Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

EXTRA - Vodiči ľudí na priechodoch ignorujú

Chodci to na slovenských cestách nemajú ľahké. Vodiči sú nedisciplinovaní, málokedy dávajú na priechodoch prednosť. V porovnaní s inými štátmi sme v

zastavovaní ľuďom na ceste poriadne ďaleko. Priechody sa tak často stávajú dejiskom dopravných nehôd.

KOŠICE. V roku 2007 zahynul na cestách v Košickom a Prešovskom kraji každý týždeň jeden chodec! V Košickom kraji zaznamenali počas minulého roka 382 dopravných nehôd, ktorých účastníkmi boli chodci. Z uvedeného počtu bolo 351 dopravných nehôd takých, že došlo k zrážke vozidla s chodcom. Vo zvyšných prípadoch k zrážke nedošlo. Vo viac ako polovici prípadov z uvedeného počtu nehodu zapríčinili vodiči.

Skryť Vypnúť reklamu

V Prešovskom kraji evidovali v rovnakom roku 316 kolízií. Z tohto počtu sa až 273 prípadov udialo v obciach. V porovnaní s rokom 2006 počet dopravných nehôd v Košickom kraji s účasťou chodcov klesol o 9 prípadov. Oproti roku 2005 však vzrástol o 49. Zvýšenie o 38 nehôd zaznamenali oproti minulému roku v Prešovskom kraji.

V Košickom okrese došlo za obdobie roka 2007 k 132 dopravným nehodám s účasťou chodcov. V 59 prípadoch ich zavinili chodci. Medzi najčastejšie miesta nehôd patrí podľa znalca z odboru cestnej dopravy Ing. Igora Holubca v Košiciach Trieda SNP, Watsonova ulica a Slanecká cesta. "Na týchto cestách jazdia autá vyššou rýchlosťou a chodci cez ne prechádzajú dlhšie, keďže ide o široké štvorprúdové cesty."

Zastavia, ak ich prinútite

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhodli sme sa na vlastné oči presvedčiť, aká je situácia v Košiciach. Pre chodcov je neúnosný kruhový objazd pri amfiteátri. Vo vzdialenosti niekoľkých metrov po sebe nasledujú dva priechody. Jeden je na ceste od Watsonovej ulice. Druhý okrem Watsonovej priberá aj autá prichádzajúce z Letnej. Dennodenne tadiaľ prechádzajú študenti a dôchodcovia. Ráno od pol siedmej do ôsmej je najkritickejší čas. Vodiči sa vybrali s autami do práce, chodci takisto. Ľudia postávajú na začiatku "zebry" a autá sa zatiaľ rýchlo rútia. "Premýšľam, či vôbec stihnem prebehnúť. Opakujem, prebehnúť. Nehrozí, že by som tadiaľ prešiel pokojnou chôdzou," posťažoval sa Ivan.

Cez priechod prebieha skupinka študentiek z neďalekej obchodnej akadémie. Ponáhľajú sa do školy. Prichádzajúce auto prudko zabrzdí a muž spoza volantu zúrivo nadáva. "Už sme si zvykli, že najrýchlejšie sa dostaneme na druhú stranu jedine, ak prebehneme. Vodiči zastavia, len ak sme už v strede priechodu. V podstate ich k tomu musíme prinútiť," prekrikovali sa jedna cez druhú študentky.

Skryť Vypnúť reklamu

Za hodinu zastavilo len desať áut!

V popoludňajších hodinách sme videli, akú úctu majú košickí vodiči k starším spoluobčanom. Výsledok je jednoznačný, žiadnu. Je jedno či na kraji vozovky stojí dieťa, dospelý alebo dôchodca. Cez priechod prebieha starenka s nákupom. "Je to strašné," komentuje situáciu dôchodkyňa Margita Šamujková a opisuje svoju skúsenosť: "Za volantom sedí 20-ročný chlapec a ešte sa smeje, keď vidí, ako s taškami bežím. Mala by byť väčšia úcta zo strany vodičov."

Počas hodiny na priechode chodcom zastavilo desať áut. Toľko vozidiel prejde cez tento úsek počas špičky asi za pol minúty. Mimo nej za viac ako minútu. Osem minút trvalo, kým niektoré z áut zastavilo na priechode, na ktorý sa napájajú autá z Letnej a Watsonovej ulice. Keď sa upokojila situácia z Watsonovej ulice, autá začali prichádzať z Letnej. "Netreba len fotiť. S vodičmi by mali urobiť poriadky. Veď chodia ako blázni," skonštatoval jeden z prechádzajúcich.

Príčiny nehôd

"Medzi najčastejšie príčiny vzniku dopravných nehôd s účasťou chodcov je u vodičov nevenovanie pozornosti vedeniu vozidla a nedanie prednosti. U ľudí ide o chôdzu na nesprávnej strane vozovky, prechod mimo vyznačeného priechodu, napríklad, keď chodci preliezajú zvodidlá," uviedla košická policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová.

"Pri dopravných nehodách zapríčinených vodičmi ide často o neprimeranú rýchlosť jazdy. Chodec pri pohybe po vozovke je málo viditeľný, preto vodič nestihne skoro zareagovať," informoval zástupca prešovskej policajnej hovorkyne Daniel Džobanik.

Zabrániť vodičom chovať sa nedisciplinovane by pomohli ďalšie semafory, ktoré by ich prinútili zmierniť svoju jazdu. Tento rok Košice nevyčlenili z rozpočtu na ďalšie semafory žiadne prostriedky.

Vodiči bez disciplíny

Z Krajského dopravného inšpektorátu v Košiciach nám potvrdili informáciu, že slovenskí vodiči sú v správaní sa ku chodcom menej disciplinovaní, ako vodiči v zahraniční. "V praxi sa pomerne často stretávame so zistením priestupkov zo strany vodičov motorových vozidiel a to buď priamym ohrozením chodca na priechode alebo nezastavením vozidla, ak už chodec vstúpil na vozovku. Dá sa povedať, že trend uvedených priestupkov je pretrvávajúci," informovala Demjanovičová.

Podľa štatistík inšpektorátu z rokov 2002 až 2006 vyšší podiel na zavinení dopravných nehôd mimo priechodov pre chodcov mali práve chodci. Na priechodoch pre chodcov však viac nehôd zavinili vodiči. Ročne zavinili vodiči na "zebrách" od 21 do 40 dopravných nehôd. Chodci od 18 do 34 nehôd.

Polícia zároveň upozorňuje, že chodci by mali prechádzať cez priechod v skupinách a nie jednotlivo, najmä v hustej premávke, a tiež využívať podchody a nadchody. Mesto sa však chystá zrušiť priechody na sídlisku KVP a Dargovských hrdinov, ktoré sa vraj nevyužívajú.

Pomôže obciam "päťdesiatka"?

Množstvo dopravných nehôd sa stáva v obciach. Polícia chce preto presadiť zníženie rýchlosti zo 60 na 50 kilometrov za hodinu. Táto rýchlosť platí vo všetkých európskych krajinách vrátane Česka. Takéto zníženie rýchlosti sa objavilo aj v návrhu nového cestného zákona, ktorým sa práve v týchto dňoch zaoberajú poslanci NR SR. Rýchlosť by sa mala znížiť na "päťdesiatku" na miestach, kde nie je lokálnou úpravou definovaná iná rýchlosť. "Vodič smie v obci jazdiť rýchlosťou najviac 50 km/h a ak ide po diaľnici v obci alebo po ceste pre motorové vozidlá v obci, najviac 80 km/h," znie návrh zákona. Podľa odborníkov sa pri "päťdesiatke" výrazne skracuje brzdná dráha, čo má význam pri kolízii vozidla a chodca.

Z technického hľadiska posudzuje zákon Holubec za potrebný. "Keď ide vodič rýchlosťou 60 kilometrov za hodinu a dôjde k nehode, tak v čase zrážky s chodcom sa ešte stále pohybuje rýchlosťou 50 kilometrov za hodinu. Ak by sa v rovnakej situácii na začiatku reakcie pohyboval 50-kilometrovou rýchlosťou, v mieste nárazu do chodca by s vozidlom už takmer stál a k nehode by nedošlo."

KATARÍNA GÉCZIOVÁ

Nehody na východe v roku 2007

Rok 2007Košický krajPrešovský kraj

n Dopravné nehody382316

n Zavinenie chodcami165121

n Úmrtie chodcov3234

n Ťažké zranenia10425

Vývoj v Košickom kraji

Košický kraj200720062005

n Počet DN s účasťou chodcov382391333

n Na priechode958863

n V blízkosti priechodu211611

n Ostatné prípady266287259

ČO HOVORÍ ZÁKON

Niektoré povinnosti vodičov a chodcov

n dbať na zvýšenú opatrnosť voči chodcom, najmä deťom, zdravotne postihnutým osobám, osobitne voči osobám, ktoré používajú bielu palicu, a starým osobám,

n dať prednosť chodcom prechádzajúcim cez priechod pre chodcov, pritom ich nesmie ohroziť ani obmedziť; na ten účel je povinný zastaviť vozidlo; to neplatí pre vodiča vozidla používajúceho zvláštne výstražné znamenia podľa tohto zákona, ktorý takých chodcov nesmie ohroziť,

n ohroziť chodcov prechádzajúcich cez cestu, na ktorú vodič odbočuje, pri odbočovaní na miesto mimo cesty, pri vchádzaní na cestu a pri otáčaní alebo pri cúvaní,

n ohroziť cyklistov prechádzajúcich cez priechod pre cyklistov,

n zastaviť vozidlo na priechode pre chodcov alebo na priechode pre cyklistov, ak to nevyžaduje bezpečnosť cestnej premávky.

n ak vodič zníži rýchlosť jazdy, alebo ak zastaví vozidlo pred priechodom pre chodcov alebo pred priechodom pre cyklistov, aby umožnil prejsť cez cestu chodcom alebo cyklistom, vodiči ostatných vozidiel idúcich rovnakým smerom sú takisto povinní znížiť rýchlosť jazdy alebo zastaviť vozidlo. To neplatí pre vodiča vozidla používajúceho zvláštne výstražné znamenia podľa zákona a pre vodiča električky.

n chodci, ktorí prechádzajú cez priechod určený pre chodcov, musia brať ohľad na vodičov prichádzajúcich vozidiel najmä tým, že neprechádzajú jednotlivo, ale v skupinách. To platí aj voči vodičom odbočujúcim na cestu, cez ktorú chodci prechádzajú. V iných prípadoch chodci smú prechádzať cez vozovku, len ak s ohľadom na vzdialenosť a rýchlosť jazdy prichádzajúcich vozidiel nedonútia ich vodičov na zmenu smeru alebo rýchlosti jazdy.

n ak je v blízkosti križovatky s riadenou premávkou priechod pre chodcov, nadchod alebo podchod, chodec smie prechádzať len na týchto miestach. Dopravnou značkou sa môže chodcom aj v iných prípadoch prikázať, aby použili priechod, nadchod alebo podchod. Chodec nesmie prekonávať zábradlie ani iné zábrany.

n na priechode pre chodcov sa chodí vpravo. Mimo priechodu sa smie cez vozovku prechádzať len kolmo na jej os. Pred vstupom na vozovku chodec sa musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva. Len čo vstúpi na vozovku, nesmie sa tam bezdôvodne zdržiavať ani zastavovať. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, ak prichádzajú vozidlá s právom prednostnej jazdy; ak sa chodec nachádza na vozovke, musí vozidlám bez meškania uvoľniť priestor na prejazd.

(Zdroj: zákon č. 315/1996 o premávke na pozemných komunikáciách)

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 2. Bývanie v meste predlžuje život
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 30 721
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 16 350
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 15 174
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 9 327
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 9 288
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 810
 7. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 8 461
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 393
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 135
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 895
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Aj tento vstup na Braniskovej ulici čaká oprava.

Stĺp uprostred cyklochodníka? V Košiciach žiaden problém

Vytvárajú prekážky pre chodcov i cyklistov.

Pri hustejšej premávke tu vznikajú aj kolízne situácie.
Podľa gynekológa Petra Hladkého je debata o interrupciách nešťastne načasovaná.

Košický advent v čase korony je bez trhov a programu

Predajkyňa langošov: Budeme sedieť doma a dlhy budú narastať.

Výzdoba bude, ale okrem nej takmer nič.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Michaely Terenzani

Premiér mohol spomenúť radšej USA ako Mongolsko, hovorí Billy Altansukh

Sedemsto mŕtvych na Slovensku by v Mongolsku považovali za katastrofu.

Kremeľ bojuje o Arktídu. Postaví mestá, letiská aj ropovody

Megaprojekt môže ohroziť klimatické ciele.

Šéf koncernu Rosnefť Igor Sečin ukazuje Vladimirovi Putinovi plány na ropné projekty za miliardy eur.
Božidara Turzonovová.
Autorka Lucia Alchusová Chrenko vydala dosiaľ dve knihy netradičnú kuchárku Tak ma mama naučila a Bohémky so zaujímavosťami z Francúzska, kde strávila polovicu života.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop