Cestovný pas vydáva občanovi OR PZ príslušné podľa miesta trvalého alebo prechodného pobytu občana alebo miesta, kde si občan podá žiadosť.
KOŠICE. Človek môže byť držiteľom najviac dvoch platných cestovných dokladov rovnakého druhu. Polícia ponechá neplatný cestovný doklad v prípade, ak sú v ňom platné víza. Ak v ňom platnosť víz skončila, je povinný cestovný doklad odovzdať. "O vyhotovenie pasu sa žiada ústne. Na rozdiel od vydávania občianskeho preukazu na vyhotovenie cestovného dokladu nie je potrebné doložiť fotografie. Pri žiadosti je potrebné predložiť predchádzajúci pas, platný občiansky preukaz a kolok."
Pozor na zmenu pri deťoch
Oproti minulému obdobiu došlo k zmene, čo sa týka doby platnosti cestovného dokladu u detí do 5 rokov, tieto pasy sú platné 2 roky a základný poplatok je 250 Sk vo forme kolku, pričom pas je hotový do 30 dní. Zrýchlený pas, do dvoch pracovných dní je za 1000-korunový kolok. U detí od 5 do 13 rokov sa vyhotovuje pas s platnosťou na 5 rokov a poplatok je 400 Sk, zrýchlený stojí štvornásobok. "U detí od 13 rokov tiež došlo k zmene, v minulosti to bolo od 15 rokov, je základný poplatok 1000 Sk s dobou platnosti 10 rokov, v prípade zrýchleného je to 4000-korunový kolok."
Deti musia mať doklad
Občania sa na políciu obracajú s otázkou, či je potrebný doklad pre dieťa, keďže vstupom do Schengenského priestoru je prechod cez hranice voľný. Dieťa mladšie ako 5 rokov môže vycestovať do zahraničia bez vlastného cestovného dokladu, ak cestuje s rodičom, v ktorého cestovnom doklade je zapísané. Dieťa po dovŕšení 5 rokov veku musí mať vlastný cestovný doklad. V rámci EÚ sa považuje za cestovný doklad aj občiansky preukaz.
"Vyhotovenie cestovného dokladu do 18 rokov veku je možné len s overeným písomným súhlasom rodiča. Často sa stáva, že na oddelenie dokladov sa dostaví dieťa s babkou. Zákonný zástupca sa nemôže dať zastupovať, to znamená, že o vydanie cestovného dokladu nemôže požiadať iný člen rodiny."
Za dieťa mladšie ako 15 rokov musí podať žiadosť zákonný zástupca, vyzdvihnúť hotový pas môže takisto len zákonný zástupca. Osoba staršia ako 15 rokov si môže prevziať cestovný doklad osobne, alebo ho prevezme jemu blízka osoba.
Stratu treba nahlásiť
Žiadosť o vykonanie zmeny údajov v cestovnom doklade môže podať aj manželka alebo manžel, ak ide o zapísanie dieťaťa, titulu či záznam o ťažkom zdravotnom postihnutí. Stratu či krádež pasu treba nahlásiť polícii, v zahraničí zastupiteľskému úradu, ktorý vydá náhradný doklad a po návrate do Slovenskej republiky tiež ohlásiť stratu alebo odcudzenie orgánu, ktorý cestovný doklad vydal.
"Pri podaní žiadosti v prípade odcudzenia je potrebný 1000-korunový kolok, v prípade straty, poškodenia 4000-korunový kolok. V prípade straty alebo poškodenia sa poplatok vyberie v základnej sadzbe, ak ide o osobu mladšiu ako 15 rokov. V uvedených prípadoch vyplní občan Oznámenie o strate, odcudzení alebo poškodení cestovného dokladu. V prípade, že uvedie nepravdivé údaje do žiadosti, dopúšťa sa priestupku. Za porušenie povinností v zmysle zákona o cestovných dokladoch môže byť uložená pokuta až do výšky 10-tisíc Sk, za neodovzdanie neplatného cestovného dokladu do výšky tisíc korún."
Občan, ktorý požiadal o vydanie urýchleného pasu, si ho môže vyzdvihnúť na oddelení dokladov každý deň od 7.30 do 12.00 hodiny a od 13.00 do 15.00 hodiny.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári