dobrovoľne 15 Sk, riskujú, že ich mestská polícia "načape" a magistrát im pošle výmer na 360 Sk. Je však šanca, že sa im podarí parkovať zadarmo, lebo policajti to kontrolovať nestíhajú.
KOŠICE. Podľa prokurátora mesto porušuje zákon, lebo parkovné vyberá ako daň (za vjazd a zotrvanie motorového vozidla v historickej časti mesta) tak, že vodič si musí pri parkovaní kúpiť parkovací lístok. V zmysle zákona by mal totiž za každé zaparkovanie platiť až vtedy, keď mu mesto vyrubí povinnosť výmerom (ako pri dani z nehnuteľností), no to na mestských parkoviskách nikto nevydáva.
Pokuty nedávajú, vyrubujú daň
"Žiadnu pokutu sme neuložili," povedala vedúca daňového oddelenia radnice Agnesa Bogačevičová. Vysvetlila však, že keď im vodičov neplatičov mestská polícia nahlási, neukladajú im pokuty, ale vyrubujú im daň 360 Sk. Minimálnu daň 360 Sk za deň má však podľa nariadenia platiť nielen prichytený vodič, ale každý, aj kto zaparkuje v centre len na 5 minút. Keď teda samotnú daň 360 Sk za deň vyrubuje mesto až po oznámení mestskej polície a len prichyteným, tak čo je potom tých 15 korún za polhodinu, ktoré pri parkovaní všetci vodiči sami od seba platia? Platia vari túto sumu, ktorú nariadenie vôbec nepozná a na rozdiel od vyrubenej dane sa ani nedá vymáhať, dobrovoľne? Bogačevičová priznáva, že z daňového pohľadu sa táto platba javí ako dobrovoľná. Legislatívno-právne oddelenie, ktoré nariadenie vymyslelo, sa k problému nevyjadruje.
Za štyri mesiace oznámila mestská polícia daňovému oddeleniu 507 vodičov, ktorí parkovali bez platenia. "Všetkým sme vyrubili 360-korunovú daň výmerom. Z toho takmer 300 ju prišlo zaplatiť. Zvyšným 209-im sme poslali výmer poštou. Z tých sa asi 20 odvolalo, takže to odstúpime daňovému riaditeľstvu, aby rozhodlo, či musia zaplatiť. Ostatní ešte nezaplatili."
Policajti nestíhajú
Počet 507 vodičov - neplatičov za štyri mesiace vyzerá nízky. Denne totiž v centre parkuje až niekoľko tisíc áut. Navyše mestská polícia uviedla, že z 507 prípadov až 369 zistili len počas štvordňovej februárovej preventívno-bezpečnostnej akcie. Počas nej bol priemer 92 zistených áut bez lístka denne. Pritom ostatných 138 neplatičov je výsledok takmer štvormesačného bežného výkonu služby, čo predstavuje priemer iba čosi vyše jedného denne! Prečo taký rozdiel?
"Počas intenzívnej kontrolnej akcie sme mali k dispozícii mimoriadny počet príslušníkov aj z iných staníc. Je však nereálne, aby kontroly v takom rozsahu stíhali bežné hliadky," tvrdí zástupca náčelníka Slavomír Pavelčák. Mestská polícia vodičov, ktorí nezaplatili, pokutovať nemôže, len oznámiť daňovému oddeleniu.
Za prvé tri mesiace roka zinkasovala mestská polícia za parkovacie lístky z dobrovoľných a podľa prokurátora nezákonných platieb skoro 8 miliónov. To môže zodpovedať priemerne zhruba počtu 5-tisíc vodičov denne parkujúcich v centre. Samotnú daň vyrubilo mesto len vo výške 182-tisíc (507 vodičov). Z toho dostalo iba 107-tisíc (zaplatilo 298 vodičov). Ak chce mesto vyberať parkovné ako daň v súlade so zákonom, musí ju každému vodičovi vyrubiť. Je evidentné, že mestskí policajti by nestíhali spisovať denne tisíce vodičov a daňové oddelenie by nezvládalo posielať denne tisíce výmerov. "To by zrejme nebolo reálne," reagovala Bogačevičová.
Filipko riešenie tají
Viceprimátor Jozef Filipko(SMK) stále nechce prezradiť, ako mesto systém plateného parkovania v centre zmení, aby už neporušovalo zákon, no neprišlo o 30-miliónové ročné príjmy. "Dajte sa prekvapiť. Bude to komplikovanejšie, ale právne čisté." Poslanci by mali nezákonný stav odstrániť v júni. Dovtedy zrejme bude platiť dobrovoľné parkovné pod hrozbou 360-korunovej dane. Problém sa týka len parkovacích lístkov, dlhodobé karty sú v poriadku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári