MIROSLAV SAMBOR, miroslav.samborkorzar.sk
Košické ulice opäť ožili rôznymi kultúrnymi, zábavnými i športovými akciami, ktorými si Košičania už po štrnástykrát pripomínajú počas osláv Dňa mesta Košice 2008 významnú udalosť. Deň, keď 7. mája 1369 udelil kráľ Ľudovít Veľký, ako prvému mestu v Európe, erbovú listinu.
KOŠICE. Tradíciu osláv založil exprimátor Rudolf Schuster v roku 1995. Mnohí obyvatelia mesta s úsmevom, poniektorí s nostalgiou spomínajú na rôzne pompézne atrakcie, ktoré vymyslel. Boj o zlaté prstene zapečené v najdlhšej makovej štrúdli, či námorná bitka na špeciálne vyrobených lodiach alebo monumentálna drevená Dolná brána ako kulisa k scénkam z histórie. Kde zmizli výtvory za stovky tisíc korún?
Dolná brána
Mesto ju dalo vyrobiť v roku 1997, jej cena sa vyšplhala na 700-tisíc korún. Bola to akási drevená bašta s bránou, vraj kópia bašty z obdobia Arpádovcov, jednej zo vstupných brán do mesta. Počas osláv dňa mesta stála replika nad vtedy odkopanými základmi originálu, na južnom konci Hlavnej ulice. Po skončení osláv sa stala turistickou kuriozitou, ale iba na chvíľu. Potom zmizla. "Dolná brána bola onoho času uskladnená v areáli bývalých Technických služieb mesta Košice, ktorý však neskôr patril súkromnej spoločnosti. Správa majetku mesta bránu nikdy nemala v evidencii ani ju nespravovala," informoval nás Tibor Ičo, PR manažér referátu marketingu a komunikácie Magistrátu mesta Košice.
Historické uniformy
Mesto ich dalo ušiť pre mestských policajtov. Išlo vraj o repliky uniforiem, aké v arpádovských časoch nosili strážcovia brán. O tom, koľko stáli, nejestuje žiadny záznam. Uniformy boli trojaké. Modro-zlaté pre radových strážcov, bielo-zlaté pre veliteľov, ktorí k nim dostali aj kordy. No a do tretice to boli akési modré pláštenky s baretami. Policajti mali v týchto uniformách počas letných turistických sezón dokonca strážiť zrekonštruovanú historickú radnicu na Hlavnej. Kvôli tomu boli vyrobené aj dve strážne búdky vo farbách mesta. Podľa T. Iča, s uniformami to bolo podobné ako s Dolnou bránou.
"Išlo o výsledok kadejakých sponzorských vyjednávaní, nie sú žiadne informácie o tom, koľko stáli a kde sú," zdôraznil T. Ičo.
Dobové karavely
Asi najväčším ťahákom osláv Dňa mesta Košice 1998 boli dve lode-karavely, ktoré Schuster pokrstil na košickom jazere na Čierneho korzára a Cassoviu. Sponzori údajne dali na výrobu jedného plavidla okolo 400-tisíc korún. Po skončení osláv lode ostali na jazere, Schuster v nich plánoval zriadiť plávajúcu reštauráciu. Nikdy sa tak nestalo, magistrát lode predal v roku 1999 neznámemu kupcovi za 12-tisíc korún.
Repliky muškiet
Na objednávku košického magistrátu vyrobila v máji 1998 firma Bretton, s. r. o., Košice 10 replík historických muškiet. I keď skutočná cena jednej bola minimálne 20-tisíc Sk, Bretton poskytol materiál sponzorsky, takže nakoniec mestu účtoval "iba" 10-tisíc Sk za kus. Súčasťou zákazky boli aj bandaliéry, každý s 12 prachovnicami na čierny strelný prach. Muškety dnes používajú strelci zo šermiarskej spoločnosti Via Cassa na základe zmluvy o prenájme.
Šestica kanónov
Mestskou kuriozitou bola aj šestica replík stredovekých kanónov. Odliatie spolu s lafetami a kolesami vyšlo asi na 600-tisíc korún. Prvé dve delá osadili na kamenných podstavcoch na Krmanovej ulici. Ničili ich opilci, preto ich v auguste 1998 odviezli do areálu Technických služieb mesta Košice (dnes Kosit - pozn. red.). Ďalšie dva kanóny mali svoje miesto pri Rotunde na Zbrojničnej ulici. Aj odtiaľ ich museli neskôr spratať, lebo hlavne diel najmä tínedžeri používali ako odpadkové koše. Tretiu dvojicu Košičania v meste nikdy nevideli.
V roku 2004 dva kanóny zreparovali a zachránili pracovníci Východoslovenského múzea Košice, sú umiestnené v areáli Katovej bašty - Rodošto na Hrnčiarskej ulici. Zvyšné štyri delá sú stále kdesi v skladoch Kositu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári