Nezamestnanosť v Košiciach klesla za osem rokov o takmer 14 percent
Ešte pred niekoľkými rokmi sa Košický kraj mohol "hrdiť" prvenstvom vo výške nezamestnanosti na Slovensku. Výnimkou neboli ani Košice. Percentuálna výška nezamestnanosti dosahovala takmer hrozivých 20 %. Nezamestnanosť klesá a nás zaujímalo, aká je situácia v súčasnosti.
Nezamestnanosti v Košiciach dosahovala k 31. marcu 2008 iba 5,94%. "Vývoj zamestnanosti je v poslednom období ovplyvnený hlavne príchodom zahraničných investorov a vytváraním pracovných miest v ich pobočkách," povedal nám hovorca Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Košiciach Ing. Igor Jakeš.
Rekordná miera nezamestnanosti bola zaznamenaná v Košiciach v roku 2000, keď dosiahla 19,31 %. Rapídny pokles z týchto čísel, teda takmer 14 %, sa dá vyčítať aj z aktuálnej štatistiky o miere evidovanej nezamestnanosti v jednotlivých košických okresoch (údaje z roku 2000 sú v zátvorkách). V okrese Košice I 5,54 % (18,07 %), v okrese Košice II 6,87 % (18,13 %), Košice III 6,11 % (24,74 %) a Košice IV 5,07 % (19,20 %).
Podiel jednotlivých vekových kategórií je prekvapujúco vyrovnaný. S 27 % - ným podielom dominujú ľudia vo veku 50 a viac rokov, 40 až 49-roční majú podiel 23,3 %, 30 až 39-roční 24,3 %. Nezamestnaní vo veku 20 až 29 rokov 23,7 %, vo veku do 19 rokov je ich len 1,4 %.
"Uchádzačov o zamestnanie nad 50 rokov je najviac a pribúdajú. Pre nich je problém nájsť si prácu. Mnohí z nich pracovali dlhé roky v jednom podniku, ktorý zanikol. Majú potom problém adaptovať sa na nové podmienky. K tomu treba prirátať slabú znalosť cudzích jazykov a fakt, že mnohí z nich neprišli do kontaktu s počítačom. To ich prípadné umiestnenie na trhu práce ešte viac sťažuje," vysvetlil I. Jakeš. Väčšina päťdesiatnikov tak postupne rozširuje rady dlhodobo nezamestnaných.
Pokiaľ ide o vzdelanostnú štruktúru nezamestnaných, dominujú vyučení (26,9 %), ľudia so základným vzdelaním (22,5 %) a úplným stredným odborným vzdelaním s maturitou (20,7 %). Najmenej evidovaných nezamestnaných má vyššie vzdelanie (1,7 %) a stredné odborné vzdelanie bez maturity (len 0,2 %). Dlhodobo nezamestnaní sú však ľudia bez vzdelania a so základným vzdelaním, v evidencii sú dlhšie ako 48 mesiacov. "Ľudia bez vzdelania alebo so základným vzdelaním môžu robiť len rôzne pomocné práce. Inak je pre nich vlastne nemožné uplatniť sa na pracovnom trhu. Navyše nemajú žiadne pracovné návyky, čo je ďalšie mínus. Mnohí sú evidovaní už roky a ide o tých istých ľudí. Pomaly sa postupom času presúvajú aj do vyšších vekových kategórií."
Na druhej strane je všeobecne známe, že u niektorých profesií dopyt prevyšuje ponuku. V Košiciach sú najviac "nedostatkoví" predavači. Za nimi nasladujú operátori priemyselných robotov, kancelárski a manipulační zamestnanci, zvárači a krajčírky. Najmenší záujem je o technikov v agronómii, lesnístve, poľnohospodárstve a vodnom hospodárstve.
Zaujímavý je prehľad najväčších zamestnávateľov v Košiciach. Asi nikoho neprekvapí, že najviac ľudí zamestnáva U.S. Steel, kde k 31.12.2006 pracovalo 13 270 ľudí. Druhým najväčším zamestnávateľom bola k tomu istému dátumu Fakultná nemocnica L. Pasteura (3 618), na ďalších dvoch priečkach sú Technická univerzita (2 645) a UPJŠ (1 923). V prvej desiatke sú aj Inžinierske stavby, DPMK, Východoslovenská energetika, Molex Slovakia, ale aj mesto Košice, všetci majú vyše 1 000 zamestnancov.
Boris Macko
Autor: Mimikry
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári