dialýzu. Tá trvala štyri hodiny. Dnes (včera pozn. redakcie) ide z nemocnice domov.
KOŠICE. Keď sa dozvedela o svojich problémoch, bolo to pre ňu šok. "Rozhodla som sa bojovať, aby som ďalej žila ako normálny človek, pretože s nefunkčnou obličkou je veľa vecí, ktorých sa musíte vyvarovať. Život nie je plnohodnotný."
Erika mala šťastie, pretože v evidencii na príjem obličky čakala iba rok. "Priemerná čakacia doba je dosť dlhá. Ideálne by bolo, keby bol pacient transplantovaný do dvoch rokov. Neplatí to však ani v západoeurópskych štátoch. My máme, žiaľ, aj pacientov, ktorí chodia na dialýzu až 10 rokov," povedal nám primár Transplantačného oddelenia vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach Róbert Roland.
Úspešnosť je 85 percent
Kto dostane obličku, je podľa Rolanda aj otázkou šťastia. "V našej starostlivosti je pacientka, ktorej bola v priebehu 23 rokov oblička transplantovaná trikrát. Zatiaľčo jeden pán chodí viac ako 7 rokov na dialýzu a nemá to šťastie. Počas celého obdobia sa vo výbere objavil iba deväťkrát a vždy bolo pred ním asi 40 ľudí, ktorí boli vhodnejšími príjemcami."
Podľa Rolanda za dobrým výsledkom transplantácie stojí kvalita práce ľudí v príslušnom centre, dobrá spolupráca slovenských stredísk a otázka pridružených komplikácií. Ročná úspešnosť prežívania obličiek je v Košiciach 85-percentná, čo je veľmi dobrý európsky priemer.
Prežívanie orgánov je rôzne. Niektoré obličky nikdy nezačnú pracovať. Sú pacienti, ktorí majú orgán funkčný 17 rokov. Iní sa rok po operácii musia vrátiť do dialyzačného programu, pretože orgán prestal pracovať.
Najviac narodených detí
Košické stredisko sa pýši najvyšším počtom živonarodených detí u žien s transplantovanou obličkou zo všetkých stredísk za zhruba 20 predchádzajúcich rokov. Šesť žien na Slovensku donosilo dieťa, z toho štyri sú z Košíc.
Od roku 2004 oddelenie vykonáva aj odbery od živých darcov obličiek. Do dnešného dňa bolo 14 takýchto transplantácií. "Je to vždy veľká zodpovednosť, keď odoberiete živému človeku orgán, aby ste mu zachránili príbuzného a nemalo by sa to podariť. Preto tieto operácie uskutočňujú odborníci s najväčšími skúsenosťami."
FAKTY
Ako je to s obličkami
V rámci Slovenska je v databáze čakateľov približne 700 ľudí.
Za minulý rok transplantovali vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura 76 obličiek. Je to najviac zo všetkých stredísk na Slovensku.
Doteraz najstarší príjemca obličky mal 64 rokov, najmladší len osem.
Operácia trvá v priemere dve hodiny.
Náklady v prvom roku po transplantácii sú okolo 250-tisíc, komplikovaná operácia aj 500-tisíc korún.
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári