bridž.
KOŠICE. Bridge Grand Prix Košice zorganizovali členovia Košického bridžového klubu, ktorý bol zaregistrovaný ako občianske združenie v roku 2004.
Obnovili staré tradície
V súčasnosti má 44 členov, najstarším je takmer 86-ročný Oto Gábrik. "V roku 2005 sme obnovili tradíciu bridžových turnajov, ktoré sa organizovali v dvadsiatych či tridsiatych rokoch," povedal nám Vojtech Belčák, predseda klubu. "Odvtedy každý rok prichádza stále viac hráčov, dnes sú tu aj Maďari, Česi, Rumuni, Poliaci či Fíni. V párovom turnaji bude súťažiť viac ako 60 párov."
Zahrajú si v Pekingu
Na turnaji nechýbal ani Gejza Boroš, člen vedenia klubu, ktorý hrá bridž viac ako 40 rokov. S Vladimírom Munkom a Karolom Lohayom bude onedlho reprezentovať SR a Košice v bridži na prvej olympiáde inteligentných hier v Pekingu.
"Kde a kedy vznikol bridž sa nedá presne povedať, uviedol G. Boroš. "Evidentne však pochádza z kartovej hry whist, hrávaný v anglických kluboch. Čo sa týka názvu, v Rusku mali takzvaný jerolaš-whist, ktorý nazývali aj birič. Mnohí sa preto zamýšľajú či názov nevznikol práve z ruskej verzie whistu. Avšak anglické slovo bridge nádherne vystihuje podstatu hry, čiže akési premostenie myšlienok medzi dvoma hráčmi."
Ohrozoval proletariát
Bridž, označovaný za kráľa kartových hier sa do dnešnej športovej podoby dostal v 20. storočí. Od iných kartových hier sa líši obrovskými a s ničím neporovnateľnými kombinačnými možnosťami, ktoré umožňujú aby výsledok hry bol závislý viacmenej od inteligentnej hry hráčov a nie od náhody. Bridž hrajú štyria hráči, odohratie jednej partie trvá v priemere sedem minút. Za komunizmu bola tendencia zabrzdiť rozvoj bridžu tvrdením, že ide o hru aristokracie a buržoázie, teda tried nepriateľských vládnúcej robotníckej.
Liek na Alzheimera
Vedci zistili, že u bridžistov sa spomalí alebo úplne zastaví rozvoj Alzheimerovej choroby a študenti hrajúci bridž dosahujú vynikajúce výsledky. Aj preto túto hru zaviedli do rozvrhu hodín v mnohých stredných a neskôr i základných školách v Európe. Žiaľ, napriek veľkej snahe košických hráčov, ich návrh urobiť to isté aj v našom meste sa nestretol s porozumením.
V súťaži párov vyhrali cez víkend prvé miesto: Fogaras a Gál z Maďarska, druhé ich krajania Mezei, Talyigas, tretie Filip a Velecký zo slovenského reprezentačného družstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári