Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky

Bývalý majiteľ siete salónov krásy MUDr. Leoš Středa sa po odchode z Európy usadil na Filipínach

Košičania čakali na procedúry v niekoľko stometrových radochMeno Leoš Středa je známe azda každému Čechovi a určite mnohým Slovákom. Po revolúcii v

Košičania čakali na procedúry v niekoľko stometrových radoch

Meno Leoš Středa je známe azda každému Čechovi a určite mnohým Slovákom. Po revolúcii v roku 1989 bol prvým, kto prišiel na trh so ženskými salónmi ponúkajúcimi širokú škálu služieb, týkajúcich sa krásy či chudnutia. Jeho štúdiá navštevovalo mnoho celebrít, v televízii mal vlastnú reláciu, napísal niekoľko kníh. Chodiť k Středovi bolo proste "in". O kvalitách služieb jeho salónov krásy sa pred rokmi mali možnosť presvedčiť i Košičania. V našom meste mal otvorené dve zariadenia, ktoré sa tešili mimoriadnej popularite. Prečo napokon zanikli a kam sa L. Štředa "stratil", sme sa ho opýtali osobne. Využili sme na to jeho nedávny krátky pobyt v našom meste.

Skryť Vypnúť reklamu

MUDr. Leoš Středa pochádza z lekárskej rodiny. Obaja rodičia i sestra pracovali v oblasti medicíny. Rodičia boli uznávanými odborníkmi, ktorí okrem iného prednášali medicínu na vysokých školách. Vzťah k medicíne mal teda v krvi aj ich syn. Po vyštudovaní medicíny na Karlovej Univerzite sa venoval špeciálnemu štúdiu na Fakulte žurnalistiky tej istej univerzity. Po získaní všetkých titulov, ktorých má požehnane začal pracovať vo Výskumnom endokrinologickom ústave. "Tam sme sa venovali pacientom, ktorých trápili hormonálne zmeny. Šlo najmä o ženy, ktoré trápilo nežiadúce ochlpenie, alebo nadváha. Vtedy som sa o túto problematiku začal zaujímať naplno. Bol som si istý, že chcem v tomto obore pracovať i naďalej."

Nechcel však byť závislým od kliniky, na ktorej pracuje, preto začal podnikať. Bol prvým súkromným lekárom v Československu. "Samozrejme stretol som sa s veľkou nevôľou. Začal som totiž zarábať a to sa niektorým lekárom nepáčilo. Stále u nich fungovala socialistická predstava, že byť lekárom má byť čisto iba o poslaní." Kritika a nevraživosť sa na neho zamerala ešte viac po tom, čo si otvoril prvú vlastnú kliniku v Prahe. "Bol to salón, venujúci sa kráse a poruchám hormonálneho systému ako celku. Nešlo teda len o starostlivosť o pleť, ale venovali sme sa kráse celej postavy."

Skryť Vypnúť reklamu

S tým, že sa pustil do takéhoto druhu podnikania, sa spájalo obrovské riziko. Nielen neprajníci, ale i predsudky ľudí totiž mohli spôsobiť rýchly a nepríjemný koniec plánov MUDr. Středu. "Ani moji rodičia neprejavovali nadšenie. Mama bola radikálne proti, otec sa mi ´vysmieval´. Vraj som sa vzdal vedeckej práce kvôli tomu, aby som mohol byť vedúcim holičstva..." Napokon bolo všetko inak a prvé synove úspechy obrátili ich názor na jeho profesiu.

Kvôli veľkému záujmu sa k pražskému štúdiu čoskoro pripojili ďalšie po celom Československu. "Bolo to niečo nové. Nikdy pred tým sa na našom území nevyskytoval nejaký podobný salón. Začali ku mne chodiť celebrity. Herci, herečky, manželky politikov, tí všetci mi spravili skvelý mediálny obraz a prilákali ľudí." Jedným z najväčších úspechov bola medializovaná zoštíhľujúca kúra Heleny Ružičkovej, ktorú podstúpila práve v spolupráci s MUDr.Středom. "Bolo to v čase, keď kvôli obezite zomrel jej syn Jirka. Podobné problémy mala aj ona. Bola psychicky na dne. Rozhodla sa teda niečo robiť a oslovila ma. Spolu sme vypracovali plán, vďaka ktorému schudla za pár mesiacov 60 kilogramov."

Skryť Vypnúť reklamu

Podobných úspechov bolo niekoľko, čo spôsobilo, masívnu expanziu salónov MUDr.Středu do celého sveta. Institut lékařské regenerace a kosmetiky - takto sa podnik MUDr.Středu nazýval, bol v roku 1990 najväčšou kozmetickou firmou v strednej Európe. Svoje pobočky zriadil okrem slovenských a českých miest aj v Nemecku, Rusku, Ukrajine, Španielsku, Spojených arabských emirátoch, Sýrii, Thajsku, Keni, Taliansku, Kanade, Libanone, Filipínach či na Novom Zéladne. "Prvou pobočkou mimo územia Československa bola som zriadil na Kanárskych ostrovoch. Prišiel som na to, že poskytovať podobné služby v rekreačných oblastiach je veľmi lukratívnym biznisom. Klientela je tam široká a pravidelne sa obmieňa. Navyše tí, ktorí ku mne prišli raz, sa po istom čase vrátili i s priateľmi a podobne. Proste sa darilo."

Na Slovensku mal inštitút MUDr. Středu svoje pobočky v Bratislave, Banskej Bystrici, Nových Zámkoch, Nitre i v Košiciach. V našom meste sa nachádzal na Hlavnej ulici. Záujem Košičanov bol až prekvapujúco veľký. "Pamätám sa, ako na niektoré procedúry ľudia čakali v niekoľko stometrových radoch. Bolo to ozaj úžasné." V košickom salóne ponúkal MUDr. Středa množstvo rôznych služieb. Najobľúbenejšími boli kúry na formovanie postavy, facelifting, čiže vyhladzovanie vrások, rôzne epilácie, riešenie problémov s vlasmi a podobne. Po skončení prenájmu sa tento salón presťahoval do priestorov na Moyzesovej ulici. Tam fungoval až do času kedy MUDr.Středa celú sieť týchto zariadení predal.

Popularita okrem tučných príjmov a hŕby neprajníkov priniesla i mediálne úspechy. Svoje poradenské rubriky mal MUDr. Středa vo viacerich českých a slovenských denníkoch a časopisoch. Okrem toho mal svoje relácie v Českej i Slovenskej televízii. Na STV to bol program Tak už dosť. Počas jeho dvojročného vysielania sa do chudnutia zapojili tisíce Slovákov. "Bol to každodenný program. Spomedzi obéznych Slovákov sme vybrali niekoľkých, pre ktorých sme vypracovali program chudnutia. Venovali sa režimu a chudli. Do toho som vstupoval aj ja so svojimi radami. Do chudnutia sa zapojili aj známe osobnosti ako Majda Paveleková, ktorá program moderovala. ´Zblbli´ celé Slovensko a za tie dva roky sa nám spoločne so slovenskými divákmi podarilo schudnúť niekoľko ton. Pokladám to za môj najväčší úspech."

V tých časoch bola na vrchole nielen popularita MUDr.Středu, ale aj počet jeho neprajníkov. Najmä v medicínskych kruhoch mu bol často veľmi tvrdo vyčítaný komerčný prístup. Mnohí ho označovali za šaška a šarlatána. "Šlo len o to, že závideli. Bol som prvým, kto sa odvážil robiť to na vlastnú pesť. Kvalita mojich služieb bola okrem toho vyššia ako kvalita tých, ktoré poskytovali štátne kliniky. Nikdy som neskúšal nové metódy. Stále som postupoval podľa lekársky a vedecky overených postupov. Na všetko som mal licencie. Jediný rozdiel medzi mojou klinikou a tými štátnymi bol ten, že ja som poskytoval kompletnú poradenskú pomoc. Nekončilo to u mňa len predpísaním liekov, ako to robia v štátnych zariadeniach," solídne sa obraňuje MUDr.Středa.

Samozrejme, pri tom ako vlastnil niekoľko desiatok salónov po celmo svete, sa nestíhal starať o všetky. V každej pobočke šéfoval lekár, ktorého MUDr. Středa poznal a dôveroval mu. On sám sa staral len o zdokonaľovanie lekárskych metód a postupov. Ostatní spolupracovníci sa zase starali o ekonomický chod podniku. Okrem salónov sa MUDr.Středa venoval aj iným aktivitám. Šlo o už spomínané mediálne rubriky, ale aj písanie kníh či azda najpodstatnejší vývoj nových kozmetických prístrojov a prípravkov. "Ako prví sme napríklad vyvinuli laser na vyhladzovanie vrások. Ďalej to bolo množstvo prípravkov na chudnutie, epilačných prostriedkov a podobne. Postupne sa to stávalo mojou prioritou. Dodnes sa venujem práci v laboratóriu."

MUDr.Středovi sa teda v jeho obore darilo enormne. "Popularita aj po tých rokoch bola. Povedal by som dokonca, že narastala. Pamätám si takmer kilometrovú radu ľudí čakajúcich v rade pred mojim pražským štúdiom. Počas niekoľkých dní pri tom dokonca musela asistovať polícia. Vyzeralo to ako na rockovom koncerte." S úspechom prichádzali aj zisky. V tom čase sa o MUDr. Středovi hovorilo ako o jednom z najväčších českých boháčov. Kritiky, ktoré ho označovali za nenásytného biznismena bez hraníc, však rázne odmieta. "Nechcem sa hrať na nejakého ´skromňouška´. Peniaze som mal rád a mám ich rád stále. Nikdy som však to, čo som robil, nerobil len kvôli ich honobeniu. Prácu s kozmetikou som mal vždy rád a bavila ma. Navyše som chcel ľuďom aj reálne pomáhať. Nie ich kŕmiť rôznymi rozprávkami, ktorých je všade plno. Peniaze sa len pripojili k môjmu hobby a stali sa akýmsi milým spríjemnením môjho koníčka." Ako priznal, neprajné reakcie vyprovokoval aj vlastnými chybami. Rád si totiž zarobené peniaze užíval, čím dráždil nejedného našinca. "Zaujímavou je napríklad príhoda, keď som prichádzal do Prahy na veľmi luxusnom aute. V tom čase takéto vlastnili len vysokí štátni funkcionári. Keď som prechádzal okolo policajtov, salutovali mi. Stalo sa to viackrát," so smiechom dodáva L.Středa.

O čo väčšie boli úspechy, o to väčšie bolo prekvapenie verejnosti po tom, čo sa dozvedela o plánoch skončiť s celým impériom, ktoré vybudoval. "Bolo toho na mňa veľa. Pred rokom 2 000 bol z mojej firmy ozaj kolos. Mal som vyše 1 000 zamestnancov a s tým sa spájal obrovský tlak a veľká zodpovednosť. Práca ma postupne prestávala baviť. Povedal som si, že toho tlaku bolo už dosť." Sieť salónov teda začal postupne predávať do cudzích rúk. Okrem toho sa rozhodol, že zmení prostredie. Pri návštevách svojej pobočky v Thajsku sa mu zapáčil ázijský spôsob života. "Thajsko bolo pre mňa veľmi krásne. Panenská krajina, spokojní ľudia. Rozdiel medzi našincom a Ázijčanom je ten, že on je spokojný s tým, čo má. Má peniaze je spokojní. Nemá peniaze, je takisto spokojný. U nás sa len každý naháňa za materialistickými vecami a zabúda si pritom užívať život."

V Thajsku však MUDr. Středa žiť neostal, vymenil ju za Kambodžu. "Je to takisto úžasná krajina. Po čase sa tam však zmenila politická situácia. Kmérovia, ktorí sú pôvodnými obyvateľmi tejto krajiny, začali tvrdo bojovať proti prisťahovalcom. To ma odradilo a presťahoval som sa na Filipíny, ktoré sú mojim aktuálnym domovom." Zaujímavý je fakt, že vo svojom filipínskom byte žije s dvoma partnerkami naraz. Je totiž jedným z najznámejších obhajcov polygamie v našich končinách. "U nás je to odsudzované. Pritom ide o úplne bežnú vec. Každý muž potrebuje viac žien. Ja to len neskrývam," hovorí otec dvoch synov, ktorých má s dvomi rôznymi partnerkami.

Ku Košiciam ho stále viaže pevné puto. Jednu z prvých pobočiek jeho firmy mal práve v tomto meste. Najviac ho tu priťahuje atmosféra mesta. "Darmo, ale keď sa človek prejde po Hlavnej ulici, má to svoju atmosféru. Mnoho pekných spomienok sa mi viaže práve ku Košiciam. Aj mojim partnerkám sa tu veľmi páči. Stále, keď som v Prahe, prídem to tu pozrieť aspoň na víkend."

Ani v súčasnosti MUDr. Středa iba neoddychuje. "Ak nie som na Filipínach, prednášam na Karlovej Univerzite alebo sa venujem vývoji nových prístrojov a kozmetických preparátov v laboratóriu." Okrem toho by ešte rád napísal nejakú knihu. Zatiaľ vydal päť známych a mnoho ďalších odborných titulov. Najznámejšia je publikácia Univerzita chudnutia, ktorá sa stala akousi bibliou všetkých, ktorí chcú so svojou obezitou niečo robiť. "Nezavrhujem však ani možnosť, že sa vrátim k svojim salónom. Boli to krásne časy, možno si ich raz pripomeniem. Teraz je však môj svet niekde inde..."

Tomáš LEMEŠANI

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 3. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 28 809
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 051
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 812
 4. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 6 774
 5. Po Slovensku na motorke 6 492
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 6 158
 7. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 5 576
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 309
 9. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 4 094
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 4 069
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Cez dočasné premostenie jazdia autá už rok.

Slovenská správa ciest vyhlásila verejné obstarávanie.


SITA 5 h
Prezident Maďarska János Áder podáva kvety prezidentke Slovenskej republiky Zuzane Čaputovej.

Do Borše prišla slovenská prezidentka aj jej maďarský kolega.


TASR 5 h
Ilustračné foto.

Únik na dani predstavuje asi 1 500 eur.


SITA 7 h
Vodičom áut vyšla dychová skúška negatívne.

Šoférovi Kie Rio zadržali vodičský preukaz.


12 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop