stredných školách prevyšuje počet žiakov, ktorí tam môžu študovať.
KOŠICE. Na všetky formy štúdia na stredných školách už boli podané prihlášky. Podávali sa buď na dve školy, alebo na jednu školu na dva odbory. Najväčší záujem je o gymnáziá, pomerne veľa žiakov sa hlási na stredné odborné školy, tam je to však diferencované podľa atraktívnosti.
Mladých lákajú služby
"Čo sa týka učilíšť, o tie záujem veľmi nie je, sú však aj výnimky. Je to zapríčinené tým, že sa rozmohol počet hlavne neštátnych gymnázií a tak SOU majú najväčší problém s náborom žiakov. Určite nie všetky, sú výnimky. Sú isté typy, kde je záujem veľký. Ide o lukratívnejšie odbory smerujúce do oblasti služieb. Záujem je o profesiu kuchár, čašník, nasledujú pošty, telekomunikácie, či dopravné učilištia, ktoré ponúkajú odbory s takmer istým uplatnením sa na trhu práce," vysvetľuje prednosta Krajského školského úradu v Košiciach Jozef Vook.
Prijmú aj štvorkárov
Ako dodáva, najväčší prepad zaznamenali učilištia, ktoré sú zamerané na odvetvia s najvýraznejším prepadom z ekonomického hľadiska.
"Ide o poľnohospodárstvo, baníctvo, stavebníctvo. To pretrváva doteraz, hoci by zamestnávatelia aj mali záujem, preferencie rodičov sú iné. Strojárske profesie sú žiaduce, ale záujem žiakov deviatych ročníkov nie je dostatočný. Skôr idú na gymnáziá. Stretávame sa aj s tým, že niektoré neštátne gymnáziá prijmú aj trojkárov, štvorkárov, hoci ten žiak nemá predpoklad dostať sa na vysokú školu. Kritériá prijímania sa znižujú kvôli finančným prostriedkom z normatívov na žiaka. Chcú, aby mali dosť žiakov."
Najviac žiakov sa teda hlási na vychytené gymnáziá, v Košiciach ide napríklad o gymnázium Park mládeže s bilingválnou španielsko-slovenskou sekciou, kde záujem prevyšuje kapacitu takmer trojnásobne. Vysoký záujem je aj o gymnáziá Poštová, Šrobárova. Deviataci sa hlásia i na zdravotnícke školy, niektoré priemyslovky i učilištia. Vzhľadom na počet ponúkaných miest sa prijímačky uskutočnia len vo vychytených školách.
Nechcú odháňať študentov
"Nemá zmysel robiť prijímačky, keď sa hlási menej žiakov, lebo by si školy odháňali študentov. Ak sa prijíma len podľa prospechu, je to nevhodné, lebo aj kvalita základných škôl je diferencovaná," tvrdí J. Vook.
V tomto školskom roku sa počet žiakov, končiacich deviate ročníky, pohybuje na úrovni 9-tisíc, pokiaľ pred troma - štyrmi rokmi to bolo do 13-tisíc.
Prijímacia skúška sa koná v zmysle profilových predmetov, spravidla je to slovenský jazyk a matematika. Prvý termín je naplánovaný na 5. mája a druhý na 7. mája. Riaditeľ musí do konca mája zverejniť rozhodnutie o konaní druhého kola prijímačiek, ktoré sa má uskutočniť 10. júna.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári