Kto platí poistné, môže si nárokovať dávky, ktoré z poistenia vyplývajú.
BRATISLAVA. Kto si chce nárokovať dôchodok či nemocenské, musí istý čas prispievať do systému sociálneho poistenia. Podstata tohto systému je v tom, že človek si časť zárobku „odkladá" na starobu a pre prípad, že by mu jeho zdravotný stav nedovolil ďalej pracovať. Zamestnanec, ktorý ešte nepoberá dôchodok, poistné platí aj pre prípad, že by z akéhokoľvek iného dôvodu prišiel o zamestnanie. Aké vysoké poistné platí, závisí od toho, aký vysoký je jeho „vymeriavací základ". Napríklad zamestnancovi sa poistné vymeriava z jeho hrubej mesačnej mzdy. Čím je vyššia, tým je vyššie aj jeho poistné. Sadzba poistného je totiž určená v percentách. Výška dávky, ktorá z poistenia vyplýva, je zasa priamo úmerná výške odvodov. Inými slovami, kto viac odvedie, viac dostane. Ide o princíp zásluhovosti.
Odvedené príspevky zohľadnia
Dôchodca, ktorý ešte vykonáva nejakú zárobkovú činnosť (okrem práce na dohodu), platí na dôchodkové, nemocenské a zdravotné poistenie. V prvom prípade si takto zvyšuje dôchodok. Príspevky, ktoré ako zamestnanec alebo živnostník odvedie do systému, mu po skončení zamestnania alebo živnosti neskôr na základe žiadosti zohľadnia vo výške dôchodku. Nemocenské poistenie slúži na zabezpečenie príjmu v dôsledku dočasnej práceneschopnosti. Keď načas ochorie, má nárok na nemocenské.
Od 1. januára 2008 si toto poistné musí platiť aj starobný, predčasný alebo úplne invalidný dôchodca, ktorý je zamestnaný, alebo do systému prispieva ako živnostník. Ten, komu priznali starobný alebo predčasný dôchodok, však už nemusí prispievať na invalidné poistenie.
O poistení
Zdravotné poistenie. Financuje sa z neho zdravotná starostlivosť o poistenca.
Sociálne poistenie. Slúži na zabezpečenie príjmu v prípade dočasnej i trvalej práceneschopnosti (invalidita), v starobe, v prípade straty zamestnania a iných udalostí.
Autor: joč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári