Korzár logo Korzár Košice
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

V nedeľu oslávia Deň matiek aj ženy, ktorým musela veda a medicína k vytúženému dieťatku trochu pomôcť

Žena chcela otehotnieť za týždeň, lebo manžel odchádzal na misiu...Mama. Pre ženu, ktorá nemá problém otehotnieť, v podstate obyčajné slovo. Veľa

Žena chcela otehotnieť za týždeň, lebo manžel odchádzal na misiu...

Mama. Pre ženu, ktorá nemá problém otehotnieť, v podstate obyčajné slovo. Veľa je však takých, ktorým sa z rôznych príčin stať matkami nedarí. Kvôli tomu, aby mohli detské slzičky usušiť vlastnými bozkami, sú ale schopné mnohé podstúpiť. Veda a medicína im našťastie, vychádzajú v ústrety. Otázka ´Túžite po dieťatku?´ tak pre páry, ktoré nemôžu prirodzenou cestou splodiť dieťa, nie je už neriešiteľnou. I keď treba povedať, že počet partnerov, ktorým musí prísť na pomoc ktosi tretí, v posledných rokoch výrazne stúpa.

Skryť Vypnúť reklamu

Hoci sa vina za bezdetnosť najčastejšie zvaľuje na ženy, nie vždy musí byť "chybná" iba ona. Výrazne klesá kvalita spermií a ich pohyblivosť, neraz majú i nevhodný tvar. Kým nie tak dávno mal zdravý plodný muž okolo 40 miliónov aktívnych spermií, dnes je to asi polovica. Dôvod? Zhoršujúce sa životné prostredie, sedavé zamestnanie, málo pohybu, elektromagnetické pôsobenie. Nech už je dôvod akýkoľvek a nech sa pripisuje chyba jednému alebo druhému partnerovi, prípadne obom, pomocnú ruku im podávajú centrá pre liečbu neplodnosti. Jedným z takýchto zariadení v našom meste je SPLN, čiže Sanatórium pre liečbu neplodnosti. Vedúcim lekárom je MUDr. Radomír Hredzák, PhD., ktorý je už "krstným" otcom niekoľkých stoviek detí.

"Naše ´pracovné´ úspechy zaznamenávame v podobe fotografií detičiek na nástenke. Pravda, len tých, ktorých rodičia nám dajú o narodení bábätka vedieť," rozhovoril sa MUDr. Hredzák. Niektoré ženy sa totiž, keď dosiahnu úspech, ako keby hanbili. "Už sa mi stalo, že oproti mne idúca mamička sa zrazu zahľadela do zeme, rýchlo odbočila alebo sa tvárila, že sa vidíme po prvýkrát. Pritom neplodnosť je niečo, za čo by si mali pripisovať najmenšiu vinu. Aspoň väčšina z nich."

Skryť Vypnúť reklamu

Dôvodov, prečo sa zrod dieťaťa nemôže dosiahnuť prirodzenou cestou, je veľa. Podobne ako na kvalitu mužských spermií, aj na ženské vajíčka pôsobí prostredie, málo pohybu, často sedavé zamestnanie, dôsledky rôznych ochorení, v nejednom prípade aj dedičný vplyv. "Zabudnúť nemožno ani na súčasný trend, a to posun narodenia dieťaťa. Ešte v roku 1978, čo je len 20 rokov dozadu, mali ženy prvé dieťa približne medzi 20. 25. rokom svojho veku. Dnes, aj kvôli ekonomickej situácii, myslia najprv na vzdelanie, neskôr na zaujímavú a dobre platenú prácu, na cestovanie, užívanie si života. Čas však beží, žena má tridsať a jej plodnosť začína výrazne klesať." Keď príde 35 rokov, darmo si podľa MUDr. Hredzáka žena povie, že je konečne čas na potomka. Zrazu sa to nedarí, lebo plodnosť žien v tomto veku zaznamenáva dramatický pokles.

Skryť Vypnúť reklamu

Popri emancipovaných a ekonomicky mysliacich existuje aj kategória žien, ktoré ako keby čakali "na zázrak." Hoci sa s partnerom snažia o potomstvo niekoľko rokov a stále bez úspechu, nič pre zmenenie situácie nerobia, len to ďalej skúšajú. Sami, bez odbornej pomoci. "Pritom, a to ženám opakujem dookola ako ´verklík´, nesmú strácať čas. Niekedy môže byť dôvod neotehotnenia malicherný, len naň treba prísť. Premárnenými rokmi sa však môže situácia skomplikovať a to, čo bolo na začiatku malým problémom, sa neskôr zmení na veľký a vážny dôvod. Pokiaľ už po roku nechráneného styku žena neotehotnie, určite by, aj s partnerom, mali čo najskôr vyhľadať lekárov. Radšej skôr ako vtedy, keď už bude neskoro..."

Spôsob liečby sa podľa MUDr. Hredzáka určí podľa toho, aká príčina neplodnosti sa zistí. U niektorej ženy stačí medikamentózna, inej sa spraví chirurgický zákrok, napríklad, ak má zrasty v brušnej dutine. U tretej sa musí pristúpiť k asistovanej reprodukcii, pri ktorej sú tri hlavné metódy. Jednou je IUI intrauterinná, čiže vnútromaternicová inseminácia. Spočíva v tom, že sa z ejakulátu partnera vyselektujú najkvalitnejšie spermie a pomocou tenkej trubičky sa dopravia do maternice budúcej matky. Ďalej existuje IVF oplodnenie v skúmavke, čiže mimotelové oplodnenie. Podstatou je, že k odobratým vajíčkam v kultivačnom roztoku sa pridá frakcia najkvalitnejších spermií z ejakulátu. Embryá, ktoré takto vzniknú, sa po niekoľkých dňoch kultivácie prenesú do dutiny maternice. Treťou metódou je ICSI intracytoplazmatická injekcia spermie do oocytu. Využíva sa vtedy, keď je v mužskom ejakuláte veľmi malý počet spermií a aj ich pohyblivosť nie je dostatočná. Princípom je, že do každého vajíčka sa pod mikroskopom veľmi tenkou ihlou zavedie jediná spermia a po niekoľkých dňoch kultivácie sa embryá prenesú do dutiny maternice.

"Ku ktorejkoľvek z metód sú nevyhnutné mužské spermie. Nie vždy sú však spermie partnera ženy v poriadku a spoľahlivé. Práve preto sa snažíme mať aj vlastnú databázu. Darcami sú väčšinou stredo a vysokoškoláci, ktorí sú predtým dôkladne vyšetrení." Zmrazené spermie majú vysokú životnosť, takže napríklad aj 18-ročný mladík, ktorý podstúpil chemoterapiu, mohol si dať pred ňou odobrať a zmraziť spermie, aby raz mohol byť biologickým otcom. "Na túto možnosť, čo ma dosť hnevá, niektorí lekári ´zabúdajú´ a svojich pacientov na ňu včas neupozornia. Hoci by mohli predísť viacerým psychickým i ľudským tragédiám."

U muža, aj u ženy, psychika zohráva veľkú úlohu. Jednej mamičke sa narodilo vážne choré dieťa. Hoci manželia po čase uvažovali o ďalšom, žena nie a nie otehotnieť. Keď sa stav ich chorého synčeka po čase stabilizoval a bolo jasné, že bude žiť, matka sa okamžite dostala do iného stavu.

I keď je činnosť, ktorej sa v sanatóriu venujú, vážna, o úsmevné príhody nie je núdza. Prišla k nim napríklad dáma, ktorá sa sťažovala, že nevie otehotnieť. "O niečom takom ,ako sú plodné dni či meranie teploty, pritom v živote nepočula. Na otázku, ako často majú s manželom pohlavný styk, bez zaváhania odpovedala, že približne raz za mesiac... Spomínam si tiež na ženu v uniforme, ktorá chcela mať dieťa, ale mala presne vyrátané, že sa to musí stať v priebehu týždňa, lebo potom odchádza na ďalšiu misiu... Alebo sa prišla na neplodnosť posťažovať žena, ktorá mala manžela tri mesiace v zahraničí a bola veľmi prekvapená, prečo sa jej nedarí mať s ním bábätko. Že to nie je pravda? Verte, aj v 21. storočí je."

Techniky asistovanej reprodukcie sa u ženy robia do 39. roku jej veku cez zdravotnú poisťovňu. Tá hradí spolu tri cykly a pri nich približne 2/3 nákladov na lieky a 2/3 nákladov na výkon. Žena platí to ostávajúce. A samozrejme, aj ďalšie cykly, ak tri spomínané neboli úspešné. U českých kolegov existuje 25 centier asistovanej reprodukcie a zo všetkých živonarodených detí sú 3 % "skúmavkových", ako sa im zvykne hovoriť. Na Slovensku je to len 0,3 % všetkých narodených detí. Zohrávajú u nás ešte hlavnú úlohu nevedomosť, predsudky, obavy alebo zbytočná rezignácia? Ťažko povedať. Pritom to detskými ústočkami povedané mama, tak neopísateľne krásne znie...

Niekoľko skutočných príbehov Košičaniek, ktorým sa napriek počiatočným problémom podarilo stať mamami

Lekár jej povedal, aby šla s manželom "na vec"...

Aby to úžasné slovko´ mama´ raz aj ony počuli, štvorica žien, s ktorou sme sa stretli, bola ochotná podstúpiť čokoľvek. Neváhali o tom ani rozprávať. Svoje srdcia pred nami rady otvorili, no svoju tvár skryli pod rúško anonymity. V záujme ochrany svojej, rodiny, i detí, pretože ľudská zloba a krutosť stále nevymizli. Ich prosbu o nezverejnenie totožnosti plne rešpektujeme.

Pani Miriam sa vydávala ako 28-ročná. Keď sa im s manželom po dvoch rokoch márneho snaženia o dieťa nedarilo sen naplniť, vyhľadala lekársku pomoc. Lekárka ju výsledkom vyšetrení nepotešila ste neplodná stanovila diagnózu. A odporučila navštíviť centrum asistovanej reprodukcie.

Hoci lekár po prvom rozhovore nepovedal žiadne veľké slová o tom, aký zázrak sa udeje, podvedome mu verila. "Dobre som urobila, i keď v mojom prípade sme ku klasickej asistovanej reprodukcii nemuseli pristúpiť. Úžasný bol lekár v tom, že pri vyšetrení vaginálnou sondou mi ukázal vajíčko vo vaječníku a povedal: ´toto vajíčko je funkčné, utekajte domov a choďte s manželom na vec´... Také jednoduché to síce nebolo, ale začala som o seba viac dbať, cvičiť, chodiť na prechádzky, aj som čosi schudla. To vajíčko bolo skutočne funkčné." Dnes má štvorročnú dcérku a smanželom sú nesmierne šťastní..

"Deväť rokov som chodila z ordinácie do ordinácie, od jedného gynekológa k druhému," začala svoj príbeh pani Eva, ktorá sa pre rodinu, aj tzv. priateľov, stala po toľkých rokoch neplodnosti doslova ženou "druhej" kategórie. "K zvratu došlo v roku 1995, keď som za pomoci hormonálnej liečby otehotnela. Neopísateľná radosť dlho netrvala. Potratila som... Druhýkrát som sa po nespočetných chodeniach po lekároch dostala do druhého stavu o takmer päť rokov neskôr. Bolo to však mimomaternicové tehotenstvo, takže nielenže žiadne bábätko, ale pre istotu, aby sa čosi také nezopakovalo, museli mi odobrať oba vajíčkovody." Hoci mala pani Eva 44 rokov, teda na prvorodičku skutočne za zenitom materstva, vďaka obrovskej spolupráci lekárov a využitia znalostí medicíny, jej i manželovi robí radosť krásna dcérka.

Pani Simona vyše tri roky hľadala nádej u viacerých gynekológov. Začala v Česku a po presťahovaní na Slovensku, u slovenských odborníkov. Takmer všetci sa zhodli na tom, že matkou nikdy nebude, nemá na to dispozície. Keďže tiež patrí medzi ženy, ktoré sa len tak nevzdajú, nepoddala sa ani ona, i keď 30 jej minulo už dávnejšie. "Dvakrát sme v rámci asistovanej reprodukcie využili manželove spermie, po tretíkrát zmrazené, zo zásob centra. Hoci to spočiatku nádejne nevyzeralo, nakoniec mi to vyšlo. Som mamou dvojčiat dievčat," hrdo dodala pani Simona.

I posledná z mám, ktorá bola ochotná o sebe porozprávať, pani Katka, sa dnes pýši dcérkou. Kým sa jej s manželom dočkali, absolvovala nepopísateľnú tortúru po vyšetreniach, lekároch a preplakala nespočítateľné množstvo nocí. Keďže mať dieťa prirodzenou cestou im nevychádzalo, rozhodli sa pre asistovanú reprodukciu. Jej výsledkom na "prvý pokus" je živé striebro, dcérka Barborka.

Maminy sa zhodli v tom, že až na jednu z ich okruhu, ktorá má syna, no na stretnutie neprišla, ostatné porodili dievčatá. Prečo? Plody dievčat sú vraj živšie a životaschopnejšie, zhodli sa šťastné mamky jednomyseľne.

Stranu pripravila: Alžbeta LINHARDOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 2. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 3. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 4. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 7. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 8. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 9. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 10. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 1. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 2. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 4. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 7. Budúcnosť M&A v Európe
 8. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 9. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 686
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 833
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 262
 4. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 076
 5. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 796
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 590
 7. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 517
 8. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 449
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 407
 10. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 270
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Malá obec nesmie spustiť privatizáciu vodární. Prokurátor vidí ovocie otráveného stromu

Starosta porušil štyri zákony, majetok dediny predáva i kupuje.

Starosta Čerhova Jaroslav Bajužik.

Podklad, listy, konáriky, penetrácia, asfalt. Aj tak opravujú košické chodníky

Firma: Stáva sa, nevadí. Mesto, vedúca, poslanec: Môže byť problém.

Firma odmieta, že by nečistoty pod penetračnou vrstvou ovplyvnili kvalitu a životnosť chodníka.
Ilustračné foto.

Na boj proti korone dali závratnú sumu. NKÚ: Starosta pochybil

Okresný úrad rozhodol, že aj tak vyše 140-tisíc eur Markušovciam preplatí.

Okresný úrad v Spišskej Novej Vsi schválil preplatenie koronavýdavkov obci Markušovce.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kováčik je stále špeciálny prokurátor a má previerku

Funkcie sa vzdal listom až k 31. januáru

NAKA zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Dobré ráno

Dobré ráno: Odíde Sulík kvôli Matovičovi z koalície?

Čo sa deje vo vládnej koalícii.

Komentár Zuzany Kepplovej

A čo ak nie sme vo vojne

Čo robíme, keď sa vyloďujeme, zhadzujeme atómky a národne povstávame proti hnusobe?

Zuzana Kepplová.
Prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Igor Matovič prichádzajú na tlačovú konferenciu v Prezidentskom paláci.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop