umenie. Mesto vyzvalo investorov, aby na voľných pozemkoch v centre postavili podzemné garáže.
KOŠICE. Zámerom radnice je odľahčiť zapratané historické uličky od áut. Tento problém môžu vyriešiť len viacúrovňové a podzemné parkoviská v historických častiach mesta, pod novostavanými obchodnými centrami či polyfunkčnými domami. Tento trend začína presadzovať vedenie mesta u investorov, ktorí sa chystajú niečo stavať, ale hľadá potencionálnych záujemcov, ktorí by pod úrovňou zeme vybudovali pod súčasnými parkoviskami nové kapacity.
Výzva pre investorov
Pri realizácii tohto zámeru chce postupovať spôsobom PPP projektov formou verejno-súkromného partnerstva. Výzvalo investorov, aby navrhli model riešenia, zabezpečili financovanie, výstavbu, zabezpečili prevádzku a po zmluvne dohodnutej dobe objekt odovzdali mestu.
"Podmienky výstavby podzemných garáží sú dlhodobo stanovené. Vytypovaných je šesť lokalít, kde by sa mohli vytvoriť, pretože je to už niekoľkoročný problém. Samozrejme sú to mestské pozemky, s ktorými sa dá počítať. Parkoviská sa strácajú z centra, nové nepribúdajú. Nechceme, aby autá stáli na Kováčskej či Mäsiarskej ulici. Jediná možnosť je ísť dolu. Také možností sú na Strojárenskej, Sennom trhu, pri Jumbo centre, na Kasárenskom námestí, Vodnej či Továrenskej," uviedol Karol Iglódy z oddelenia dopravy Útvaru hlavného architekta mesta Košice.
Ako dodal, netýka sa to len centra mesta, ale takýmto smerom by sa mali uberať aj na sídliskách, kde sú rovnako obmedzené možnosti. Viacúčelové domy či administratívne centrá sú už navrhované tak, aby statická doprava bola riešená pod úrovňou terénu vo viacerých podzemných podlažiach, aby sa kapacita parkovania rozširovala.
Východiskom sú podzemné garáže
Trendom sú hromadné garáže, ktoré odľahčia historickú zónu. Výzva mesta k potenciálnym investorom smeruje zatiaľ do dvoch lokalít, kde sú v súčasnosti parkoviská. Jednou je Vodná ulica, druhou Kasárenské námestie.
Na Vodnej sa počíta s využitím celého podzemného priestoru aj pod komunikáciou a vjazdom a výjazdom z tejto ulice, prípadne z Kováčskej. Parkinggaráž by mala mať minimálne štyri podzemné podlažia s kapacitou 200 až 500 parkovacích miest.
Na Kasárenskom námestí je podmienka minimálne dvoch podzemných podlaží a objekt musí byť pokračovaním existujúcej radovej zástavby. Na povrchu by sa mali postaviť objekty aj pre iné funkcie (predajne, služby). Výška objektu je obmedzená okolitou zástavbou do výšky štyroch podlaží. Dopravné riešenie musí umožňovať prepojenie zo Štefánikovej ulice na Hlavnú a Kováčsku ulicu cez námestie. Parkovacie miesta je nutné vytvoriť aj na úrovni. Celková kapacita by mala dosiahnúť 300 - 500 státí.
Chýba podrobná štúdia
"Na jednej strane je dobré, že sa začína niečo robiť s parkovaním, ale PPP projekty sú trochu zvláštne. Je to otázka ekonomických prepočtov, či sa investícia za 25 rokov vráti a čo bude prinášať neskôr. Chýba legislatíva týkajúca sa plateného parkovania. Vodiča nikto nedonúti, aby garáže využíval a aby platil. Pri Vodnej ulici sa mi zdá kapacita predimenzovaná, lokalita je zle prístupná a malo by ju pokryť Kasárenské námestie. Tam je zasa dopravný problém, že musí byť prejazdná, nehovoriac o tom, že sa uvažovalo o pešom prepojení medzi kinom a dopravnou priemyslovkou na Štefánikovu, Továrenskú a Masarykovu. Určiť by sa mali aj lokality na západnej strane. Celý park na Moyzesovej by mal prejsť rekonštrukciou a pod ním by sa dalo počítať s parkovaním. Do infraštruktúry by malo investovať aj mesto a predchádzať tomu by mala podrobná štúdia," vyjadril sa dopravný expert Pavel Titl.
Podľa neho, problémy s parkovaním by neboli, keby si všetky subjekty sídliace na Kasárenskom námestí splnili povinnosť. Parkovanie nemá vyriešené Tesco, železnice ani Tatrafilm.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári