KVETA PODHORSKÁ, kveta.podhorskakorzar.sk
Borovicový háj nad Popradskou ulicou v mestskej časti Košice-Západ sa skloňuje v súvislosti s viacerými problémami. Šarapatia tam diviaky, vládne neporiadok a odpad, zdržiavajú sa tam bezdomovci, chodia tam chuligáni. Čo s problémovou lokalitou? Najnovšie sa opäť hovorí o výstavbe obytných domov.
KOŠICE. Už pred niekoľkými rokmi vlastníci asi tretiny pozemkov chceli na tomto území budovať rodinné domy.
Iba chceli, pretože sa mesto s nimi nedohodlo na zmene územného plánu, ani na zámene pozemkov. A tak Borovicový háj zostal tak, ako bol. Úžitok z neho nemá nikto. Majitelia síce pozemky vlastnia, ale je to zelená plocha, takže žiadne domy sa stavať nesmú. Ani zámery mesta vytvoriť pre Košičanov oddychovú lesoparkovú plochu nie sú priechodné, keďže ide o cudzie pozemky.
Kompromis nenašli
Ani po dlhých rokoch sa nepodarilo dospieť ku kompromisu medzi majiteľmi časti pozemkov a magistrátom. Maketa lesoparku zapadá prachom, mesto sa neponáhľa. Táto téma rezonovala pred ôsmimi rokmi, kedy vtedajšia komisia výstavby pri mestskom zastupiteľstve dala jednoznačné stanovisko, že sa tam domy stavať nemôžu a nebudú.
"Mesto malo a stále má zámer túto zeleň udržať na rekreáciu. Je to dôležitý biokoridor, takéto lokality potrebujeme. Kým to nie je v rukách mesta, nedajú sa tam vybudovať pomocné zariadenia. Boli by sme radi, keby k tomu mesto aktívne pristúpilo. Trvá to dlho. Často je problém iba v tom, že vlastníci pozemkov majú neprimerané nároky. Nie je veľmi férové snažiť sa vymeniť pozemok, ktorý je niekoľko rokov definovaný ako verejná zeleň, za komerčne vysokovyužiteľnú plochu. Zámena by mala byť adekvátna, to znamená, veľký pozemok určený pre rekreáciu za menší, komerčne využiteľný," uviedol Ing. arch. Martin Jerguš z Útvaru hlavného architekta mesta (ÚHA).
Zelená plocha sa nezmení
Bez zmeny územného plánu nie je možné stavať rodinné domy a žiadnu zmenu v tomto prostredí sa ÚHA nechystá odporučiť. Borovicový háj zostane naďalej zelenou plochou. Zámer na vytvorenie parku existuje, spracovaná je štúdia o tom, ako by sa táto lokalita mohla dostať na vyššiu úroveň z hľadiska rekreácie a športu.
"Navrhnuté sú vstupné objekty, v ktorých by sa napríklad požičiavalo rekreačné vybavenie, bicykle, nechýbali by sociálne zariadenia, lavičky, preliezačky a podobne. Štúdia sa dá modifikovať, rozširovať, urobiť intenzívnejšie. Je to nástupný priestor na Bankov a ľudia túto trasu využívajú. Prechádzková pešia trasa funguje a k nej by sa mohol pričleniť aj Borovicový háj. Je na meste, aby sa dohodlo s majiteľmi pozemkov. Z územného hľadiska má toto územie všetky predpoklady na vytvorenie rekreačnej zóny. V pripravovanom novom územnom pláne sa neuvažuje o zrušení zelenej plochy a využívaní na iný účel," povedal M. Jerguš.
Súkromníci: Ponúkli sme štyri možnosti, mesto nesúhlasí
Vlastníci pozemkov nestavajú. Nič nepredali, ani nevymenili. Nemyslia si, že by mali poskytnúť svoje parcely verejnosti. Nebránia sa plánom mesta, ale žiadajú adekvátnu náhradu. "Mesto nemá záujem riešiť túto záležitosť. Ponúkli sme už štyri možnosti, ale ani s jednou nesúhlasí. Pôvodne sme tam chceli postaviť nadštandardné domy s tenisovými kurtmi, čo neprešlo. Ponúkli sme primeranú zámenu pozemkov, meter štvorcový za meter štvorcový, ale o to mesto záujem nemalo. Rovnako dopadol predaj za trhové ceny. Máme spracovanú štúdiu na využitie a revitalizáciu územia, predložili sme svoj návrh, ale zatiaľ sme kladné stanovisko nedostali. Je vydané územné rozhodnutie na športový areál, ale bez technického zázemia. Bez ústupkov zo strany mesta je to však nerealizovateľné. Čakáme na odpoveď, aby sme mohli postaviť šatne či ubytovacie zariadenie. Nech si mesto robí park, ale na svojich pozemkoch, a nie súkromných. My sme boli ochotní dohodnúť sa, ale bezvýsledne," uviedol Stanislav Vinc, majiteľ spoločnosti VIRTUS, ktorá vlastní 25-tisíc metrov štvorcových Borovicového hája, čo je asi tretina celého územia.
Mutafov: O probléme sa bude rokovať
"Je nutné urobiť zásadné zmeny a dať Borovicový háj do poriadku. Nejde len o čistenie na náklady mesta. Keď to má zostať ako park, najdôležitejšie je vysporiadať majetkové pomery, pretože vlastníci nemôžu užívať svoje pozemky. Je potrebné urobiť tiež prebierku náletových drevín a ponechať len borovice, zveriť to Správe mestskej zelene a dohodnúť nejaký režim. Musí sa pripraviť návrh, čo ďalej s územím. Doteraz definitívne riešenie nie je. Magistrát pripravuje návrh a majú sa uskutočniť rokovania na túto tému," vyjadril sa k problému starosta Západu Pavol Mutafov.
Autor: muro
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári