Sršala tradičným šarmom a vtipom v kombinácii s kvalitou produkcie, nechýbal jej esprit, obavy z prijatia rodákov však skryť nevedela: "Strašne som sa bála."
KRÁĽOVSKÝ CHLMEC. Szidi so svojím zamatovým, zastretým hlasom a špecifickým hudobným štýlom oslovuje najmä náročnejšieho poslucháča. Aj na domácej pôde priznala, že ponuky na koncertovanie prichádzajú najmä z Čiech a Moravy. So svojou bandovou zostavou koncom februára vypredala sálu divadla Astorka, kde momentálne pôsobí. Jej fanúšikovia si vyboxovali opakovanie programu koncom apríla.
Do Kráľovského Chlmca ju dotiahol jej spolužiak z VŠMU a herecký kolega Péter Nádasdy. Aktuálne vedúci odboru kultúry na úrade vymyslel nový formát pre obyvateľov Chlmca Víkend vážnej hudby. Sidi ako slávna rodáčka bola jeho tromfom. Oslovil ju. Súhlasila. Nikde inde nekoncertovala.
Prvýkrát doma
Sidi, vlastným menom Sidónia Tobiášová, sa narodila v centre Medzibodrožia. Rodina žila v Čiernej nad Tisou, odkiaľ sa presťahovala do Veľkého Horeša. Jej život a profikariéra sú už dlhé roky spojené s Bratislavou, resp. Lehnicami, kde býva. V úvode koncertu strach priznala aj rodákom. Keď oznámila kolegom, že ide koncertovať domov, pýtali sa, kde ten Kráľovský Chlmec je. Prezradila, že sa už bála dva týždne pred koncertom a tajne dúfala, že jej niečo zabráni vystúpiť. Nevyšlo.
"Pred pár dňami som dobrala antibiotiká, takže som ešte trochu chorá. Obavy som sa celý čas snažila schovať za texty. Neviem, verím, že to videli len moji najbližší (smiech)." Stiesnenosť zakryla spomienkami. Jednou z nich bolo aj "hranie sa" na spevákov na školskom dvore, keď ešte netušila, že raz by spev mohol byť jej chlebíčkom: "Ja som bola Jiří Korn! (smiech)"
Priznala, že "doma" už vlastne vystupovala: "Ešte s divadlom Thália, kde som robila šepkárku. Tiež som sa bála. Zamaskovala som sa za starú ženu, aby ma nespoznali. Nepomohlo, niekto vykríkol: Aha, Sida! (smiech)"
Dávka skvelej hudby
Speváčka s bandovým kvartetom takmer dve hodiny útočila na rodákov, ponúkajúc im pesničky, postavené na skvelom hudobnom aranžmán, výborných výkonoch a textoch. Hoci Sidi žila a žije na národnostne zmiešanom území, hneď na začiatku upozornila, že hovoriť musí po slovensky, aby jej hudobníci rozumeli. Po pesničke podarovala rodičom, sestre aj Chlmčanom.
Organizátora koncertu a jej hereckého kolegu z filmu Marhuľový sad Petra Nádasdyho mrzela menšia účasť divákov. Z asi 300 miest bola v sále zaplnená len polovica. Nechýbali rodičia, sestra a priatelia Szidi: "Mrzí ma to, lebo vystupovala doma prvýkrát a len tu. Ale verím, že tí, čo prišli, boli spokojní," povedal Nádasdy. Občas neistý, ale srdečný bol potlesk obecenstva. Grády nadobudol v závere, skončil standing ovation a Szidi napokon musela pridávať...
Petrovi v závere pripravila poriadne prekvapenie, keď ho vyzvala na dueto. Zvládol to na výbornú, za čo si vyslúžili búrlivý potlesk.
O koncerte po koncerte
Na otázku, či je jej bližšie divadlo, film alebo koncertovanie, povedala: "Rada robím jedno aj druhé. Sú dni, keď by som najradšej nerobila nič alebo radšej ako na koncert šla na predstavenie a naopak."
Pripravovaný slovenský film Marhuľový sad sa krúti okolo lásky jednej ženy a dvoch mužov v národnostne zmiešanom území. Do kín mal ísť už v jeseni 2008...Szidi prezradila, že premiéra bude až v jari 2009: "Ešte to nie je dotočené, dotáčať ešte budeme v júni a v septembri."
Napäté vzťahy medzi Maďarmi a Slovákmi vníma ako zbytočné: "Nenarúšajú ich ľudia medzi sebou, ale politici. Ako človeka ma to trápi ja osobne milujem ľudí, ktorí sú dvoj trojjazyční a nemajú žiadny čistý koreň. Tak by to malo byť, zvlášť v Európskej únii."
Do rodného kraja chodí už len zriedka: "Je to veľmi ďaleko, ale určite prídeme cez prázdniny."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári