Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

KLEBETNÍK na tému: 2.výročie otvorenia Steel Areny

Steel Aréna zajtra koncertmi v rámci festivalu Racing Fest oslávi 2. narodeniny. Za dva roky sa stala nie len domovom pre košických hokejistov, ale

aj priestorom na rôzne koncerty (Bryan Adams, Kim Wilde), divadelné predstavenia (Na skle maľované) či šou (Alexandrovci, Yamato). My sme sa známych Košičanov opýtali, čo všetko ich do Steel Arény za tie dva roky prilákalo.

Zora Ochodnická my prijala viac bufetov

Toaletu videla na jeden nádych

Profesionálna cvičiteľka Zora Ochodnická má zo Steel Arény iba jediný zážitok. "Sú tam neuveriteľné ponuky a fantastické akcie, na ktoré by som veľmi rada išla, ale pre svoje pracovné vyťaženie som sa dostala do Steel Arény iba raz. Bolo to vlani, na japonských bubeníkov Yamato. A bolo to úžasné. Žiaľ, išlo o prvú, a na dlhý čas asi aj poslednú akciu, na ktorú som sa dostala. Najviac ľutujem, že som nemohla ísť na Pľuščenka, a stretnúť sa s ním aj osobne. Je to môj veľký idol odvtedy, čom som na internete videla jeho vystúpenie. Nešlo mi ani tak o to, vidieť ho na ľade, ako si s takou úspešnou osobnosťou podať ruku." No z krasokorčuliarskej "Star" nebolo nič, lebo sa nemohla odtrhnúť od synčeka. "Čochvíľa však v Steel Aréne bude Macko Puf, ktorého by zas chcel vidieť on, takže sa pokúsim pozháňať nejaké lístky."

Skryť Vypnúť reklamu

Na vystúpenie japonských bubeníkov bolo natrieskané hľadisko, a pochopiteľne, počas prestávky, aj toalety. "Nezisťovala som, koľko ich majú k dispozícii ženy, ale pamätám sa, že to bol problém. Pre mňa o to väčší, že som proti akejkoľvek chémii, vonným látkam či parfémom. Na našom záchode to voňalo príšerne. Nemohla som tam vydržať." Keďže ako športovkyňa má vraj celkom dobré pľúca, vyriešila to jedným nádychom. Počas neho urobila všetko čo bolo treba, a letela von...

Na toaletu musela sama, do bufetu poslala kamaráta. "No keď si tam odskočil niečo kúpiť, veľmi dlho sa nevracal. Bufetov je v Steel Aréne asi málo. Raz som bola v Brne na nejakom seminári, v podobne veľkej hale, ale tam boli pred bufetom maximálne dvaja-traja ľudia, aj počas prestávky. Tam to vyzeralo tak, že na každý divácky sektor bol jeden bufet, v Košiciach si však treba vystáť radu..."

Skryť Vypnúť reklamu

mat

Vladimír Karnay vidí nedostatok v parkovaní

Na hokeji super, na kultúre nuda

Košický basketbalový tréner Vladimír Karnay si atmosféru Steel Arény vychutnal najmä počas stretnutia Euroligy, keď viedol svoj (ešte donedávna) Kosit 2013 proti moskovskému Spartaku. "Basketbal v Steel Aréne, to bolo niečo. Z toho zápasu budem mať veľké zážitky na celý život. Myslel som si, že nám na striedačke bude trochu zima, keďže palubovka bola položená na ľadovej ploche, ale bolo to perfektne riešené."

Ešte pred troma-štyrmi rokmi to vyzeralo s budúcou pýchou mesta všelijako, ale Košičania verili, že raz predsa zažiari v plnej paráde. "Ani nie tak veril, skôr som si prial, aby bola aréna dokončená. Je to parádny stánok, ktorý spĺňa všetky kritériá, aké majú haly, s ktorými som sa stretol v západnej Európe či v Amerike. Môžete si v ňom vychutnať akúkoľvek športovú akciu či kultúrne podujatie. Jediným nedostatkom je problém s parkovaním, ale ten sa azda v budúcnosti podarí vyriešiť. Rady pred bufetmi či toaletami, tie sú aj inde. V zámorí čakajú diváci na svoje popcorny a coca-colu aj počas zápasu, lebo dianie na ihrisku môžu sledovať na veľkoplošných obrazovkách."

Skryť Vypnúť reklamu

Pohodlie, ktoré Steel Aréna poskytuje divákom, si V. Karnay prvý raz užil počas hokejového zápasu. "Bolo to niečo famózne, so starým Trojákovým štadiónom neporovnateľné, zovšadiaľ je výborný výhľad na ľadovú plochu. Aj keď musím povedať, že hokejové zápasy sledujem väčšinou zo ´sky boxu´, a odtiaľ je ten výhľad naozaj perfektný."

Na kultúru iného charakteru košický tréner veľa času nemá, ale keď sa naskytne príležitosť... "Ako nedávno, na nejaké hudobno-tanečné predstavenie. Kamarát mal lístky z roboty, tak nás naň pozval. Ocitli sme sa tam viac-menej povinne, a musím priznať, že ma to vôbec nebavilo. Dcéra však bola nedávno v Steel Aréne na Haberu, a bola nadšená..."

mat

Táňa Paľovčíková šla so synom na Petra Pana

v Steel Aréne spievala hymnu

Operná speváčka Táňa Paľovčíková chodievala do Steel Arény počas dvoch sezón na zápasy play off pravidelne. Nie žeby bola taký ´zažratý´ fanúšik našich hokejistov, no vždy pred začiatkom zápasu spievala slovenskú hymnu.

"Túto sezónu ma v tomto vystriedala moja sestra, no predchádzajúce dve som odspievala ja," prezradila. "Neviem povedať, v čom je to pre operného speváka iné. Zaspievať musí rovnako dobre či už stojí na javisku divadla alebo v športovej hale. Akurát iné to je v tom, že sa na mňa dívajú ľudia zo všetkých štyroch strán a pri vypradanom hľadisku sú to tisícky. No a tiež si uvedomujem, že často sú to ľudia, ktorí do opery nikdy neprídu," podotkla s úsmevom. "Úplne úžasné je to, že všetci spievajú so mnou. Či už sú to fanúšikovia na tribúnach, hokejisti na ľade či ich tréneri. V poslednej dobe je taký trend, že hymny zvyknú na rôznych športových podujatiach spievať práve operní speváci a myslím, že je to fajn."

Aj keď bola na začiatku každého zápasu, neostávala v Steel Aréne, aby si pozrela hokej. "´Moji chlapi´ však zvykli ostať a fandiť. Mne to počas oboch sezón vychádzalo tak, že som mala v divadle buď skúšky alebo predstavenia. Pred dvoma rokmi sme práve počas play off pripravovali Rusalku, takže som z divadla vždy len na chvíľu odbehla, zaspievala hymnu a bežala som späť na javisko skúšať."

Ako divák do Steel Arény zašla so synom pozrieť si ľadovú šou Peter Pan on Ice. "Bolo to veľmi pekné predstavenie a Steel Aréna je v organizovaní podujatí na úrovni. Človek sa nemusí báť tlačenice, dokonca sme nemuseli stáť v radoch pri bufetoch či pri toaletách. Som rada, že máme v našom meste takúto veľkolepú halu postavenú na americký spôsob. V tomto sme na Slovensku prví. Takže aj keď nie sme majstri, máme aspoň najlepšiu halu," dodala s úsmevom.

kid

Košický spevák Paľo Petrík bol v Steel Aréne na hokeji, koncerte kapely Team aj na Bryanovi Adamsovi

Rady pred bufetom ho nikdy nenazlostili

Košický spevák Paľo Petrík nevie ani zrátať, koľkokrát si už našiel cestu do Steel Arény. "Nebudem preháňať, keď poviem, že na hokejovom zápase som bol minimálne 15-krát. Okrem toho si spomínam, že som zašiel do Steel Arény na tanečnú šou baletu Igora Moyseyeva, na koncert Bryana Adamsa a pred pár dňami som bol na koncerte Teamu."

Ako muzikant sa teší, že v Košiciach Steel Arénu máme. "Zatiaľ som v nej nekoncertoval, no dúfam, že sa nám to s kapelou raz podarí. Nepredpokladám, že by sme ju teraz vypredali. Hehe. Ale ak by sme boli predskokan nejakej dobrej kapely, tak by sa mohlo pošťastiť zahrať si pred tisíckami divákov. To by bol celkom iste nezabudnuteľný zážitok. Zatiaľ sa teším aspoň z toho, že tu vôbec Steel Aréna je. Ak by nebola, tak by do Košíc hviezdy ako Bryan Adams vôbec neprišli. Som naozaj rád, že sa ´steelka´ dokončila. Pamätám si, že ešte ako stredoškolák som dennodenne okolo nej chodil, stála rozostavaná a chátrala..."

Našťastie už uplynuli dva roky od vtedy, ako sa aréna dokončila. "Pamätám si na to, ako som do nej šiel po prvý krát. Bol to hokejový zápas. Vošiel som dnu a obzeral som sa na všetky strany, snažil som sa prejsť si z nej čo najväčšiu časť, aby som videl, ako vyzerá. Čo sa týka architektúry, netrúfam si ju hodnotiť, no myslím si, že je výborne postavená, lebo je funkčná a hlavne bezpečná. Minule som sa presne o tom bavil s jedným z usporiadateľov. Vravel, že aj keď je vypredané hľadisko a vo vnútri je vyše osemtisíc ľudí, dokážu ju v prípade nebezpečenstva vyprázdniť do 10 minút. Únikové cesty sú totiž dobre navrhnuté."

O bezpečnosti v Steel Aréne sa hovorilo veľa aj počas tohtoročných hokejových finálových zápasov. Kým košickí fanúšikovia na bratislavskom zimnom štadióne útržili od slovanistických pár rán, v Košiciach sa v Steel Aréne nikto báť nemusí. "To je vidieť. Všade je plno usporiadateľov, ktorí dávajú pozor. Super je aj to, že hoc sa do arény nahrnú tisícky ľudí, nikdy tam nie je neznesiteľná tlačenica. Iste sa mi pár krát stalo, že som si počas prestávky medzi dvoma tretinami musel vystáť radu pri bufete, no nikdy to nebolo také, že by som bol zlostný alebo by som nadával. Obsluha je rýchla."

Určite bude dlho spomínať aj na koncert Teamu. "Mal som VIP vstupenky, takže tie najlepšie miesta. Koncert bol super. Perfektný zvuk, svetlá i scéna... Pár krát som mal dobré miesta i na hokejových zápasoch. Napríklad v treťom rade, čo bolo úplne super, lebo človek má pocit, ako keby bol na ľade s hráčmi. Potom má ten zápas úplne inú atmosféru. Našťastie sa mi doteraz vždy podarilo zohnať lístky tak, že som nemusel ísť do úplne horných radov. Tie vyzerajú veľmi strmé, jeden by sa tam aj bál sedieť. Hehe. V konečnom dôsledku si myslím, že je jedno, kde človek sedí. Záleží na tom, s akou partiou na koncert či zápas ide. Ak sa dobre baví, je mu jedno, že sedí ďaleko a že sú hokejisti na ľade maličkí," dodal so smiechom.

kid

Mária Bírošová by chcela vidieť Kozákov

"Celkom hore" mala čudné pocity

Starostka Poľova Mária Bírošová síce bola v Steel Aréne iba raz, ale stihla si ju poriadne obzrieť. "Bola som na slávnostnom otvorení. Klobúk dole pred architektmi i stavbármi. Aréna má nielen slušnú kapacitu, ale je aj veľmi prehľadne vyriešená. Ja som tam nezablúdila a ani nikto z mojich známych, kto tam bol na hokeji či kultúrnej akcii. Stačí si poriadne pozrieť na lístku, do ktorého sektora treba ísť," chváli starostka viacúčelovú arénu.

Najlepšie "fleky" sú podľa nej v strede. "Akurát keď som si bola vyskúšať pohľad zo sedadiel, ktoré sú najvyššie, tak som mala čudný pocit. Pritom nemám závraty, ani sa nebojím výšok. Ak by som išla na nejakú kultúrnu akciu, za nič na svete by som nechcela sedieť celkom hore. Podľa mňa odtiaľ divák vidí namiesto účikujúcich len malé postavičky a môže si akurát vychutnať atmosféru. Zdola to tiež nemusí byť ono, takže najlepšie je sedieť niekde v strede. Aj keď na hokeji je to asi jedno."

M. Bírošová však spomenula aj nedostatky. "Som veľkým fanúšikom hokejistov, ale ich semifinálové a finálové zápasy som sledovala len doma. Odrádzali ma dlhé rady a hlavne kšeftovanie z lístkami. Veľkým problémom je aj parkovanie." Napriek tomu tvrdí, že Steel Aréna je pre metropolu východu obrovským prínosom. "Hokej sa hrá v úžasnej hale. Navyše by naše mesto nezažilo toľko skvelých akcií, ak by nestála Steel aréna. Chodia tam ľudia nielen z Košického kraja, ale aj iných kútov slovenska. Videla som podobné stavby v niektorých európskych veľkomestách a Steel Aréna v ničom nezaostáva. Myslím si, že zatiaľ ticho závidia nielen iné krajské mestá, ale aj Bratislava."

bm

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 6. Aká je chémia vôní
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 5. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 6. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 7. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 8. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 9. Aká je chémia vôní
 10. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 30 420
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 16 495
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 14 900
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 9 451
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 750
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 8 655
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 270
 8. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 8 214
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 992
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 759
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Aj tento vstup na Braniskovej ulici čaká oprava.

Stĺp uprostred cyklochodníka? V Košiciach žiaden problém

Vytvárajú prekážky pre chodcov i cyklistov.

Pri hustejšej premávke tu vznikajú aj kolízne situácie.
Podľa gynekológa Petra Hladkého je debata o interrupciách nešťastne načasovaná.

Košický advent v čase korony je bez trhov a programu

Predajkyňa langošov: Budeme sedieť doma a dlhy budú narastať.

Výzdoba bude, ale okrem nej takmer nič.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Božidara Turzonovová.
Monika Jankovská.
Stĺpček Osmelené

Prečo nechceme, aby muži nosili ženské róby

Harry Styles rozpútal debatu o mužoch v šatách.

Michaela Žureková
Novak Djokovič a tréner Marián Vajda.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop