značených cyklotrás, v rozpočte na tento rok je na cyklochodníky zanedbateľný balík peňazí.
KOŠICE. Kým na košickú MHD vyčlenil magistrát pre rok 2008 vyše pol miliardy korún, na vybudovanie nových ciest pre cyklistov a korčuliarov pôjde zhruba 1,7 percenta tejto sumy. Koncepcia rozvoja cyklistických chodníkov v Košiciach schválená pred 16 rokmi zastupiteľstvom pritom predpokladala vyznačenie 86 km cyklotrás v Košiciach a k tomu štyridsiatich cykloturistických trás rôznej náročnosti v blízkom okolí.
Smutná realita
Realita je taká, že dnes je priamo v meste k dispozícii zhruba 20 km cyklotrás a na okolí sú vyznačené 3 cesty pri Hornáde smerom k hraniciam s Maďarskom a v Slánskych vrchoch. Na druhej strane z hlavných dopravných smerov na Košice od Šace a Budimíru pribudli tzv. cesty pre motorové vozidlá, na ktorých je jazda cyklistov zakázaná. Podľa šéfa Košických Mestských lesov (ML) Juliána Tomaštíka je síce oficiálna cykloturistická sieť veľmi riadka, avšak na území ML majú cyklisti k dispozícii cca 450 km tvrdých a mäkkých ciest. Momentálne je vyznačená len jedna "zelená" a to 25 km okruh Alpinka - Čierna lúka - Findoráková (pred Jahodnou) - Lieskovec - Nemcova dolka - Alpinka. Lesníci majú v pláne vyznačiť poltucet ďalších trás, avšak J. Tomaštík si netrúfol povedať, koľko z nich sa zrealizuje ešte v tomto roku. "Všetko závisí od financií. Chceli by sme pokračovať aj v rekonštrukcii ciest z Alpinky smerom k prameňu Čermeľského potoka, nový asfalt by sme chceli položiť na cestu smerom na Čiernu lúku. Pokúsime sa, aby cyklisti dostali k dispozícii ďalšie chodníky, ale nemôže všetko zostať len na našich pleciach. Finančne by na chodníky mohli prispieť aj predajcovia bicyklov, či majitelia reštauračných zariadení v našich lesoch."
Cyklochodník z Čermeľa a po Komenského
Mestský magistrát pripravuje v tomto roku pre cyklistoch dve stavby. Okolo 800 metrov asfaltu by malo pribudnúť v Čermeli pri začiatku detskej železničky až k už vybudovanému úseku za jej prvou zákrutou pri ceste k bývalej stanici Vpred. V pláne je síce vybudovanie celého úseku až na Alpinku, ktorého časť by išla po terajšej modrej turistickej značke, avšak kvôli nevysporiadaným pozemkom a nedostatku finanií je termín v nedohľadne. Cyklistom tak zostane len nebezpečná asfaltka alebo nespevnená lesná cesta po modrej značke, kde však chodí mnoho peších turistov. "Priamo v meste plánujeme urobiť združený cyklo-peší chodník po Komenského ulici z Námestia Maratóna mieru okolo cukrárne Aida až po štadión Lokomotívy. Tam, kde to bude možné, bude vyznačený po súčasnom chodníku, inak ho rozšírime na úkor parkovacích miest. Celková dĺžka bude okolo 1,5 km a máme na to vyčlenených 3,5 milióna Sk. Žiaľ, viac financií nemáme. Naše partnerské mesto Örebro vo Švédsku dáva viac peňazí na cyklistické chodníky ako my do celej dopravy. Ak však mesto raz na to nemá, my s tým nič neurobíme," povedal nám hlavný inšpektor komunikácií mesta Košice Juraj Cichanský.
K. Labaš: Mesto nás berie ako škodnú
Šéf Cyklistickej únie mesta Košice Karol Labaš je už dlhodobo sklamaný postojom všetkých kompetentných orgánov k cyklistom, ktorí sú podľa jeho doterajších skúseností pre každého skôr "škodnou" ako rešpektovaným partnerom. "Vlaňajšia novela zákona o lesoch nezmyselne oklieštila pohyb cyklistov v mestských lesoch. Hustota a rýchlosť motorovej dopravy je už niekedy aj doslova posledným klincom do rakvy cyklistom. Je škoda, že mesto stále nevie doceniť vplyv cyklistov na „poľudštenie" dopravy, berie ich ako zbytočný problém a nerozumie európskym trendom maximálnej ústretovosti cyklistom. Som presvedčený, že predajcovia bicyklov a rôzni podnikatelia v cestovnom ruchu by radi aj finančne podporili výstavbu cyklotrás ako súčasť svojho biznisu. Ale niekto musí vytvoriť počiatočné podmienky a koordinovať aktivity tak, aby sa cykloturistika ujala ako moderné odvetvie cestovného ruchu. A takým garantom môže byť znova len samospráva, tvrdí.
* * *
Navrhované trasy pre cyklistov
n Sokoľ - Kráľova studňa - Hrešná - Kavečany - 11 km
n Sídlisko Dargovských hrdinov (Lingov) - Promenádny chodník - Zelený dvor - Krematórium - Sídlisko Ťahanovce - obec Ťahanovce - 8 km
n Sídlisko KVP - Horný Bankov - 4,5 km
n Sídlisko Terasa - Horný Bankov - 2,5 km
n Krásna - Heringeš - štátna cesta Košice - Zdoba - 7,5 km
n Vyšný Klátov - Predná Holica - Jahodná - Bankov - 19 km
Najvyužívanejšie trasy pre in-line korčuliarov
n Ťahanovce-most - Anička - Ryba 2 km
n okruh Komenského - Vysokoškolská - Boženy Nemcovej 1,5 km
n Tepláreň - chatová osada nad Jazerom - splav Hornádu a späť 5 km
n Alpinka - koniec golfového ihriska a späť - 3 km
n "inlajnisti" môžu využívať aj vyznačené cyklochodníky na Terase, Južnej triede a na Hlavnej ulici v celkovej dĺžke okolo 12 km.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári