Ivan Gašparovič.
KOŠICE. Hlava štátu si prišla osobne prezrieť najmä čiernobiele portréty osobností, ktoré výtvarníčka robí unikátnym a vo svete ojedinelým spôsobom. Pomocou maličkej pečiatky.
Chystá sa aj na Putina
V ateliéri je tak možné vidieť na stenách vedľa seba nielen I. Gašparoviča, ale aj exprezidentov Rudolfa Schustera, Michala Kováča, bývalých prezidentov Poľskej republiky Aleksandra Kwasniewskeho, Maďarskej republiky Árpáda Göncza či holandskej kráľovnej Beatrix. "Pečiatka-hexagram, ktorý používam, je znak zenovej filozofie, pomocou neho vytvárali obrazy jednoty kozmu zenoví mnísi," povedala nám L. Lešková-Bubánová.
Boli sme zvedaví, koľkokrát musí capnúť pečiatkou, kým spraví jeden obraz s rozmermi 1,5 x 1,5 metra. "Ja som to nerátala, ale keď onedlho budem robiť portrét pána Putina, prídete a môžete počítať," smiala sa sympatická umelkyňa. "Túto techniku portrétovania používam takmer výhradne pri mužoch, ktorí potom vyzerajú veľmi dôstojne. Aj keď za jeden z najlepších z týchto obrazov považujem portrét kráľovnej Beatrix."
Prezidentovi sa páčilo
Kým L. Lešková-Bubánová pracovala na obraze Jej veličenstva približne dva týždne, I. Gašparovič jej zabral asi dva mesiace. Možno aj preto bol s tým ako ho zobrazila, nadmieru spokojný. "Nejde ani tak o môj portrét, ako o to, že pani Bubánová prišla na spôsob prenášania množstva informácií uložených do jedného priestoru," zdôraznil I. Gašparovič. "Považujem to za unikát nielen u nás, ale aj v zahraničí. Budem robiť všetko pre to, aby som jej pomohol prezentovať túto jej tvorbu aj mimo územia Slovenska."
Zaujímalo nás, či I. Gašparovič, okrem hodín výtvarnej výchovy v základnej škole, namaľoval nejaký obraz, prípadne či by sa tým nechcel v budúcnosti živiť. "Asi pred dvoma rokmi ma požiadala istá nadácia, ktorá zbierala peniaze pre autistické deti a chcela urobiť aukciu obrazov osobností, či by som aj ja niečo nenamaľoval. Stalo sa, bolo tam vtedy asi 20 obrazov a základná cena 5 000 korún. Bol som spokojný, lebo môj obraz vydražili za 80 000 korún. Áno, rád maľujem, môj otec maľoval výborne a ja robím aj s drevom. Nemám však na to čas. Živiť sa tým nemienim, ale možno v budúcnosti budem tráviť voľný čas pri štetcoch, respektíve dlátach," odpovedal prezident.
Na záver návštevy dostal od L.Leškovej-Bubánovej prezident obraz nazvaný Teória uskladňovania pomarančov.
Lena Lešková-Bubánová
Pochádza z Trebišova, v roku 1986 absolvovala prešovskú UPJŠ, žije a pracuje v Košiciach. Venuje sa kresbe, maľbe, grafike. Vystavovala v USA, Japonsku, Švajčiarsku, Nemecku, Taliansku, Poľsku, Maďarsku a mnohých iných krajinách. Napríklad v roku 1977 získala v Japonsku na medzinárodnej súťažnej výstave Kutani International Decorative Ceramicks Fair v kategórii dizajnu hlavnú cenu - Gold Prize. Do súťaže sa vtedy prihlásilo takmer 3000 výtvarníkov z celého sveta. V roku 2004 vystavovala vo Washingtone s Paulom Warholom, bratom slávneho Andyho.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári