Splátkové prázdniny by si tak predĺžila o trištvrte roka, do leta 2009.
KOŠICE. Skelety v súdnoznaleckej hodnote 2,3 milióna a pozemok s rozlohou 501 metrov štvorcových pôvodne speňažoval exekútor poverený Štátnym fondom rozvoja bývania, ktorému Furča dlhuje za nedostavané byty za štátne peniaze. Nikto to však nechcel, o skelety nebol záujem ani v opakovanej dražbe za cenu zníženú o tretinu. O kúpu však nedávno požiadala trnavská firma Vitra, ktorá vlastní zvyšné pozemky, aj pod skeletmi, a v lokalite už stavia súkromné byty.
S Vitrou už zjednávali
Firma už od mestskej časti vlani, po niekoľkomesačnom náročnom zjednávaní ceny, získala stavebné povolenie a veci na stavbe. Mestská časť vtedy pýtala okolo 15 miliónov. Nakoniec firma Furči zaplatila 6,7 milióna a k tomu po kolaudácii prevedie na mestskú časť byty v hodnote 4,5 milióna.
Prázdniny do leta 2009?
Za zinkasované peniaze si samospráva predplatila ročné 6-miliónové splátky dlhu voči Štátnemu fondu rozvoja bývania a Správe finančnej kontroly. Splátkové prázdniny skončia na jeseň. Furča má 80-miliónový dlh splácať ešte 13 rokov.
Teraz chce samospráva predať ešte skelety a pozemok a splátkové prázdniny si tak predĺžiť. Štátny fond rozvoja bývania ako hlavný veriteľ súhlasil, no s podmienkou, že celý príjem pôjde na splátky.
Zarúbali vysoko
Furča tento týždeň zapýtala za skelety 2,3 milióna, hoci v dražbe ich nikto nechcel ani za dve tretiny sumy. Za 501 m2 pozemkov Na hore žiada 2 milióny, čiže 4-tisíc Sk na "štvorák", pritom napríklad mesto predalo v minulosti pozemky na Námestí osloboditeľov pre Aupark po 3 200 Sk za m2. Navyše po pozemku má v budúcnosti viesť len prístupová cesta k bytovému súboru a drevené skelety bude musieť investor aj tak zbúrať, lebo bytovky stavia inou technológiou. Nepýta Furča priveľa?
Starostka Monika Smolková (Smer-SD) tvrdí, že cena pozemku je trhová a mestská časť chce dostať čo najviac kvôli splátkam dlhu. "Firma už stavia, jej teda kúpa súri, nám predaj nie. Možno sa nedohodneme na prvý raz, ale budeme vyjednávať rovnako ako minulý rok."
Právny zástupca investora Pavol Gombos reagoval len stručne: "S mestskou časťou budeme rokovať. Veríme, že sa opäť dohodneme." Do konca tohto roka má Vitra dostavať prvých 20 z celkovo do 200 súkromných bytov, ktoré plánuje postupne dokončiť do roku 2010.
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári