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili celkovo viac ako 105-tisíc nakazených. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 839 obetí.

Ilustračné foto.

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Na fotografii (zľava) sú bývalý zamestnanec Bonulu Peter Brath; profesionálny zápasník Attila Végh; Matúš Mečár, ktorý bol odsúdený za vydieranie; nitriansky podnikateľ Norbert Bödör; podnikateľ a manažér zápasníkov Eduard Gerek a zástupca riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Milan Mihálik.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako Ficovi pes zožral domácu úlohu

Súčasťou pôvabu dobrej výhovorky je, že jej očividná lož skôr pobaví, ako urazí.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.
Kathy Bates dostala za úlohu sadistickej fanúšičky Annie Wilkesovej Oscara.
Cynická obluda

Pacient Kollár prepustený

Kollár prišiel k úrazu vďaka papalášskym manierom a v nemocnici v nich pokračoval. Kto by to tušil?!

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop