Schengene.
KOŠICE. Budovy patrili pod krajské riaditeľstvá Policajného zboru, v správe ich malo Ministerstvo vnútra (MV) SR a ich hodnota je takmer 50 miliónov korún.
Môžu s nimi robiť, čo chcú
Štátne, rozpočtové a príspevkové organizácie o tento majetok nemajú záujem, preto bol prevedený na obce. Medzi hraničné priechody, kde sa z 20. na 21. decembra 2007 symbolicky pílili závory alebo "pálili" hranice, patrí aj Milhosť v okrese Košice-okolie. Zákon nevyžaduje, aby obce oznámili na aký účel bývalé budovy colníkov využijú, môžu s nimi naložiť, ako uznajú za vhodné.
Oficiálne ich ešte nemajú
Podľa Vojtecha Gálffyho, starostu obce Milhosť, vraj už dávnejšie požiadali listom MV SR, aby previedlo objekty na obec, avšak nedostali žiadnu odpoveď. Preto ho naša informácia o kroku vlády potešila. "Do vlastníctva sme papierovo ešte budovy na priechode Milhosť-Tornyosnémethy nedostali," povedal nám V. Gálffy. "Budeme musieť do nich investovať, je to však potrebné, chceme to tam dať do poriadku. Čo sa týka našich plánov na využitie, konkretizovať zatiaľ nebudem. Ale určite tam zriadime nejakú sociálnu inštitúciu."
Čo je schengenský priestor
Územie časti Európy, kde môžu osoby voľne prekračovať hranice bez toho, aby sa museli podrobiť hraničnej kontrole, funguje tu voľný pohyb ľudí i tovaru z dôvodu čo najdokonalejšej hospodárskej spolupráce. Členmi schengenského priestoru sú prevažne štáty Európskej únie. Schengenský priestor sa rozšíril 21. 12. 2007 o 9 krajín: Slovensko, Česko, Maďarsko, Slovinsko, Poľsko, Litvu, Lotyšsko, Estónsko a Maltu. Ich vzdušný priestor je otvorený od 30. marca tohto roka. Schengenská dohoda bola podpísaná v malom vinárskom luxemburskom mestečku Schengen 14. júna 1985.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári