Dušan KAROLYI, (Paľba, TV Markíza)
Kauza Slanské lesy - to je ako nekonečný príbeh. Od roku 2004 sú obžalovaní traja podozriví z podvodu za viac než 2 miliardy. Ale dodnes sme sa nedočkali jediného pojednávania. Normálne by bolo, aby sme sudcom držali palce, nech konečne rozhodnú, kto čo vystrojil, prípadne kto patrí za mreže. My však roky žasneme, na čo všetko majú naši sudcovia guráž.
V kauze Slanské lesy štátny podnik Lesy SR prišiel o 8 tisíc hektárov lesov za asi 2,2 miliardy. Obžalovaní z podvodu a falšovania sú podnikateľ Milan Ičo, bývalý šéf katastra v Trebišove Pavol Pačuta a notár z Veľkých Kapušian Ferdinand Ontko. Podvod bol postavený na notárských zápisniciach, ktoré v 98-om podpísal podvodníkmi zmanipulovaný Lászlo Károlyi, vnuk grófa Ladislava Károlyiho, ktorý na východe Slovenska vlastnil rozsiahle majetky. Na základe tých notárskych zápisníc 8000 hektárov zrazu vlastnila stará mama Ičovej manželky. A krátko po jej smrti samotný Milan Ičo, ktorý nás presviedča: "Som vlastník, zo zákona som povinný starať sa o vlastníctvo."
Stará sa o lesy i sudcov
Obžalovaný Milan Ičo rovnako starostlivo ako k svojim lesom pristupuje aj k slovenským sudcom. Vlani 17. a 18. augusta privítal na svojej chate neďaleko Slanca sudcu NS Ľubora Šeba.
"Je pravda, že som tam bol, nebolo to na pozvanie Iča," zareagoval JUDr. Šebo, sudca Najvyššieho súdu SR. Nepoprel, že sa s Ičom na jeho chate stretli. Sudca Šebo priznal aj to, že spal na tejto chate nazývanej Dolina. Tvrdí, že keď išiel na poľovačku, netušil, na ktorej chate bude a a už vôbec nie, že patrí Ičovi.
"To som sa až na tvári miesta dozvedel," tvrdí Šebo a na otázku, ako dlho bol v kontakte s Ičom odpovedá: "Dve - tri hodiny."
JUDr. Irena Sopková, právna zástupkyňa Lesy SR, na otázku, či jej pripadá vhodné, aby v čase, keď NS rozhoduje o kauze Iča, sa s ním stretol sudca NS, odpovedala: "Som prekvapená, aké máte informácie, ja som o tom nevedela. Samozrejme, také skutočnosti vyvolávajú pochybnosti, prečo sa nerozhoduje rýchlo."
Keď si vlani sudca NS Šebo prišiel zapoľovať na východ a stretol sa tam s Ičom, práve v tom čase NS rozhodoval, či trestná vec kauzy Slanské lesy patrí do príslušnosti Špeciálneho súdu alebo Krajského súdu v Košiciach. Obžalovaní Ičo, Pačuta aj Ontko sa snažili, aby o dvojmiliardovom podvode rozhodovali Košice. Aj sa im to podarilo. Lenže predchádzali tomu dve rôzne rozhodnutia NS. Jeden senát rozhodol, že príslušným súdom je špeciálny, druhý senát však vec vrátil do Košíc.
" Je to neštandardné. Počas dlhoročnej praxe nepoznám prípad, aby v rovnakej veci, za nezmenenej legislatívnej situácie boli na svete dve rozhodnutia jedného súdu, že kto je príslušný rozhodovať," hovorí právna zástupkyňa lesov JUDr. Sopková.
Naopak Peter Préti z Kancelárie predsedu NS SR tvrdí, že situácia, keď dva senáty posúdia odlišne nejakú otázku, je možná. " V takom prípade sa vec predloží príslušnému kolégiu na zaujatie jednotného stanoviska."
Na otázku, či sa to udialo, zareagoval: " Zatiaľ nemám túto informáciu."
Sudca NS: S Ičom sme o kauze nehovorili
Sudca NS SR Šebo tvrdí, že Milana Iča nikdy predtým nestretol a vlani na poľovačke o Slanských lesoch vôbec nehovorili. Navyše, tejto kauze sa na súde nikdy nevenoval.
" Nevedel som, že NS posudzuje vec Iča. Pokiaľ by som vedel, že je tu rozohraná nejaká kauza a by som sa mal dostať do kontaktu s takým človekom, tak z prof. hľadiska by som to nepovažoval za vhodné," dodáva Šebo.
" Ja nie som sudca, ale keby som bola, určite by som informovala nadriadeného, aby som sa vyhla podozreniu, ako teraz z toho vyplýva," myslí si právnička lesov Sopková.
" Poľovačka je súkromná vec sudcu, ktorú vykonáva vo svojom voľnom čase, nijako nesúvisí s výkonom sudcu. Preto nie je dôvod, aby sudca po návrate z poľovačky informoval nadriadeného, kde poľoval, s kým sa stretol, alebo akým autom sa previezol," zareagoval Peter Préti z Kancelárie predsedu NS SR.
Najvyšší súd: Poľovačka je súkromná vec sudcu
Sudca Šebo mal povolenie poľovať v revíri Slanská dolina. Ale dozvedeli sme sa, že zašiel aj do vedľajšieho revíru, ktorý patrí Ičovi a ten ho aj sprevádzal. Šebo nám informácie potvrdil.
" Pán doktor sa zúčastnil mnohých poľovačiek, stretol sa s mnohými ľuďmi, previezol sa rôznymi revírmi, bez toho, aby si dopredu zisťoval, či poľovník, s ktorým sa náhodou stretol na poľovačke, nie je trestne stíhaný, alebo nie je jeho vec prejednávaná na súde, na ktorom je sudcom," dodáva Préti z NS SR.
Lenže doktor Šebo priznal, že kauzu Slanské lesy aj meno Ičo registroval dávnejšie, keďže táto vec sa už 10 rokov opakovane medializuje.
" Že bol problém s Ičom, jasne, sledujem TV, noviny, ale nejako bližšie som sa tým nezaoberal," povedal Šebo.
Préti tvrdí, že Najvyšší súd nepovažuje za problém poľovačku doktora Šeba. " Je to jeho súkromná vec."
" Neviem si predstaviť, čo tam Ičo so sudcom NS robili, či sa len prechádzali, či poľovali...," zamýšľa sa pérávnička lesov Sopková.
S Ičom poľuje aj Chlebovič
Ako sme uviedli, trestná vec kauzy Slanské lesy sa vrátila do Košíc na Krajský súd. Predsedom trestného senátu je doktor Chlebovič. Zistili sme doteraz neznámy, ale veľmi zaujímavý fakt. Doktor Chlebovič je už 5 rokov členom toho istého poľovníckeho združenia ako pán Ičo Slanská dolina. Potvrdil nám to aj predseda združenia. Doktor Chlebovič túto okolnosť doteraz nespomenul. Pritom ako predseda senátu už mal kauzu na stole v roku 2006, skôr než sa presunula na NS. Nevedeli to ani štátne lesy, ako poškodená strana v dvojmiliardovom podvode.
" Preveríme si to, ak sú tam také osobné kontakty, uplatníme znova námietku zaujatosti. Ja to až teraz počujem od vás, preverím to," hovorí Sopková.
Ak predseda senátu a hlavný obžalovaný sú v jednom poľovníckom združení, vyvoláva to otázky, či sudca bude objektívny alebo či by sa nemal cítiť zaujatý. Doktor Chlebovič nám povedal, "že je členom poľovníckeho združenia, v ktorom poľuje pán Ičo, avšak iba z jediného dôvodu - že došlo k administratívnemu zlúčeniu dvoch rôznych poľovníckych združení. K Milanovi Ičovi nemá žiadny vzťah, v osobnom živote sa s ním nestretáva, a preto zatiaľ nemá dôvod namietať vlastnú zaujatosť." Podľa Františka Petra, predsedu Poľovníckeho združenia Slanská dolina bol sudca Chlebovič na schôdzi, na ktorej bol aj Ičo.
Súdne konanie nesmie byť spochybňované
JUDr. Haralda Stiffela, predsedu trestnoprávneho kolégia NS SR sme sa opýtali, ako by postupoval, keby ako predseda senátu pojednával vec a hlavný obžalovaný by bol v rovnakom poľovníckom združení ako on.
" Asi by som sa dal vylúčiť. Aby verejnosť nemala pochybnosti o mne."
Doktor Stiffel argumentuje tým, že celé súdne konanie a rozhodovanie majú byť nielen objektívne, ale takými by sa mali javiť aj navonok. Teda nestačí len to, aby sudca vnútorne necítil zaujatosť, taktiež verejnosť by nemala mať dôvod pochybovať o jeho nestrannosti. Čo sa v tomto prípade môže javiť ako problematické.
" Keby významne pokročilo súdne konanie a potom by niekto vzniesol túto námietku, a bola by akceptovaná, tak by sa všetko akoby vynulovalo. Z dôvodu, že rozhodoval nezákonný sudca. Musel by to robiť iný sudca a všetky dôkazy by sa museli znova vykonať." Na otázku, či to je tiež dobrý dôvod, aby námietku proti sebe Chlebovič vzniesol, odpovedal Stiffel: " Áno, aby sám sa vyhlásil za zaujatého."
Na akcie chodila aj sudkyňa Adamčíková
Tak ako v minulosti, keď sme pána Iča zastihli doma, ale nevyšiel, aj teraz s nami odmietol hovoriť (telefonát zložil...). Oveľa lepšie než pred kamerou a mikrofónom sa pán Ičo zrejme cíti so sudcami v lese...
Exriaditeľ Lesov SR Pavol Jakab spomína, že sa poriadali akcie, ktoré sponzoroval Ičo a zúčastňovali sa na nich významní ľudia zo sfér súdov, prokuratúry a polície. Tých akcií bolo zhruba 5 až 10 ročne a konali sa ešte pred vypuknutím kauzy Slánske lesy v 97-om. Vtedy pán Ičo zbieral dôležité kontakty.
"Veľká akcia, 20-30 ľudí, to stálo aj desiatky tisíc," hovorí Jakab a potvrdzuje, že na tieto akcie chodila aj Dr. Adamčíková. "Nie je poľovníčka, ale tiež chodila oslavy, narodeniny, meniny."
Sudkyňa Adamčíková je zaujímavá tým, že práve rozhoduje v občiansko- právnej časti kauzy Slanské lesy. Súd má určiť, či majiteľom lesov za dve miliardy je Ičo, ktorý ich má stále na liste vlastníctva, alebo Štátne lesy. Adamčíková už vlani rozhodla v neprospech Štátnych lesov, ale nadriadený súd jej vec vrátil...
Slovenské súdy majú medzi občanmi obdivuhodný kredit dôveryhodnosti. Tú dôveryhodnosť nepochybne posilní aj fakt, že sa sudca na poľovačke stretol s obžalovaným Ičom a ubytoval sa na jeho chate. Ale justícia by nemala zaspať na vavrínoch. Občania by určite ocenili napríklad spoločnú poľovačku sudcov s Majským, alebo Frunim. To by bola trofej!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári